• 5 Μαΐου, 2024
  • Ο Σόουζα λύτρωσε το ΑΠΟΕΛ στο 93΄.Δραματικό φινάλε και 2-3 …

Ο Σόουζα λύτρωσε το ΑΠΟΕΛ στο 93΄.Δραματικό φινάλε και 2-3 …

By on 11 Φεβρουαρίου, 2018 0 4715 Views

Την διαδρομή παραδείσου -κόλασης και επιστροφή στον παράδεισο έκανε το ΑΠΟΕΛ στην Πάφο όπου προηγήθηκε 0-2 αλλά δέχθηκε την ισοφάριση 2-2 και μένοντας με 10 στο τελευταίο 10λεπτο λόγω τραυμαρισμού του Λάγο κατάφερε να πάρει τη νπίκη με γκολ του Σόουζα στις καθυστερήσεις.

To AΠΟΕΛ άρχισε πού καλά τον αγώνα και παίζοντας με διάθεση και επιθετικό πνεύμα επέβαλε τον ρυθμό του στο Α΄ ημίχρονο αν και φάνηκαν κάποια κενά στην άμυνα προηγήθηκε με όμορφο γκολ του Ζαχίντ.Μωρίς στο β΄ημίχρονο ο Ντελατόρε πέτυχε το 0-2 και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για εύκολη νίκη ωστόσο η σιγουριά έφερε το 2-2 για την Πάφο και στο 84΄αποχώρησε τραυματίας ο Λάγο που μπήκε αλλαγή.Το ΑΠΟΕΛ μς 10 παίκτες αφού έγιναν όλες οι αλλαγές άσκησε πίεση με νοοτροπία πρωταθλητή και στις καθυστερήσεις ο Σόουζα από κοντά από λάθος αμυντικού πέτυχε το λυτρωτικό 2-3 χαρίζοντας νια σπουδαία νίκη στο ΑΠΟΕΛ
Το ΑΠΟΕΛ ανώτερο στο α΄ ημίχρονο προηγήθηκε στο 31΄ με τον Ζαχίντ και με την έναρξη του β΄ μέρους πέτυχε το 0-2 με τον Ντελατόρε (48΄). Στη συνέχεια όμως έριξε στροφές και η Πάφος βγήκε μπροστά, Μείωσε στο 64΄ με τον Μπεριγκό και ισοφάρισε με τον ίδιο παίκτη στο 79΄. Το ΑΠΟΕΛ, δέχθηκε νέο πλήγμα στη συνέχεια με τον τραυματισμό του Λάγο κι έμεινε έτσι με 10 παίκτες. Όμως άνκαι με 10 έπαιξε επιθετικά, κυνλήγησε το νικητήριο το οποίο σημείωσε στο 90+3΄ ο Σόουζα.

Η Πάφος με την ήττα που δέχθηκε παρέμεινε στην 9η θέση και στους 24 βαθμούς.

6′ Πισινή κεφαλιά του Ντελατόρε και η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

11΄ Καλό φάουλ του Ζαχίντ κατέληξε άουτ.

13΄ Ο Ντελατόρε έδωσε στον Σάλαι που σούταρε με τη μια από καλή θέση, αλλά ήταν άστοχος.

15΄ Ο Γιάνζα έδιωξε τελευταία στιγμή προ του Ντελατόρε που ήταν έτοιμος να πλασάρει απέναντι από τον Κόπριβετς.

17΄ Ο Νσούε έπεσε στην περιοχή, αλλά σωστά δεν δόθηκε πέναλτι, όπως ζήτησε το ΑΠΟΕΛ.

18΄ Σουτ του Μπεριγκό απέκρουσε ο Πέρεθ. Η πρώτη επικίνδυνη φάση των γηπεδούχων.

24΄ Κλασσική ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σάλαϊ έδωσε στον Ντελατόρε, άφησε για τον Εμπεσίλιο που έκανε το πλασέ για να αποκρούσει αμυντικός την υστάτη σε κόρνερ.

25΄ Ο Πέρεθ βγήκε εκτός εστίας και έπεσε στα πόδια του Μπεριγκό αποσοβώντας τον κίνδυνο.

26΄Δυνατό σουτ του Ντελατόρε στα χέρια του Κόπριβετς.

31΄ ΓΚΟΛ 0-1 Ο Εμπεσίλιο άφησε έξυπνα στον Ζαχίντ που με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ.

38΄ Ο Ντελατόρε δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά σε σέντρα του Ζαχίντ. Ο φορ του ΑΠΟΕΛ ήταν σε θέση οφσάιντ που δεν δόθηκε.

48΄ 0-2 Ο Ζαχίντ έβγαλε συστημένη σέντρα στον Ντελατόρε, ο οποίος με κεφαλιά διπλασίασε τα γκολ του ΑΠΟΕΛ.

50΄Μακρινό σουτ του Φυλακτού πάνω από την εστία.

57΄Σουτ του Κομπανί εντός περιοχής ψηλά έξω.

64΄ΓΚΟΛ 1-2 Ο Σικόρσκι έδωσε στον Μπεριγκό που εντός περιοχής με πλασέ μείωσε για την Πάφο.

72′ Φάουλ του Ζαχίντ κι ο Ποτέ δεν μπόρεσε για την κεφαλιά.

74΄ Φάουλ του Ζαχίντ και την κεφαλιά του Ποτέ απέκρουσε ο Κόπριβετς για να διώξει στη συνέχεια αμυντικός σε κόρνερ.

78΄ Δυνατό σουτ του Εμπεσίλιο απέκρουσε με γροθιές ο Κόπριβετς.

79΄ ΓΚΟΛ 2-2 Από ελεύθερο του Κόπριβετς ο Μπεριγκό έφυγε πίσω από τους αμυντικούς και πλάσαρε τον Πέρεθ.

84΄Ο Λάγο τραυματίστηκε με την επανεμφάνιση του και αποχώρησε. Έγιναν και οι τρεις αλλαγές και το ΑΠΟΕΛ συνέχισε με 10 παίκτες. Το αριστερό άκρο κάλυε ο Ορ.

86΄ Εκτός περιοχής σουτ του Εμπεσίλιο απέκρουσε ο Κόπριβετς.

90΄ Νέο σουτ του Εμπεσίλιο και νέα επέμβαση του Κόπριβετς.

90+3′ 2-3 Από μελέ στην περιοχή και προσπάθεια του Νσούε ο Σόουζα από κοντά πλάσαρε εύστοχα.

ΠΑΦΟΣ (Στ.Πρέσλι): Κόπριβετς, Γκουλόν, Ταραβέλ, Γιάνζα, Κομπανί, Φυλακτού, Μοστέφα, Μπρουλς (83΄Σταύρου), Ρόκουλιτς (46΄ Πογιέτ), Σικόρσκι (67΄ Ντεούλ), Μπεριγκό

Στον πάγκο: Βασιλείου, Πικραμμένος, Χριστοδούλου, Πογιέτ, Ντεούλ, Γκάποβς, Σταύρου, Γιαγκουδάκης, Δημοσθένους, Ντόβπνια

ΑΠΟΕΛ (Γ.Δώνης):Πέρεθ, Νσούε, Εμπεσίλιο, Ζαχίντ, Σαλάϊ (75΄ Ορ), Πολιάκοφ, Μοράις, Μερκής, Ιωάννου (66΄ Λάγο), Ντελατόρε (70΄ Ποτέ), Σόουζα

Στον πάγκο: Γκουτίνιο, Λάγο, Ποτέ, Ντε Καμάργκο, Αλεξάνδρου, Ορ, Αντωνίου, Φαρίας, Βούρος, Μακρής, Αλωνεύτης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φυλακτού (6η), Μπεριγκό/ Εμπεσίλιο

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Χ. Νικολαΐδης (Α. Π. Ανδρέου, Ο. Τζιωρτζής) Μ. Αντωνίου (Α. Δημητρίου)