• 30 Απριλίου, 2024
  • Έχασε αλλά είναι ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης ο Απόλλωνας

Έχασε αλλά είναι ζωντανός στη μάχη της πρόκρισης ο Απόλλωνας

By on 23 Αυγούστου, 2018 0 6311 Views

Ο Απόλλωνας στάθηκε όρθιος στην Βασιλεία ωστόσο δέχτηκε την ήττα με 3-2 από τις… στημένες φάσεις οι οποίες ήταν και το αδύνατο του σημεπίο ματς. Τίποτα δεν κρίθηκε και όλα θα παιχτούν στο ΓΣΠ με τους γαλάζιους να μπορούν να πάρουν την πρόκριση! Στο Α΄ημίχρονο ο Απόλλωνας δεν ήταν καλός και βρέθηκε πίσω στο σκορ όμως στο β΄ημίχρονο αιφνιδίασε και έκανε την ανατροπή αλλά προσωρινά αφού η Βασιλεία ξανακτύπησε στα στημένα και ππήρε τη νίκη

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6’ ο Βαν Βόλφσβινγκελ για του Ελβετούς οι οποίοι μπήκαν δυνατά και στο 26’ είχαν δοκάρι με τον Μπαλάντα. Στο δεύτερο μέρος όμως οι ρόλοι αντιστράφηκαν, και οι «γαλάζιοι» έγιναν οι πρωταγωνιστές. Ο Μαγκλίτσα… έδειξε τον δρόμο της ανατροπής μόλις στο 49’ έπειτα από έξοχη πάσα του Πέδρο, ενώ 4’ αργότερα, στο 53’ ο Παπουλής έγραψε το 2-1. Κάπου εκεί, οι της Βασιλείας, πήραν ψυχολογία και κατάφεραν να ανατρέψουν το παιχνίδι εκ νέου, με δύο στημένες φάσεις. Στο 68’ από κόρνερ ο Ολλανδός και πάλι με κεφαλιά έγραψε το 2-2, ενώ στο 85’ ο Βασιλείου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του άθελα του για να διαμορφώσει το τελικό 3-2.
Ο Απόλλωνας παρά την ήττα θα τα δώσει όλα για την πρόκριση στο ΓΣΠ σε μια εβδομάδα, και αν κάνει καλή εμφάνιση μπορεί να πάρει αυτός το εισιτήριο για τους ομίλους αφού έδειξε ότι μπορεί να σκοράρει και τα δυο γκολ που ππέτυχε στην Ελβετία ίσως αποδειχθούν χρυσά…

Βασιλεία (Κόλερ): Χάνσεν, Τσούματ, Βίντμερ, Φρέι, Ζούφι, Βαν Βόλφσβινγκελ, Ντιέ, Αγέτι (87′ Κάμπο), Μπαλάντα (66′ Τζιάκα), Καλούλου (60′ Μπουά), Πετρέτα

Στον πάγκο: Κουζμάνοβιτς, Ριβέρος, Πουλουλού

Απόλλωνας (Αυγουστή):Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Κυριάκου, Μπρου (38′ Καραγιόλ), Σαρδινέρο, Παπουλής (79′ Μάρκοβιτς), Μαγκλίτσα (72′ Ζελάγια)

Στον πάγκο: Κίσσας, Περέιρα, Σουμάχ, Σκέμπρι

Κίτρινες: Βαν Βόλφσβινγκελ, Τζιάκα/Παπουλής, Κυριάκου, Ζελάγια

Διαιτητές: Ματέι Γιούκ (Μάνουελ Βιντάλι, Γκρέκα Κορτέζ/ Σλοβενία)
Γήπεδο: Σεντ Γιάκομπ Παρκ
Θεατές: 16.000