• 2 Μαΐου, 2024
  • Το γύρισε το ΑΠΟΕΛ και πήρε το ντέρμπι (3-1)και την κορυφή

Το γύρισε το ΑΠΟΕΛ και πήρε το ντέρμπι (3-1)και την κορυφή

By on 21 Ιανουαρίου, 2018 0 698 Views

To βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ όμως το γύρισε και πήρε το ντ΄ρμπι με την ΑΕΚ 3-1 και εδραιώθηκε στην κορυφή αφήνοντας την ομάδα της Λάρνακας με παράπονα από την διαιτησία για το πέναλτι που έφερε το 1-1 αλλά και για άλλες φάσεις σε φάολυλ και κάρτες.Το γκολ του Εφραίμ που έδωσε το προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ αξίζει βραβείο

Το ΑΠΟΕΛ πλέον, με 48 βαθμούς, εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και στο +5 από την ΑΕΚ.

Η 12η νίκη του ΑΠΟΕΛ στα τελευταία 13 παιχνίδια επιτεύχθηκε και πάλι με ανατροπή. Ο Φλοριάν άνοιξε το σκορ στο 21΄ με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή. Δέκα λεπτά αργότερα (31΄), ο Μοράις έφερε το παιχνίδι στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η παράβαση δόθηκε για μαρκάρισμα του Τέτε στον Νσούε όμως ο Τέτε έδιωξε μπάλα και δεν υπήρχε πέναλτι.Δοκάρι μετά το 1-1 είχε ο Ακοράν για την ΑΕΚ

Τα γκολ της νίκης επιτεύχθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 75΄ ο Εφραίμ, με ένα σουτ από τη μεσαία γραμμή έστειλε την μπάλα πάνω από τον Πάμπλο και στα δίκτυα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 90΄+2 μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των Ζαχίντ, Εφραίμ και Νσούε και σκόρερ τον τελευταίο, που σκόραρε και στο δεύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Νσούε, Πολιάκοφ, Μερκής, Λάγο, Μοράις, Σόουζα, Ζαχίντ, Σάλαϊ (67΄ Εφραίμ), Ορ (86΄ Βούρος), Ποτέ (78΄ Ντε Καμάργκο)

Στον πάγκο: Γκουτίνιο, Εμπεσίλιο, Αλεξάνδρου, Αντωνίου, Φαρίας, Μακρής, Αλωνεύτης, Ντελατόρε

ΑΕΚ: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μουρίγιο, Μοϊσόφ (84΄ Ρουσιάς), Καταλά, Τέτε, Λαμπάν (72΄ Τρισκόφσκι), Λαρένα, Ακοράν, Τομάς (77΄ Χέφελ), Φλοριάν

Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Σόρια, Αντωνιάδης, Μπόλιεβιτς, Κάσες, Μαλόκου, Παναγίδης, Νέλσον

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δημήτρης Μασιάς (Μ. Δημητριάδης – Μ. Μαρίνου), 4ος: Γιώργος Νικολάου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εφραίμ / Λαμπάν, Τέτε, Φλοριάν (3η), Μουρίγιο, Τρουγιόλς (3η)