• 10 Μαΐου, 2024
  • Ανίκητη η Κυρία.Με γκολάρες Καλτσά και Οκριασβίλι πέρασε από την Αρένα

Ανίκητη η Κυρία.Με γκολάρες Καλτσά και Οκριασβίλι πέρασε από την Αρένα

By on 30 Νοεμβρίου, 2019 0 13218 Views

Ανίκητη η Ανόρθωση πέρασε και από την Αρένα με νίκη 2-1 με δύο γκολάρες συνεχίζοντας αήττητη στην κορυφή.Ο Κετσπάγια ρίσκαρε με τον αποκλεισμό των Λόρια και Κατσιαράβα από την αποστολή .Έδειξε εμπιστοσύνη στον Παπαδόπουλο και δικαιώθηκε αν και το πειθαρχικό παράπτωμα των δύο Γεωργιαμών για άλλους προπονητές ίσως να περνούσε απαρατήρητο.(άργησαν στο ραντεβού για το γεύμα πριν από τον αγώνα.)

Σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση, πολλά φάουλ, δύναμη, πάθος, η ομάδα του Τιμούρ… χαμογέλασε, και άφησε την ΑΕΚ με την προσπάθεια. Αυτή, είναι η πρώτη φορά που φεύγει από την «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ» η βαρωσιώτικη ομάδα με τη νίκη, αφού στις τέσσερεις επισκέψεις της για το πρωτάθλημα στο νέο γήπεδο της ΑΕΚ, δεν τα κατάφερε(σ.σ. είχε κερδίσει στο κύπελλο τον Φεβρουάριο του 2017).

Από την αρχή, το παιχνίδι έδειξε ότι θα βασιστεί αρκετά στη δύναμη και το πάθος. Με πολλή ένταση και πολλές μάχες στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Η «Κυρία» πήρε προβάδισμα με ένα ασύλληπτο γκολ του Καλτσά στο 34’ και ενώ είχε προηγηθεί το δοκάρι του Ράγιος στο 16’.

Η ΑΕΚ που πατούσε καλύτερα, είδε τους κυανολεύκους να παίρνουν προβάδισμα, δεν τα έβαλαν κάτω όμως. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, και με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, ο Οκριασβίλι στο 53′ διπλασίασε τα τέρματα της Ανόρθωσης δυσκολεύοντας πάρα πολύ τα πράγματα για τους γηπεδούχους. Όσο περνούσε ο χρόνος, τόσο η Ανόρθωση διαχειριζόταν το υπέρ της αποτέλεσμα με τις αλλαγές προσώπων και τακτικής από τον Κετσπάγια. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Λάρνακας, ήταν να μειώσει με τον Τρισκόφσκι στο 90+2.

Με αυτή τη νίκη η «Κυρία» ανέβηκε στους 24 βαθμούς, αφήνοντας την ΑΕΚ 9 βαθμούς πίσω και συνεχίζει να… «καλπάζει» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

5′ Πήγε να απειλήσει η ΑΕΚ, ο Τρισκόφσκι εξ επαφής δεν μπόρεσε να κοντρολάρει και ο Παπαδόπουλος μάζεψε

-6′ Λανθασμένα ανακόπηκε για οφσάιντ ο Καλτσάς

-7′ Πρώτη τελική, με τον Τέτε από πολύ δύσκολη γωνία να σουτάρει και τον Παπαδόπουλο να διώχνει σε κόρνερ

-16′ ΔΟΚΑΡΙ! Πρώτη μεγάλη ευκαιρία… Ο Ράγιος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από διαγώνια δεξιά, η μπάλα πήγε στο σίδερο και έξω

-17′ Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες της ΑΕΚ για απόκρουση του Παπαδόπουλου με το χέρι εκτός περιοχής. Ένταση για 1-2 λεπτά και αρκετές διαμαρτυρίες. Δύσκολη φάση αλλά από τα ριπλέι που προβλήθηκαν φαίνεται πως η μπάλα πιθανότατα χτυπά στο στήθος του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης και διαιτητής δέχθηκε την υπόδειξη του βοηθού του.

231

-25′ Εξαιρετική κάθετη του Μοϊσόφ και σουτ του Γιάννου στην κίνηση από κοντά, έξω η μπάλα

-34′ ΓΚΟΛ 0-1 η Ανόρθωση! Ο Ράγιος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τόνιο απομάκρυνε και ο Καλτσάς έπιασε ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής όπως ερχόταν η μπάλα και σκόραρε. Καταπληκτικό γκολ

-45+2′ Ζήτησαν πέναλτι οι παίκτες της ΑΕΚ για χέρι του Βργκοτς. Δεν φάνηκε τίποτα από τα ριπλέι που προβλήθηκαν

-54′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Οκριασβίλι σούταρε, η μπάλα κόντραρε, ο Γεωργιανός μάζεψε, ντρίμπλαρε στην περιοχή και με φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Τόνιο.Εξαιρετικό γκολ

-59′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τρισκόφσκι πλάσαρε από κοντά και ο Βργκοτς έσωσε με τάκλιν. Διαμαρτύρονται για πέναλτι (χέρι) οι γηπεδούχοι όμως η μπάλα σταμάτησε στην πλάτη του Κροάτη

-70′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με δυνατό, διαγώνιο σουτ του Φλοριάν, σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος

-84′ Πολύ καλή φάση για την Ανόρθωση, ο Αναστασίου την υστάτη πρόλαβε τον Μανθάτη και έδιωξε σε κόρνερ

-85′ Σέντρα του Οκριασβίλι στο κόρνερ, κεφαλιά του Αρτυματά από κοντά, λίγο έξω η μπάλα

-92′ ΓΚΟΛ μείωσε ΑΕΚ με κοντινό σουτ του Τρισκόφσκι!

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονζάλεθ, Μοϊσόφ, Πλάνας, Τρουγιόλς(83′ Αναστασίου), Σάστρε, Κάσες(58′ Φλοριάν), Τέτε, Γιάννου(79′ Κίβενι), Χέφελ, Τρισκόφσκι
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τάντι, Ιωάννου, Αναστασίου, Τρύφωνος, Κωνσταντίνου, Στεφάνου

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Παπαδόπουλος, Γκαλίτσιος(78′ Ιωάννου), Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Σελίν, Νταουσβίλι, Κ.Αρτυματάς, Ράγιος, Καλτσάς(63′ Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Ντούρις(68′ Μανθάτης)
Στον πάγκο: Γιωργαλλίδης, Κοφί, Π.Αρτυματάς, Εγγλέζου, Βασιλακάκης, Σαντίκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάσες, Χέφελ, Σάστρε, Φλοριάν/Νταουσβίλι, Ράγιος, Ντούρις, Μαργκάσα

ΘΕΑΤΕΣ: 3000 περίπου(720 οι φιλοξενούμενοι)
*Κίτρινη κάρτα δέχθηκε ο Ιδιάκεθ.

Στο όριο καρτών: Τέτε, Πλάνας/Γκαλίτσιος, Καλτσάς, Μανθάτης, Σελίν

Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου (Χαρ. Χαραλάμπους, Χαρ. Γεωργίου), Α. Κωνσταντίνου (Μιχ. Αργυρού)