19 Μαΐου, 2024
  • 19 Μαΐου, 2024

Βαριά ήττα της ΑΕΚ στο τέλος της διαδρομής

By on 13 Δεκεμβρίου, 2018 0 320 Views

Με βαριά ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Γιουρόπα Λιγκ η ΑΕΚ, καθώς δέχτηκε τη συντριβή με 5-1 στο ΓΣΠ από την Μπάγερ Λεβερκούζεν. Η ομάδα του Αντόνι Ιραόλα, προσπάθησε τόσο στο πρώτο ημίχρονο αλλά και στο δεύτερο, όμως η αποτελεσματικότητα και η ποιότητα των Γερμανών αν και έπαιζαν με πολλές ρεζέρβες ήταν εμφανής και ειδικότερα στην επανάληψη, όπου «σκότωσαν» την ΑΕΚ, κτυπώντας σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Αρχικά, η ομάδα του Αντόνι Ιραόλα κατάφερε και πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Καταλά στο 26’, όμως η πίεση των Γερμανών στη συνέχεια, η άμεση αντίδρασή της και κάποιες αμυντικές αδράνειες που είχαν οι Λαρνακείς, δεν τις επέτρεψαν να πάνε στα αποδυτήρια ούτε καν με την ισοπαλία. Στο 28’ ισοφάρισαν με τον Κορ και στο 40’ ο Αλάριο με εύστοχο κτύπημα πέναλτι γύρισε το παιχνίδι.

Στο Β’ ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιάννου να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 53’, όμως αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Οι κιτρινοπράσινοι προσπάθησαν να βάλουν πίεση και βρήκαν και άλλες ευκαιρίες, ενώ δίκαια ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Χέφελ στο 63’. Στη συνέχεια όμως η Λεβερκούζεν, αρχικά με τον Κορ(68’), τον Παουλίνιο (78’) και τον Αλάριο(86’), γνώρισε τη συντριβή και αποχαιρέτησε έτσι τη διοργάνωση.

ΑΕΚ: Χριστοδούλου, Ιγκόρ, Τρουγιόλς, Καταλά, Ακοράν, Τομάς, Τέτε(57′ Τρισκόφσκι), Φακούντο, Κάσες(46′ Χέφελ), Ιωάννου, Γιάννου(84′ Κωνσταντίνου)

Λεβερκούζεν: Κίρσμπαουμ, Ντράγκοβιτς, Παουλίνιο, Μπραντ(46′ Μπαϊγί), Τελίν, Αλάριο(88′ Στανίλεβιτς), Μπαουμγκάρτλινγκερ, Βέντελ(81′ Μπέτναρτσικ), Κορ, Βάιζερ, Σρεκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τομάς, Ιγκόρ / Βάιζερ, Μπέτναρτσικ