• 8 Μαΐου, 2024
  • Κυρία με τριάρα πέρασε τον Ερμή.Δύσκολη η νίκη απέναντι σε δυνατό αντίπαλο

Κυρία με τριάρα πέρασε τον Ερμή.Δύσκολη η νίκη απέναντι σε δυνατό αντίπαλο

By on 23 Αυγούστου, 2020 0 1883 Views

Η Ανόρθωση συνάντησε αντίσταση και δυσκολίες απέναντι σε ένα καλά στημένο και δυνατό Ερμή αλλά στο τέλος επικράτησε δίκαια 3-1 με γκολ των Γκαλίτσιου,Καλτσά και Ελουντού που μπήκε αλλαγή και πέτυχε το τρίτο γκολ που λύτρωσε την Ανλορθωση απλό το άγχος του στενού σκορ.Η Ανόρθωση εδικαιούτο ένα πέναλτι στο 45′ αλλά ο διαιτητής Γ.Αναστασίου δεν είδε το χέρι αμυντικού ενώ λάθη έκανε στον πειθαρχικό τομέα αφού δεν έκανε όσο θα έπρεπε χρήση της κίτρινης κάρτας σε αρκετά φάουλ των φιλοξενουμένων.

7′ Πρώτη καλή φάση για την Ανόρθωση, ο Καλτσάς εκτέλεσε το φάουλ, κεφαλιά από τον Κ. Αρτυματά δεν πρόλαβαν, όμως, Κατσαράβα και Σελίν.
10′ Κόρνερ, ανεκμετάλλευτο για την Ανόρθωση, αφού έδιωξε με γροθιές ο τερματοφύλακας του Ερμή.
Αλλαγή στο παιγνίδι μπήκε και ο Μανιάς που συμμετείχε στον αγώνα με καλές ενέργειες και στο τρίτο γκολ αφού αρχικά αυτός έκανε το συρτό σουτ που απέκρουσε δύσκολα ο Καίκέ και ο Ελουντού που ακολούθησε σκόραρε το 3-1.Ο Κατσαράβα άρχισε τον αγώνα και προσπάθησε ταλαιπωρόντας την αντίπαλη άμυνα .Από αυτόν ξεκίνησε το πρώτο γκολ ωστόσο υστέρηση στην τελική πάσα στην αντίπαλη περιοχή.

16′ Προσπάθεια από Κορέϊα, έδιωξε σε κόρνερ με τα πόδια ο Κάϊκε.
19′ Καλή προσπάθεια για την ομάδα της Αραδίππου, όμως, το μακρινό σουτ από τον Ρέις η  μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Λόρια. Ο Χουσμπάουερ στο Α’ημίχρονο είχε κάποιες καλές ενέργειες αλλά στο β’ έμεινε από δυνάμεις. Σπουδαίος παόκτης ο Οκριασβίλι,πολύ καλός ο Κσλτσάς μηχανάκια στο κέντρο Μαργκάσα και Κ.Αρτυματάς.Θετικό ντεπούτο και για τον Κορέια .Ο Γκαλτσιος και το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας δούλεψαν αλλά στη φάση του γκολ ήταν στην αντίπαλη περιοχή στην εκτέλεση του κόρνερ .
Κάποια κενά στις αντεπιθέσεις του Ερμή φάνηκαν πάντως.

28′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Κόρνερ από τον Καλτσά, ο τερματοφύλακας του Ερμή διώχνει την μπάλα, αυτή καταλήγει στο πρόσωπο του Γκαλίτσιου κι ακολούθως στα δίκτυα του Ερμή.
30′ Εξαιρετική ευκαιρία για την Ανόρθωση για 2ο γκολ, όμως, το πλασέ του Μαργκάσα πρόλαβε ο Γαβριήλ, ο οποίος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
35′ Απομάκρυνε ξανά τον κίνδυνο ο Γαβριήλ που πήγε να  δημιουργηθεί στην εστία του Ερμή.
36′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ερμή, με τον Ρουσιά ο οποίος πλάσαρε αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λόρια.
38΄ ΓΚΟΛ για τον Ερμή. Κάθετη πάσα από τον Μέϊρα στον Ρουσιά ο οποίος πλάσαρε και ισοφάρισε σε 1-1 το ματς σε μια γρήγορη αντεπίθεσηόπου άργησε να γυρίσει η Ανόρθωση .
45+2′ Διαμαρτυρίες για χέρι από ποδοσφαιριστή του Ερμή και η Ανόρθωση ζήτησε πέναλτι. Ο κ. Αναστασίου υπέδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας παρά το γεγονός οτι ο αμυντικός του Ερμή είχε ανοικτό το χέρι και βρήκε την μπάλα.Μόνο ελαφρυντικό για τον διαιτητή αν δεν είδε καθαρά το χέρι.

52΄ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Καλτσά και η ομάδα της Αμμοχώστου πήρε προβάδισμα με σκορ 2-1. Μετά από σέντρα από τον Οκριασβίλι πλάγια από αριστερά, παρά την προσπάθεια του τερματοφύλακα η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα.
53′ Σουτ από τον Οκριασβίλι η μπάλα έξω.

64′ Καλή φάση για την Ανόρθωση, όμως, ήταν άστοχο το σουτ από τον Καλτσά, ύστερα από πάσα του Μανιά.

76′ Κεφαλιά από τον Μανιά η μπάλα έξω.
80′ Σουτ από τον Οκριασβίλι, μπλοκάρει ο Καϊκέ.

85′ Φάουλ από Οκριασβίλι, διώχνει εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του Ερμή.
87′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Ελουντού!