2 Μαΐου, 2024
  • 2 Μαΐου, 2024

Ράγισαν καρδιές στο Τσίρειο.Ισόπαλο το ντέρμπι 1-1

By on 14 Ιανουαρίου, 2018 0 666 Views

Μεγάλο παιγνίδι στο Τσίρειο και σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι ο Απόλλωνας και η Ανόρθωση έφερσν ισοπαλία 1-1όπως και στον πρώτο γύρο.Ο Ντουγκλάου στο 12’έδωσε το προβάδισμα στην Ανόρθωση και ο Παπουλής ισοφάρισε στο 60′.
Ο Απόλλωνας στο τέλος με περισσότερες δυνάμεις και επιλογές πίεσε έντονα και δημιούργησε φάσεις όμως ο Αρούς με εκπληκτικό τρόπο έκανε την απόκρουση της χρονιάς σε πλασέ του Μάκλιτσα έχοντας και άλλες σωτήριες επεμβάσεις.Η Ανόρθωση πριν ισοφαρίσει ο Απόλλωνας έχασε δυο καλές ευκαιρίες με Βίκτορ και Καλό.Ήταν καλή στην άμυνα με κορυφαίους τους Αρούς κσι Ντουγκλάου όμως επιθετικά υστέρησε με τον Καμαρά να είναι εκτός παιγνιδιού και τον Καρλίτος μαχητικό αλλά χωρίς καθαρό μυαλό στην τελική πάσα.Στο Α’ημίχρονο το παιγνίδι ήταν ισοζυγισμένο όμως στην επανάληψη μετά το 1-1 άναψε και είχαμε γρήγορο ρυθμό και εντάσεις μεταξύ παικτών.Με δυνάμεις απο τον πάγκο ο Απόλλωνας απέκτησε μεγάλη υπεροχή μετά το 60’ενώ ο Λέβι έρριξε στο παιγνίδι τους νεαρούς Ματθαίου και Πηλέα που βοήθησαν στο να κρατηθεί ο ένας βαθμός.
Ο Απόλλωνας εδικαιούτο ένα πέναλτι στο α’ ημίχρονο σε μια πολύ δύσκολη φάση για τον διαιτητή Λ.Τράττου που στο β’ημίχρονο είχε δύσκολο έργο λόγω έντασης απο τους παίκτες.Ο Μάγκλιτσα σε μια φάση που κλώτσησε 3 φορές τον Καλό ενώ ήταν κάτω δέχθηκε μόνο κίτρινη με τον Καρλίτος επίσης να δέχεται σε αυτή την φάση κίτρινη χωρίς λόγο.Ωστόσο τα πήγε καλά ο διατητής με βάση και τις δυδκολίες του αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Σ.Αυγουστή): Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου (59΄ Σαντάνα), Άλαν, Άλεφ, Μαρτίνες (59΄ Μαγκλίτσα), Παπουλής (72΄ Σκέμπρι), Γιάκολις, Ζελάγια
Φωτογραφία του χρήστη Apollon FC.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Ρ.Λέβι): Αρούς, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Σιεχού, Οικονομίδης, Βίκτορ, Ράγιος (64΄ Ματθαίου), Καρλίτος (83΄ Πηλέας), Αμπντουλάγεφ (89΄ Αρτυματάς), Καμαρά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βασιλείου, Παπουλής, Μαγκλίτσα/Ντουγκλάο, Καμαρά, Οικονομίδης (3η), Καρλίτος (3η)
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Λεόντιος Τράττος (Δ.Τούρος, Α.Ανδρέου) Βασίλης Δημηρίου (Π.Γερασίμου)
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 5.500