• 6 Μαΐου, 2024
  • Κυρία με Ντούρις -Ράγιος και 11η σερί ήττα για την Ομόνοια

Κυρία με Ντούρις -Ράγιος και 11η σερί ήττα για την Ομόνοια

By on 6 Μαΐου, 2018 0 11626 Views

Εκτός απροόπτου σφράγισε την 3η θέση η Ανόρθωση μετά τη νίκη 2-1 επί της Ομόνοιας στο «Α. Παπαδόπουλος» στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της περιόδου. Η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε τους 69 βαθμούς και αν η ΑΕΚ (65β.) δεν κερδίσει τον Απόλλωνα τότε η «Κυρία» τερματίζει στην 3η θέση. Από την άλλη η Ομόνοια γνώρισε άλλη μια ήττα, την 11η στη σειρά.

Η νικήτρια ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, το ημίχρονο του οποίου έληξε ισόπαλο 0-0. Στις αρχές της επανάληψης όμως, η γηπεδούχος με γκολ των Ντούρις (53΄) και Ράγιος (57΄) πήρε γερό προβάδισμα. Έχασε στη συνέχεια μερικές ευκαιρίες η Ανόρθωση και η Ομόνοια στα τελευταία λεπτά επιτέθηκε, βρήκε ευκαιρίες και μείωσε στο 82΄ με το 22ο τέρμα του Νταρμπισάιαρ από λάθος υπολογισμό της φάσης από τον Χαρούς. Επιδίωξε στο τέλος και την ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσε και η Ανόρθωση πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρα νίκη στα πλέι-οφ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Χαρούς, Κοφί, Σίλντενφελντ, Στρούνα, Ντουγκλάο, Ζοάο Βίκτορ, Οικονομίδης (87΄Ματθαίου), Αμπντουλάγιεφ (46΄ Παλάνκα), Καλό (74΄Γκάντσεφ), Ράγιος, Ντούρις

Στον πάγκο: Γ. Παπαδόπουλος, Αρτυματάς, Πηλέας, Ματθαίου

ΟΜΟΝΟΙΑΣ: Χριστοδούλου, Τζαίλσον (61΄Δημητρίου), Βύντρα, Φώτη (77΄ Τζιωνής), Γ. Σοάρες, Α. Σοάρες, Μαδούρο, Κανού, Κατσαντώνης (61΄ Κιπιάνι), Χριστοφή, Νταρμπισάιαρ

Στον πάγκο: Αντωνίου, Αντόνια, Σόλομον, Παναγιώτου, Εκίθα, Κακουλλής, Ιακώβου, Χριστοφόρου,

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νικόλας Νεοκλέους (Αριστείδης Χρίστου, Κυριάκος Κυριάκου), 4ος: Βασίλης Δημητρίου, Παρατηρητής: Ξάνθου Ανδρέας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντουγκλάο (3η), Αμπντουλάγιεφ, Ντούρις (3η), Κοφί/ Α. Σοάρες (3η), Νταρμπισάιαρ, Γ. Σοάρες

ΓΗΠΕΔΟ: «Αντ. Παπαδόπουλος»