28 Απριλίου, 2024
  • 28 Απριλίου, 2024

Σούπερ η ΑΕΚ στα πέναλτι

By on 29 Σεπτεμβρίου, 2018 0 5151 Views

Η ΑΕΚ κατέκτησε το Σούπερ Καπ στα πέναλτι επικρατώντας με 4-1 του ΑΠΟΕΛ στα πέναλτι αφου στα 90′ είχαμε ιδοπαλία 1-1.Αυτό είναι το πρώτο σουπερ καπ που κστακτά η ΑΕΚ

Η νικήτρια ήταν καλύτερη στο 90λεπτο και κατάφερε στη ρουλέτα των πέναλτι να πάρει το τρόπαιο στην τρίτη παρουσία της στο θεσμό.

Το ΑΠΟΕΛ έδειξε και σε αυτό τον αγώνα ότι έχει πρόβλημα και στα πέναλτι, κάτι που του στοίχισε και στην Ευρώπη. Αλλά και στον κανονικό αγώνα δεν έφτασε σε ικανοποιητικά επίπεδα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν στο σκορ στο 25΄ με τον Τάμαρι σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου παίχθηκε πολύ καλό ποδόσφαιρο με ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες, ιδιαίτερα για την ΑΕΚ. Στην επανάληψη, έπεσε κάπως ο ρυθμός, βελτιώθηκε κάπως το ΑΠΟΕΛ, αλλά οι μεγάλες ευκαιρίες ανήκαν στο τέλος στην ΑΕΚ.

3΄Μακρινό σουτ του Ρέζα έξω.

7΄ Φάουλ εκτέλεσε ο Ρέζα, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

12΄Συρτό σουτ του Σόουζα στα χέρια του Τόνιο χωρίς πρόβλημα.

13΄ Σουτ του Τομάς έξω, ενώ ο Ρόμο ήταν πεσμένος στο έδαφος.

17΄Πρόβλημα με τον Λαρένα, ο οποίος έφυγε με φορείο από το γήπεδο. Έχει κτύπημα στο πρόσωπο. Στη θέση του ο Κάσες.

18΄ Σουτ του Ακοράν έξω μετά από συνδυασμό με το Χέφελ.

24΄ Σέντρα-σουτ του Τομάς από πλάγια, παρέμβαση του Ρόμο διώχνει τη μπάλα κόρνερ.

ΓΚΟΛ 25΄ 1-0 Ο Τάμαρι από δεξιά έκανε “τρελλή” κούρσα παίρνοντας μπάλα από τον Ρόμο, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχσ.

27΄ Σουτ του Χέφελ απέκρουσε ο Ρόμο και ο Τομάς έπιασε νέο σουτ στέλλοντας τη μπάλα έξω.

28΄Σουτ του Ακοράν άουτ.

39΄ Αναγκαστική αλλαγή και για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντε Βινσέντι έδωσε την θέση του στον Μοράις.

45΄ Κλασσική ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ρουσιάς απέναντι από τον Ρόμο δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

45+2΄ Σουτ του Τάμαρι μπλοκάρει ο Τόνιο.

47′ Σουτ του Ρέζα έδιωξε ο Τόνιο. καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ.

ΓΚΟΛ 62΄ 1-1 Η ΑΕΚ ισοφάρισε με κοντινή προβολή του Ρουσιά. Προηγήθηκε σέντρα του Τομάς στον Ακοράν που γύρισε στο σκόρερ. Υπάρχει υπόνοια ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιτ. Οριακή η φάση.

72΄Με την είσοδο του Ασούμπρε στη θέση του Ρουσιά, ο Ιροαόλα παίρνει τον Τρισκόφσκι στην κορυφή της επίθεσης. Ο Τομάς πάει στον άξονα και ο Ασούμπρε στην αριστερή πλευρά της επίθεσης.

84΄ Φάουλ το Ρέζα στη σωστή γωνιά ο Τόνιο απέκρουσε.

85΄Ο Ασούμπρε από πλεονεκτική θέση πλάσαρε έξω.

87΄ Ο Βούρος είναι τραυματίας, αλλά συνεχίζει επειδή έχουν γίνει και οι τρεις αλλαγές του ΑΠΟΕΛ. Ο Κωστή έφερε τον Κασίνι στη δεξιά πλευρά της άμυνας.

89΄ Κεφαλιά του Τρισκόφκι από κοντά έδιωξε ο Ρομό.

90΄Ατομική ενέργεια και σουτ του Σόουζα έξω.