18 Μαΐου, 2024
  • 18 Μαΐου, 2024

Δραματικό φινάλε και νίκη της Ομόνοιας 2-3 στο 95′

By on 6 Ιανουαρίου, 2018 0 683 Views

Ανέλπιστα δραματικό φινάλε στο Μακάρειο όπου η προδιαγραφόμενη άνετη νίκη της Ομόνοιας εξελίχθηκε σε θρίλερ και χρειάστηκε να πάει στην κόλαση …για να γυρίσει στον παράδεισο κερδίζοντας 3-2 τελικά με γκολ του Ντ[αεμπισάιαρ από θέση οφσάιντ στο 95΄.

ήταν τρίτη συνεχόμενη νίκη και την 8η συνολικά στο πρωτάθλημα για την Ομόνοια που ανέβηκε στην 6η θέση με 29 βαθμούς. Ο Ολυμπιακός, που δέχθηκε τη 9η ήττα στο πρωτάθλημα, έμεινε στη 10η θέση και τους 16 βαθμούς αλλά για άλλη μια φορά έδειξε ότι πολεμά για την παραμονή του..

Στο α΄ ημίχρονο η Ομόνοια ήταν ανώτερη και προηγήθηκε 0-2 . Στο 11’ ο Λόπες άνοιξε το σκορ και στο 20΄ ο Τζαρσίνιο πέτυχε το 0-2. Στο 26΄ ο Γουίλιαμ Σοάρες είχε κεφαλιά στο δοκάρι. Ο Ολυμπιακός που είχε προβλήματα στην άμυνα στο α΄ 45λεπτο είχε κι αυτός δοκάρι στο 44΄ με τον Πουγιούκα.
Στην επανάληψη όλα τα λεφτά ήταν στα τελευταία 10 λεπτά. Η Ομόνοια εφησύχασε στο 0-2 και ο Ολυμπιακός μείωσε στο 82΄ με τον Καπαρτή και ισοφάρισε στο 90΄ με τον Πολίτσι. Όμως στο 90+5΄ ο Νταρμπισάιρ μίλησε τελευταίος και έδωσε τη νίκη στην Ομόνοια.

Το παιχνίδι σημαδεύθηκε από λάθητων βοηθών. Το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού, όπως και το νικητήριο της Ομόνοιας προήλθαν από οφσάιντ.Στο δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού ο διαιτητής ορθά άφησε πλεονέκτημα και κακώς σταμάτησαν κάποιοι παπίκτες της Ομόνοιας χωρίς να σφυρίξει ο διαιτητής που αγνόησε ορθά τον βοηθό που υπέδειξε φάουλ υπερ του Ολυμπιακού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χίντι, Αντωνίου (46΄ Τριμπό), Σαμάρας (52΄ Καπαρτής), Χριστοφίδης, Πουγιούκας, Πολίτσι, Μιγκελίτο, Κάστρο (86΄Παντελή), Πεχιλβάνης, Τόρες, Παχίπης

Στον πάγκο: Παναγή, Κωνσταντίνου, Μενελάου, Αυλωνίτης,Λεμονάρης, Αντρέου

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μιχαΐλοφ, Τζαΐλσον, Καντέ, Γουίλιαμ, Κατελάρης, Μαργκάσα, Σοάρες, Δημητρίου (87΄ Μαντούρο), Τζαρσίνιο (68΄ Μπρέβελντ), Λόπες, Ντάρμπισαϊαρ

Στον πάγκο: Αντωνίου, Παναγιώτου, Φραγκέσκου, Βύντρα, Αζίζ, Μπεντέκε, Κατσαντώνης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χρυσοβαλάντης Θεουλή (Μ. Καλογήρου – Γ. Σάββα), 4ος: Ανδρέας Κωνσταντίνου, Παρ.: Μιχάλης Ιωάννου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστοφίδης, Χίντι /Δημητρίου (3η), Μιχαίλοφ, Μαργκάσα

ΓΗΠΕΔΟ: Μακάρειο

ΘΕΑΤΕΣ: 3500

Στον πάγκο: Παναγή, Κωνσταντίνου, Μενελάου, Αυλωνίτης, Καπαρτής, Παντελή, Λεμονάρης, Αντρέου, Τριμπό

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μιχαΐλοφ, Τζαΐλσον, Καντέ, Γουίλιαμ, Κατελάρης, Μαργκάσα, Σοάρες, Δημητρίου (87΄ Μαντούρο), Τζαρσίνιο, Λόπες, Ντάρμπισαϊαρ

Στον πάγκο: Αντωνίου, Παναγιώτου, Φραγκέσκου, Βύντρα, Μαντούρο, Μπρέβελντ, Αζίζ, Μπεντέκε, Κατσαντώνης