• 28 Απριλίου, 2024
  • Άτιμη…μπάλα.Κρίμα όπως χάθηκε ο βαθμός.Πικρή ήττα στην Σκωτία

Άτιμη…μπάλα.Κρίμα όπως χάθηκε ο βαθμός.Πικρή ήττα στην Σκωτία

By on 8 Ιουνίου, 2019 0 623 Views

Άσχημο παιγνίδι έπαιξε η τύχη στην Εθνική μας.Η καλή εμφάνιση του Α’ημιχρόνου και η παλικαρίσια ισοφάριση στο 86′ δεν ήταν αρκετά για να πάρει τον ένα βαθμό η Κύπρος αφού η Σκωτία σκόραρε μετά το 1-1 στο 89’και πήρε τη νίκη με 2-1.Η άτιμη …μπάλα κάθισε στο δοκάρι στην φάση του 2-1 αλλά γύρισε σαδιστικά στον σκόρερ που μας έκοψε την χαρά της ισοφάρισης και της καλής προσπάθειας της Εθνικής μας η οποία παρατάχθηκε με αρκτούς νεαρούς που άφησαν πολύ ενθαρρυντικές υποσχέσεις.

Πολύ καλή η παρουσία της ομάδας μας που ισοφάρισε στο 87ο λεπτό όμως δυστυχώς δύο λεπτά αργότερα δέχτηκε το δεύτερο γκολ πιυ καθόρισε και το αποτέλεσμα.

Στο 17ο λεπτό καλή προϋπόθεση για την Κύπρο. Ο Πιέρος προσπάθησε να μπει στην περιοχή και ανακόπηκε, η μπάλα έφθασε στον Εφραίμ ο οποίος έκανε το σουτ, το σώμα του Mulgrew έφερε τη μπάλα στον Μακρή που από πλάγια θέση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μάρσαλ.

Στο 40′ μετά από ωραία πάσα του Μιχάλη Ιωάννου ο Πιέρος Σωτηρίου από δεξιά έστειλε το σουτ που εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

Ο Σπόλιαριτς στο 53ο λεπτό μετά από μπαλιά του Λαϊφη έπιασε το σουτ που κατέληξε στα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Στο 61ο λεπτό ο Ρόμπερτσον με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τη Σκωτία, 1-0.

Στο 77ο λεπτό κόρνερ για την Εθνική μας μετά από σουτ του Μακρή και δέκα λεπτά αργότερα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργίου ο Κούσουλος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για την Εθνική μας.

Στο 89′ η Σκωτία με διπλή προσπάθεια του Μπερκ διαμόρφωσε το 2-1.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΣΚΟΤΙΑ: Μάρσιαλ, Ο’Ντόνελ, Ρόμπερτσον, Μουλγκρέι, Μακ Κίνα, Μακ Λιν, Φόρεστ, Μακ Γκιν (78΄ Μακ Τόμινει), Μπρόφι (73΄ Μπερκ), Μακ Γκρέγκορ, Φρέιζερ

Στον πάγκο: Μπέιν, Μακ Λαβγκλιν, Πάλμερ, Σούταρ, Φιντλει, Μακ Τόμινει, Άμστρονγκ, Μακ Νάλτι, Κάιρνι, Μπερκ, Τέιλορ

ΚΥΠΡΟΣ: Πάρντο, Μ.Ιωάννου, Ν.Ιωάννου (66΄ Γεωργίου), Εφραίμ, Σωτηρίου, Κούσουλος, Μακρής (80΄ Πίττας), Σπόλιαριτς (79΄ Κωστή), Μαργκάσα, Αρτυματάς Λαίφης.

Στον πάγκο: Πέτρου, Μιχαήλ, Βασιλείου, Κατελάρης, Αντωνίου, Μυτίδης, Αβραάμ, Αντωνιάδης, Κωστή, Γεωργίου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μακ Γκρέγκορ/Ν.Ιωάννου, Αρτυματάς
ΚΟΣΜΟΣ: Περίπου 32 χιλιάδες

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Όλα Χόπερ Νίλσεν (Νορβηγία)
ΒΟΗΘΟΙ: Τομ Χάραλντ Γκρόενικ-Γκέιρ Όσκαρ Ίσεκσεν (Νορβηγία)