5 Μαΐου, 2024
  • 5 Μαΐου, 2024

Χωρίς ιδρώτα έχασε η Εθνική μας στην Νορβηγία

By on 6 Σεπτεμβρίου, 2018 0 805 Views

Πολύ μέτρια η Εθνική μας,φοβισμένη και χωρίς πάθος έχασε εύκολα 2-0 στο Όσλο απο την Νορβηγία που μας κέρδισε για 10η σερί φορά.Δεν ίδρωσε η Εθνική μας στο Α’ημίχρονο και δέχθηκε εύκολα δυο γκολ ενώ στο β’ημίχρονο βελτιώθηκε όμως δεν είχε την απόδοση που περίμαναν όλοι και 2-3 καλές φάσεις δεν άλλαξαν την κακή εικόνα.Πλέον ο αγώνας της Κυριακής στο ΓΣΠ με την Σλοβενία μοιάζει σαν τελικός ωστόσο το θέμα δεν είναι η ήττα αλλά η απογοητευτική εμφάνιση και η αγωνιστική νοοτροπία.Ασφαλώς επιβάλλεται βελτίωση την Κυριακή σε επιλογές 11αδας αλλά και ανάπτυξης παιγνιδιού αν θέλει η Εθνική μας να ελπίζει σε κάτι καλύτερο.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

4′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελιονούσι η μπάλα έξω.

10′ Πλάγιο άουτ από τους Νορβηγούς, παραλίγο το λάθος, ωστόσο ο Πάρντο απέκρουσε.

21′ ΓΚΟΛ 1-0. Μπαλιά προς το Γιόχανσεν ο οποίος μπήκε στη περιοχή και πλάσαρε ιδανικά.

25′ Στη περιοχή ο Ελιονούσι, την τελευταία στιγμή τον σταμάτησε ο Κούσουλος.

42′ ΓΚΟΛ 2-0. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Γιόχανσεν, που στέλνει την μπάλα να αναπαυτεί στα δίκτυα του Πάρντο που έκανε λάθος εκτίμηση.

49′ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Εφραίμ σε ετοιμότητα ο Γιάρστεϊν.

51′ Σέντρα στη περιοχή της Εθνικής μας, ο Γιόχσεν έκανε τη κοντινή κεφαλιά η μπάλα όμως πέρασε λίγο έξω.

67′ Πλασέ του Παπουλή στην πρώτη καλή φάση της Εθνικής μας όμως ο Γιάρστεϊν απέκρουσε.

68′ Σουτ του Κινγκ απόκρουσε ο Πάρντο.

79′ Χαμένη ευκαιρία για την Κύπρο. Ο Τζέισον έδωσε στον Παπουλή, πλάσαρε η μπάλα κόντραρε και ο Αρτυματάς στη συνέχεια έκανε ένα άστοχο σουτ.

Νορβηγία (Λάγκερμπαγκ): Γιάρστεϊν, Μέλινγκ, Αγιέρ, Νόρτβαϊτ, Κινγκ, Γιόχανσεν (72′ Φοσούμ), Ελιονούσι, Ελαμπντελαουί, Μπέργκε (69′ Σελνς), Χένρικσεν, Γιόχνσεν

Στον πάγκο: Νίλαντ, Γκρίντεμπουστ, Ρετζινούνσεν, Ρόστεντ, Σόρλοθ, Τ. Ελιονούσι, Μίντχο, Σβένσον, Λινς, Όντεγκαρντ,

Κύπρος (Μπεν Σιμόν): Πάρντο, Δημητρίου, Βασιλείου (46′ Εφραίμ), Μερκής, Λαΐφης, Κούσουλος, Αρτυματάς, Κυριάκου (77′ Κάστανος), Μαργκάσα (82′ Ιωάννου), Παπουλής, Πιέρος

Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Παναγή, Αβραάμ, Οικονομίδης, Φυλακτού, Μυτίδης, Σιέλης, Παπαφώτης, Ρουσιάς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ελαμπντελαουί / Λαΐφης

ΓΗΠΕΔΟ: «Ούλεβαλ»
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Κόβατς Ίστβαν (Φλορίν Μαρινέσκου, Αρτέμ Οβίντιου/ Ρουμανία)