18 Μαΐου, 2024
  • 18 Μαΐου, 2024

Ξεμπέρδεψε με τεσσάρα η ΑΕΚ στο κύπελλο

By on 24 Ιανουαρίου, 2018 0 694 Views

Την πρόκριση εξασφάλισε η ΑΕΚ από τον α΄ αγώνα της β΄ φάσης του Κυπέλλου Κόκα-Κόλα καθώς συνέτριψε τον Άρη με 4-0.

Κυριάρχισε πλήρως στην «ΑΕΚ-Αρένα» αντέδρασε μετά την ήττα στο πρωτάθλημα από το ΑΠΟΕΛ και κέρδισε διά περιπάτου τη λεμεσιανή ομάδα με σκορ που δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης για τη ρεβάνς στο Τσίρειο (14/2).

Η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ πέτυχε δυο γκολ στο α΄ ημίχρονο, σημείωσε άλλα δυο στο ξεκίνημα της επανάληψης και είχε την ευκαιρία στη συνέχεια να προφυλάξει και παίκτες. Ο Άρης, στο ντεμπούτο του Νίκου Παναγιώτου στον πάγκο, δεν ανταποκρίθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και είχε παθητικό ρόλο.

Δυο γκολ σημείωσε ο Φλοριάν (22΄ πέναλτι, 53΄) κι από ένα οι Καταλά (28΄), Ρουσιάς (61΄).

Η νικήτρια είχε και τρία δοκάρια με Μοϊσόφ (5΄), Φλοριάν (31΄) και Ρουσιά (82΄).

ΑΕΚ (Ιμ. Ιδιακέθ): Γιωργαλλίδης, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Καταλά, Νέλσον, Χέφελ, Κάσες, Τομάς (65΄ Σόρια), Τέτε (70΄ Μαλόκου), Φλοριάν (61΄ Ρουσιάς)

Στον πάγκο: Πάμπλο, Λαρένα, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Μουρίγιο, Λαμπάν, Παναγίδης

ΑΡΗΣ (Ν. Παναγιώτου): Μιχαήλ, Ευσταθίου, Παχίπης, Μαμμίδης, Ε. Κυριάκου, Παναγή (70΄ Γιούσεφ), Α. Κυριάκου, Ταποκό, Εγγλέζου (69΄ Αζίζ), Ιονίτα (60΄ Μαραγκουδάκης), Πάγκαλος

Στον πάγκο: Νουρεντινόσκι, Μουλόπουλος, Φράγκος, Μαλεκκίδης, Τρομπάροφ, Κούσας, Δημοσθένους, Ράντου

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νικολαϊδης Χρίστος

ΒΟΗΘΟΙ: Καλογήρου Μάριος, Εγγλέζου Νίκος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ευσταθίου, Μαμμίδης

ΓΗΠΕΔΟ: “ΑΕΚ-Αρένα”