• 28 Απριλίου, 2024
  • Aλύγιστη η Πάφος. Ιστορική νίκη στο ΓΣΠ. Έχασε πέναλτι πάλι ο Μοράις

Aλύγιστη η Πάφος. Ιστορική νίκη στο ΓΣΠ. Έχασε πέναλτι πάλι ο Μοράις

By on 2 Φεβρουαρίου, 2019 0 6856 Views

Η Πάφος πέρασε πανάξια με νέα νίκη από το ΓΣΠ.Μετά το 4-2 επί της Ομόνοιας ήρθε το 2-1 επί του ΑΠΟΕΛ μετά από εκπληκτική εμφάνιση που την κράτησε αλύγιστη και έκανε νέα απόσβεση της ποινής αφαίρεσης βαθμών και έδειξε ότι δεν είναι ομάδα για υποβιβασμό. Η Πάφος σταμάτησε τον Τάμαρι και με συμπαγή άμυνα κράτησε σε απόσταση τους επιθετικούς του ΑΠΟΕΛ και στις αντεπιθέσεις εξέθεσε την άμυνα του ΑΠΟΕΛ και την τακτική που επέλεξε ο Τραμετσάνι. Εκτός από τα δυο εξαιρετικά γκολ είχε δοκάρι και άλλες φάσεις για γκολ ενώ ο Μολ όταν χρειάστηκε ήταν κέρβερος όπως και στο 64΄όταν απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μοράις. Είναι εκτός λογικής ένας παίκτης όσο ηγέτης και αν είναι ο να χάνει ένα, δυο, τρία πέναλτι και να επιμένει μα εκτελεί όταν στην ομάδα υπάρχουν και άλλοι παίκτες κλάσης. Η απόδοση του ΑΠΟΕΛ δεν ήταν η αναμενόμενη και η αντίδραση μετά το 0-0 με την Αλκή καθόλου θετική με αποτέλεσμα σε δυο αγώνες με ομάδες του δεύτερου γκρουπ να χαθούν 5 βαθμοί μέσα στο ΓΣΠ κάτι που θα πρέπει να προβληματίσει

Το παιγνίδι φάνηκε από την αρχή ότι θα εξελιχθεί σε ντέρμπι καθώς η Πάφος έδειξε ότι ήρθε στο ΓΣΠ όχι απλά για το βαθμολογικό κέρδος αλλά για την νίκη και κατάφερε α προηγηθεί στο 12΄με τον Καρώ. Το ΑΠΟΕΛ ανασυντάχθηκε και ισοφάρισε στο 26’ με τον Νσούε όμως η Πάφος ήταν αυτή που απείλησε για δεύτερο τέρμα πριν την ανάπαυλα.

Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε με το ξεκίνημα της επανάληψης να βάλει πίεση, όμως η Πάφος άντεξε και πήρε προβάδισμα με τον Ανκούλο στο 60’. Τέσσερα λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ έχασε πέναλτι με τον Μοράϊς που απέκρουσε ο Μολ και έτσι το 1-2 παρέμεινε μέχρι τέλους αφού το ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά την αντίπαλη εστία.

12′ ΓΚΟΛ 0-1: Αντεπίθεση για την Πάφο με τον Ράσιτς να δίνει στον κενό χώρο στον Καρώ που πλάσαρε ψύχραιμα τον Βάτερμαν και άνοιξε το σκορ

22′ Σέντρα του Νέμετς με τον Ανκούλο να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά που έδιωξε ο Βάτερμαν

25′ Κλέψιμο του Τάμαρι από τον Ανκούλο και πάσα στον Μερκή που έπιασε το σουτ που έφυγε λίγο έξω

28′ ΓΚΟΛ 1-1: Ατομική ενέργεια του Νσούε που εκτός περιοχής έπιασε το σουτ με το αριστερό για να καταλήξει η μπάλα στα δίκτυα του Μολ

32′ Ξαφνικό σουτ εκτός περιοχής από τον Ράκελς σταματά στο δεξί δοκάρι του Βάτερμαν που έκανε λάθος πάσα προς τον παίκτη της Πάφου που έκανε το σουτ.

38′ Εντυπωσιακή απόκρουση του Βάτερμαν σε κοντινή κεφαλιά του Καρώ

40′ Σουτ του Τάμαρι εκτός περιοχής απέκρουσε σταθερά ο Μολ
49′ Κίνηση του Νατέλ εντός περιοχής, έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ ο Μολ

60′ Σουτ εκτός περιοχής από τον Φόλπρεχτ πέρασε λίγο έξω

61′ ΓΚΟΛ: 1-2 Σέντρα από τον Φόλπρεχτ και με γυριστή κεφαλιά ο Ανκούλο έστειλε την μπάλα στα δίκτια μετά από συνδυασμό με πολλές πάσες των παικτών της Πάφου που εξέθεσαν την άμυνα του ΑΠΟΕΛ

63′ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ σε ανατροπή του Τάμαρι .Ο Μοράϊς εκτελεί και αποκρούει ο Μολ

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Βούρος (Γκέντσογλου 68′), Καρλάο, Μερκής, Αρτυματάς (Μπέζιακ 68′), Μοράις (Εφραίμ 80′), Ζαχίντ, Τάμαρι, Ενσούε, Καζού, Νατέλ

Στον πάγκο: Ρομό, Ρουέδα, Γκέντσογλου, Αρτυματάς, Εφραίμ, Κασίνι, Φακινέτι, Αλωνεύτης, Μπέζιακ

Πάφος: Μολ, Χολτ, Καρώ, Σιρόκ, Ζάντερ, Φόλπρεχτ, Λελιούκιν, Ανγκούλο (Ντόβμπνια 82′), Νέμετς, Ράκελς, Ράσιτς

Στον πάγκο: Πέτρου, Αγγελόπουλος, Λουλίνια, Ιμπραίμ, Φιλιώτης, Ζίβουλιτς, Ντόβμπνια

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Χαράλαμπος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ξενοφώντος Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ
Παρατηρητής Διαιτησίας: Αργυρού Μιχάλης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρλάο,3η Νσούε 3η / Λελούκιν, Ζάντερ, Σιρόκ, Χολτ. Καρώ 3η, Ανκούλο, Νέμετς, Ράκελς