• 8 Μαΐου, 2024
  • Πάρτι (και) του ρέκορντμαν Λουκάκου, με πεντάρα στον τελικό οι Νερατζούρι!

Πάρτι (και) του ρέκορντμαν Λουκάκου, με πεντάρα στον τελικό οι Νερατζούρι!

By on 18 Αυγούστου, 2020 0 399 Views

Ο Ρομελού Λουκάκου… ζήλεψε τον Λαουτάρο Μαρτίνες, πέτυχε δύο γκολ σε έξι λεπτά και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση της Ίντερ στον τελικό του Europa League – Ρεκόρ 15ετίας ισοφάρισε το δίδυμο Λου-Λα.

Κάποιος να τους σταματήσει; Κανείς! Μετά το πάρτι του Λαουτάρο Μαρτίνες (δύο γκολ), ο Ρομελού Λουκάκου μιμήθηκε τον παρτενέρ του στην επίθεση της Ίντερ και πέτυχε και αυτός δύο τέρματα μέσα σε έξι λεπτά (78′, 84′), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση των Νερατζούρι στον τελικό του Europa League εις βάρος της… άμοιρης Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Ο Βέλγος έφτασε τα δέκα διαδοχικά ματς του Europa League όπου σκοράρει, διευρύνοντας το ρεκόρ που ήδη κατέχει, ενώ μαζί με τον Αργεντινό έγιναν το πρώτο δίδυμο της Ίντερ που και τα δύο μέλη του πετυχαίνουν από 20+ γκολ σε μια σεζόν (32 ο Λουκάκου, 21 ο Μαρτίνες), μετά τους Αντριάνο και Ομπαφέμι Μάρτινς την σεζόν 2004-05. Και ακόμα έχουν ένα ματς, τον τελικό με την Σεβίλλη την Παρασκευή (21/08, 22:00)!