3 Μαΐου, 2024
  • 3 Μαΐου, 2024

Μεγάλη η Κυρία …Νίκη 3-1με ανατροπή

By on 7 Ιανουαρίου, 2018 0 735 Views

Μεγάλη νίκη με ανατροπή πέτυχε η Ανόρθωση κερδίζοντας δίκαια 3-1την ΑΕΚ που προηγήθηκε αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα της αφού δεν αξιοποίησε ορθόδοξα το ψυγολογικό πλεονέκτημα που πήρε με το γκολ του Τομάς στο 3′.Τα γκολ της Ανόθωσης οι Βίκτορ,Γκάντσιεφ από ασιστ του Αμπτουλάγιεφ και του Σισέ απο πάσα του Ράγιος.

Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα στο σκορ και φόρτωσε πίεση στην Ανόρθωση που σταδιακά ανέβασε τον ρυθμό της και ανέλαβε την επιθετική πρωτοβουλία.Η ΑΕΚ όταν έβγαινε οργανωμένα μπροστά είχε καλή ανάπτυξη όμως δεν το έκανε συχνά αφού πρώτο της μέλημα ήταν το ροκάνισμα του χρόνου και να σπάσει τον ρυθμό του αγώνα.Παρά την υπεροχή της η Ανόρθωση δεν βρήκε το δρόμο προς το τέρμα ενώ στο 8’θα μπορούσε να πάρει πέναλτι.Στο β’ημίχρονο άρχισε απο εκει που τέλειωσε το Α’ημίχρονο.Η Ανόρθωση έφθασε νωρίς στην ισοφάρισση με τον αρχηγό της τον Βίκτορ απο κοντά αφού στην φάση Σισέ και Καμαρά απέτυχαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίκτυα.Το παιγνίδι πήρε πλέον γρήγορο ρυθμό αφού η ΑΕΚ άφησε την τακτική των καθυστερήσεων και το παιγνίδι πήρε φωτιά.Στο 74’η Ανόρθωση ξεδιπλώθηκε στην αντεπίθεση και με τον Αζάρ να κάνει εξαιρετική κίνηση δίνοντας έξυπνη ασιστ στον Γκάντσιεφ που ντρίπλαρε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε για να κάνει την ανατροπή δίνοντας προβάδισμα στην Ανόρθωση με 2-1.
Στο 89’Ο Σισέ έδωσε τέλος στις ελπίδες της ΑΕΚ να πάρει βαθμό αφού πέτυχε το 3-1 μετά απο πάσα του Ράγιος .Δίκαιη η νίκη της Ανόρθωσης που μετά το γκολ που δέχθηκε στο 3’απο δικό της λάθος ήταν η ομάδα που προσπάθησε περισσότερο και έπσιξε για την αναττοπή και δικαιώθηκε.
Η ΑΕΚ πλήρωσε την λανθασμένη νοοτροπία παιγνιδιού της μετά το γκολ που πέτυχε.

Στην Ανόρθωση έχουν πολλά παράπονα απο τον διαιτητή Λ.Σωτηρίου.Εκτός από ττην φάση του 8’όπου ζήτησε πέναλτι για χέρι του Τετέ ανέκοψε κάποιες αντεπιθέσεις της Ανόρθωσης λανθασμένα ενώ ανέχθηκε τις πολλές καθυστερήσειςπαικτών της ΑΕΚ .

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σισέ, Αράζ, Καμαρά, Ντουγκλάο/Ακοράν,Τρουγιόλς, Τέτε, Καταλά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λούκας Σωτηρίου

ΒΟΗΘΟΙ: Αριστείδης Χρίστου, Πέτρος Πέτρου

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Χαρούς, Σίντενφελντ, Ράγιος, Σεχού, Βίκτορ, Καμαρά(72΄ Καλό), Αράζ, Σισέ, Πράνιτς, Γκάντσεφ(87΄ Γκάντσεφ), Ντουγκλάο.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Σορία, Τρουγιόλς(76΄ Ρουσιάς), Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα(72΄ Χέφελ), Λαμπάν, Τομάς(64΄ Νέλσον), Τέτε, Ακοράν, Φλοριάν.