18 Μαΐου, 2024
  • 18 Μαΐου, 2024

Χάσαμε στην Εσθονία με γκολ στο 92΄

By on 3 Σεπτεμβρίου, 2017 0 2056 Views

Η Εθνική Κύπρου με γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα έχασε στην Εσθονία 1-0 και έμεινε στους 10 βαθμούς

Το αποτέλεσμα αφήνει πικρή γεύση για την Εθνική μας που κρατούσε την ισοπαλία μέχρι το τελευταίο λεπτό ωστόσο δεν είχαμε την επιθετική παρουσία που θα μας έδινε κάτι καλύτερο ούτε φτιάξαμε φάσεις ανάλογες με τον αγώνα με την Βοσνία. Για πρώτη φορά χάσαμε από την Εσθονία αφού η παράδοση ήθελε ισοπαλίες. Η κούραση από τον αγώνα της Πέμπτης ίσως να επηρέασε την Εθνική μας που έδειξε διάθεση και προσπάθησε αλλά δεν είχε φρεσκάδα και αποτελεσματικότητα μεσοεπιθετικά. Ο Λαίφης ήταν ο κορυφαίος στην άμυνα και απέτρεψε αρκετούς κινδύνους και είναι αλήθεια ότι οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη θέληση για τη νίκη και κυνήγησαν το γκολ μέχρι το τέλος και το πανηγύρισαν όταν η ομάδα μας ήταν έτοιμη να πάρει τον βαθμό αν και δεν είχε ανάλογη εμφάνιση με αυτή της Πέμπτης. Η Κύπρος προσπάθησε να πάρει κάτι καλό με τακτική και υπομονή .Δεν απείλησαν και πολύ οι Εσθονοί όμως προσπαθούσαν να επιτεθούν ενώ εμείς είχαμε μια καλή ευκαιρία μόνο για γκολ. Ασφαλώς η στιγμή του γκολ δεν μας άφησε περιθώρια αντίδρασης και αφήνει πικρή γεύση και το αίσθημα της ατυχίας.
Το γκολ πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Κάιτ με σουτ μετά από αποτυχημένη προσπάθεια απομάκρυνσης της μπάλας από την άμυνα της Κύπρου.
Μετά την ήττα η Εθνική μας παρέμεινε στους 10 βαθμούς ενώ η Εσθονία μας πλησίασε φθάνοντας στους 8 βαθμούς.

ΕΣΘΟΝΙΑ: Ακσάλου, Κάιτ, Ανιέρ (82΄ Βασίλιεφ), Πούριε (87΄ Ταμ), Ζένιοφ (78΄ Μίλερ), Πικ, Αντόνοφ, Γιάγκερ, Μετς, Μπαράνοφ, Τενίστε

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Τζ. Δημητρίου, Λαϊφης, Κατελάρης, Μαρκάσα, Λαμπάν, Χ. Κυριάκου, Αρτυματάς, Αβραάμ (66΄ Κάστανος), Χριστοφή (87΄ Χαραλαμπίδης), Σωτηρίου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Άνιερ / Δημητρίου