• 3 Μαΐου, 2024

Την πάτησε και με την Πάφο η ΑΕΚ (1-1)

By on 2 Ιανουαρίου, 2019 0 349 Views

Η Πάφος αρνήθηκε πάλι να χάσει αν και έπαιζε με πολλές απουσίες απέναντι σε ομάδα της πρώτης εξάδας.
Αυτή τη φορά υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 την ΑΕΚ στην «Αρένα» στον εξ αναβολής αγώνα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος. Η παφιακή ομάδα έτσι συνεχίζει να κάνει τη ζημιά στους «μεγάλους» καθώς από τους 14 βαθμούς τους οποίους μετρά, τους 11 τους έχει πάρει από τους λεγόμενες μεγάλες ομάδες. Το αποτέλεσμα είναι άλλη μια αποτυχία για την ΑΕΚ η οποία, παρόλο που προηγήθηκε, έμεινε μακριά από τη νίκη για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι και έφτασε έτσι τους 21 βαθμούς.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο στο α΄ 45λεπτο, διάστημα στο οποίο η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 24΄ με τον Φλοριάν. Δεν μπόρεσε όμως να πετύχει δεύτερο γκολ στις αρχές της επανάληψης η ΑΕΚ και η Πάφος, η οποία βγήκε μπροστά ισοφάρισε στο 78΄ με τον Φόλμπρεχτ και πήρε ένα πολύτιμο βαθμό, ο οποίος αποκτά μεγαλύτερη αξία αν σημειωθεί ότι αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες παικτών οι οποίοι δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής στην πρεμιέρα.

ΑΕΚ (Α. Ιραόλα): Τόνιο, Σίλβα, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (82΄Ρουσιάς), Τρουγιόλς (79΄Τομάς), Καταλά, Ακοράν, Τέτε (68΄Λαρένα), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Φλοριάν

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Γκαρσία, Κάσες, Λαμπάν, Κωνσταντίνου, Αναστασίου

ΠΑΦΟΣ (Ζ. Κόπιτς): Μολ, Μπάγκαρντ, Καρώ, Σιρόκ, Χολτ, Ντόβμπνια, Κουλς, Φόλμπρεχτ, Φιλιώτης, (84΄Ντέζμεκ) Πολίτσι (56΄Αντωνίου), Ζαχαρίου (46΄Ζαντής)

Στον πάγκο: Πέτρου, Στεφάνου, Χριστοδούλου

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βασίλης Δημητρίου, (Ανδρέας Π. Ανδρέου Π., Γεώργιος Σάββα), 4ος διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου, Παρατηρητής: Ανδρέας Δημητρίου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χέφελ (3η)/ Κουλς, Ζαχαρίου, Πολίτσι, Χολτ (3η)

ΓΗΠΕΔΟ: «Αρένα»