• 1 Μαΐου, 2024
  • Πρόκριση με πεντάρα για τη Σίτι.Αποκλεισμός για Νιουκάστλ, το… έσωσε η Γουλβς.

Πρόκριση με πεντάρα για τη Σίτι.Αποκλεισμός για Νιουκάστλ, το… έσωσε η Γουλβς.

By on 26 Ιανουαρίου, 2019 0 457 Views

Η Σίτι ήταν εντυπωσιακή κόντρα στη Μπέρνλι, τη διέλυσε με 5-0 και βρέθηκε στους «16» του κυπέλλου! Αποκλεισμός για Νιουκάστλ, το… έσωσε η Γουλβς.

Σε εντυπωσιακή κατάσταση αμυντικά κι επιθετικά η Σίτι, δε συνάντησε την παραμικρή δυσκολία απέναντι στη Μπέρνλι και με το 5-0 βρέθηκε στους «16» του κυπέλλου. Αξίζει να σημειωθεί, πως η Μάντσεστερ έχει πετύχει 29 γκολ και δεν έχει δεχθεί κανένα από τις 3 Ιανουαρίου (2-1 με Λίβερπουλ). Ο Ζεσούς στο 23′ άνοιξε το σκορ και στο 52′ ο Μπερνάρντο Σίλβα πέτυχε το 2-0. Ο Ντε Μπρόινε στο 61′ σημείωσε το 3-0, σκοράροντας παράλληλα το 10ο του τέρμα έξω από την περιοχή (από πέρσι). Το αυτογκόλ του Λονγκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ ο Αγουέρο στο 85′ με πέναλτι διαμόρφωσε το 5-0.

Διπλό πρόκρισης η Γουότφορντ, επικράτησε 2-0 της Νιουκάστλ στο Σεντ Τζέιμς Παρκ. Ο Γκρέι στο 61′ και ο Σαξές στις καθυστερήσεις πέτυχαν τα γκολ της νίκης. Η Γουλβς έσωσε την… παρτίδα στις καθυστερήσεις, αφού απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τη Σριούσμπερι εκτός έδρας. Ο Χιμένεθ μείωσε σε 2-1 στο 75′ και ο Ντόχερτι ισοφάρισε στις καθυστερήσεις. Ετσι, το ζευγάρι οδηγήθηκε σε επαναληπτικό ματς.