27 Απριλίου, 2024
  • 27 Απριλίου, 2024
  • Σε ένα λεπτό 1-1…Ο Κλέιμαν κράτησε τον βαθμό για την ΕΝΠ.(Απέκρουσε πέναλτι στο 45΄)

By on 15 Φεβρουαρίου, 2020 0 1937 Views

Δεν έδωσαν συνέχεια στις επιτυχίες τους Ένωση και Πάφος που εξήλθαν ισόπαλες 1-1 με τον Κλέιμαν να αποκρούει πέναλτι στο 45΄και κράτησε τον βαθμό για την ΕΝΠ που παλεύει για σωτηρία και έκανε ένα μικρό βήμα προς τα πάνω αφού είναι δυο βαθμούς πάνω από τον Εθνικό. Η Πάφος είναι ακόμα στη μαχη της εξάδας αλλά θα πρέπει να πάρει δυο νίκες στα παιγνίδια με το ΑΠΟΕΛ και την Δόξα για να ελπίζει πως θα τα καταφέρει σε συνδυασμό με απώλειες από τις άλλες ομαδες με τον ίδιο στόχο.

Το Α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την μεγάλη ευκαιρία της Πάφου να πάρει προβάδισμα, όμως, το πέναλτι του Μπεριγκό στο 45’+1’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Κλέιμαν.
Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τις πολλές φάσεις, όμως, οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα γκολ μέσα σε ένα λεπτό.
Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου άνοιξε το σκορ στο 20΄ με πλασέ του Θεοδώρου και η Πάφος FC έφερε το ματς στα ίσα ένα λεπτό αργότερα με τον Μπεριγκό.
Στην επανάληψη, Ένωση και Πάφος προσπάθησαν να επιβληθούν στον αγώνα και παρά την προσπάθεια τους οι ποδοσφαιριστές δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία.
Η Ένωση κατέγραψε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 80’ με τον Μπαρμπόσα ο οποίος από κοντά σούταρε αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί της Πάφου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την δική τους ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Μπεριγκό ο οποίος σουταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη.
Με 6λεπτη καθυστέρηση άρχισε ο αγώνας αφού άργησε η μετάβαση ασθενοφόρου στο «Τάσος Μάρκου».
Με τον έναν βαθμό που εξασφάλισαν οι βυσσινί ανέβηκαν στους 19 και η Πάφος στους 24 βαθμούς.

20′ ΓΚΟΛ για την Ένωση με πλασέ του Θεοδώρου
21΄ΓΚΟΛ για την Πάφο. Άμεση απάντηση μετά την σέντρα έγινε η μακρινή μπαλιά στον Μπεριγκό ο οποίος με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

45+1 Πέναλτι για την Παφό, για χέρι του Σπόλιαριτς. Σωστή η απόφαση του διαιτητή.
Χαμένο πέναλτι από τον Μπεριγκο, με τον Κλέιμαν να διώχνει την μπάλα έξω.

Ενδεκάδες:
ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Σταρόκιν, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Σπολιάριτς, Ριέρα, Αγκίρι (66′ Κοσμά), Θεοδώρου (88′ Ουντόζι), Βαρέλα, Ρουσιάς (60′ Σαντίκ).
Πάγκος: Πέτρου, Μουλαζίμης, Κουμής, Ανδρέου, Κοσμά, Ουντότζι, Μαϊσουράντζε, Σαντίκ, Κυριάκου.

Πάφος FC: Ρούτκο, Αντωνίου, Αραγιούρι, Σιρόκ, Μπεριγκό, Βαλεριάνος, Μπεσάρα (80′ Αγκούλο), Βαλακάρι, Βα, Φόλπρεχτ (61′ Πανός), Ράκελς (61′ Νέμετς).
Πάγκος: Πέτρου, Γκόνταρντ, Πάνος, Πάβελ, Νέμετς, Καμπράλ, Ανγκούλο, Φιλιώτης.

Γήπεδο: «Τάσος Μάρκου»