• 3 Μαΐου, 2024
  • Πήραν και οι δύο χειροκρότημα.Ντέρμπι που έλειπε το γκολ(0-0)

Πήραν και οι δύο χειροκρότημα.Ντέρμπι που έλειπε το γκολ(0-0)

By on 20 Οκτωβρίου, 2019 0 369 Views

Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι που είχε ρυθμό ,πάθος,φάσεις με δύο πολύ καλές ομάδες που προσπάθησαν για τη νίκη μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή αλλά έμειναν στο 0-0 σε ένα γήπεδο με γεμάτες κερκίδες χωρίς παρατράγουδα..Η Ομόνοια χαμογέλασε γιατί πήρε βαθμό εκτός έδρας σε ντέρμπι ικανοποιόντας με την εικόνα της αλλά και γιατί ο Φαμπιάνο φαίνεται ότι θα καλύψει το κενό που άφησαν Ουζόχο και Παναγή.Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που είχε τις πιο πολλέ και καλές ευκαιρίες και αν υπήρχε νικητής θα εδικαιούτο να είναι αυτή.Οι Ντούρις και Κατσιαράβα στα τελευταία λεπτά έχασαν τις πιο κλασσικές ευκαιρίες του αγώνα.Ο διαιτητής κ.Λ.Σωτηρίου ήταν γενικά κάαός σε ενα δύσκολο παιγνίδι αν και οι δυο ομάδες ζήτησαν από ένα πέναλτι .Η Ομόνοια στο Α’ημίχρονο και η Ανόρθωση προς το τέλος ωστόσο η γενική του εικόνα ήταν καλή.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Ομόνοια ήταν καλύτερη αλλά στη συνέχεια του Α’ημιχρόνου το ντέρμπι ήταν ισορροπημένο ενώ στο Β’ η Ανόρθωση είχε την υπεροχή και τις ευκαιρίες που δεν αξιοποίησε.

Πάντως δεν ήταν παιγνίδι που μπορούσε μια ομάδα να το κερδίσει εύκολα και ανα πάσα στιγμή μπορούσε να μπει ένα γκολ που θα έκρινε και το ματς.Το 0-0 παρά την ήττα είναι καλύτερο νοουμένου ότι οι δύο ομάδες έδειξαν ότι βρίσκονται στο σωστό δρόμο ανάκαμψης και θα διεκδικήσουν θέση στα ψηλά.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Ράγιος, Σαντίκ(56′ Ντούρις), Καλτσάς(73′ Κοφί), Βργκοτς, Μανθάτης(87′ Κατσαράβα), Μαργκάσα, Σελίν

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Εγγλέζου, Νταουσβίλι, Βασιλακάκης, Ιωάννου

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Μποτεάκ(82′ Τζιωνής), Λανγκ, Γκόμεθ, Λέζιακς, Εζρά(82′ Χούμποτσαν), Μαυρίας, Κατελάρης, Τιάγκο, Ντάρμπισαϊαρ(90+2 Χριστοφή)

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Περέιρα, Μανρίκε, Ορτέγκα, Κούσουλος, Κακουλλής

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καλτσάς, Σελίν / Γκόμεθ, Λανγκ