3 Μαΐου, 2024
  • 3 Μαΐου, 2024
  • Απίστευτη ανατροπή του 0-4 από τη Ζενίτ με 10 παίκτες.Στην παράταση 8-1 την Δυναμό Μινσκ

By on 16 Αυγούστου, 2018 0 1927 Views

Η Ζενίτ ανέτρεψε το 4-0 του Μινσκ, διέλυσε με 8-1 τη Ντινάμο Μινσκ στην παράταση και πήρε την πρόκριση, κάνοντας την ανατροπή του αιώνα.

Η Ζενίτ είχε κάνει ροτέισον στο Μινσκ, είχε διασυρθεί με 4-0 και έψαχνε ένα θαύμα για την πρόκριση. Έπρεπε, μάλιστα, να το κάνει στο άδειο Πετρόβσκι λόγω της τιμωρίας από πέρυσι για ρατσιστικά συνθήματα στο παιχνίδι με την Λειψία. Και η ομάδα του Σεμάκ έκανε την ανατροπή του αιώνα, παίρνοντας την πρόκριση στην παράταση, κερδίζοντας με 8-1 τους Λευκορώσους!

Από το πρώτο λεπτό οι γηπεδούχοι έκλεισαν τους αντιπάλους τους στα καρέ τους και έφτασαν στο 1-0 με εκπληκτικό γκολ του Παρέδες στο 22’. Παρά τις προσπάθειές τους και τις χαμένες ευκαιρίες, το 1-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, ο Νομπόα με φαουλάρα έκανε το 2-0 στο 66’, όμως στο 72’ ο Παρέδες αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε τη Ζενίτ με 10 παίκτες. Κι όμως, οι γηπεδούχοι συνέχισαν και με δύο γκολ του Τζιούμπα (75’, 78’) έστειλαν το ματς στην παράταση!

Εκεί, τα είδαμε όλα. Αρχικά, στο 99’ ο Γιαχάγια μείωσε σε 4-1 και όλα έδειχναν να τελειώνουν. Στο 109’, όμως, ο Ντριούσι έκανε το 5-1 και η Ζενίτ ήθελε ακόμη ένα γκολ, το οποίο βρήκε με πέναλτι του Τζιούμπα στο 115’ για το 6-1! Και οι Ρώσοι δεν σταμάτησαν εκεί, με τον Μακ να πετυχαίνει δύο γκολ στο 121’ και στο 123’ για το τελικό 8-1!