3 Μαΐου, 2024
  • 3 Μαΐου, 2024
  • Χάσαμε και από το Λουξεμβούργο…Χωρίς πάθος η Εθνική μας δεν διεκδίκησε τον αγώνα

By on 10 Οκτωβρίου, 2020 0 1055 Views

Η Εθνική ομάδα της Κύπρου δέχθηκε νέα ήττα την 3η σερί στον 1ο όμιλο της Γ’ Κατηγορίας του πρωταθλήματος Εθνών (Nations League).Μεσολάβησε και η ήττα στο φιλικό από την Τσεχία. Το απόγευμα του Σαββάτου (10/10) έχασε με 2-0 από το Λουξεμβούργο με γκολ του Σινάνι στο Α’ ημίχρονο.Δυστυχώς η εικόνα της Εθνικής μας δεν ήταν καθόλου καλή και έχασε εύκολα ένα αγώνα στον οποίο η λογική έλεγε πως μπορούσαμε να κερδίσουμε.Χωρίς πάθος και δύναμη όμως η ομάδα μας δέχθηκε εύκολα δυο γκολ ,κινδύνεψε και άλλες φορές ενώ η καλύτερη της φάση ήταν στο 89΄όταν ο Χριστοφή πλάσαρε σωστά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επιστροφή της ο Πιέρος απέτυχε να σκοράρει από καλή θέση.
Στο α’ ημίχρονο ουδεμία κλασσική ευκαιρία καταγράφηκε για τους Κύπριους διεθνείς, ενώ στην επανάληψη είχε δύο έως τρεις καλές φάσεις.
Η Κύπρος παραμένει καθηλωμένη στον όμιλο χωρίς βαθμό και χωρίς γκολ.
Η αποστολή της Κύπρου θα ταξιδέψει στην Αλβανία για τον αγώνα με το Αζερμπαιτζάν την Τρίτη (13/10, 19:00).

Κύπρος: Κυριακίδης, Καρώ (61′ Γκόγκιτς), Λαΐφης, Γουίλερ (54′ Θ.Ιωάννου), Κούσουλος, Αρτυματάς (75′ Χάμπος), Κάστανος, Χριστοφή, Τζιωνής (46′ Αντωνίου), Πίττας (75΄Λοΐζου), Πιέρος
Λουξεμβούργο: Μόρις, Γκέρσον, Σελίμοβιτς (69′ Μάρτινς), Κάρλσον, Γιανς, Μπαρέιρο, Ο.Τιλ, Πίντο (68′ Μπένσι), Σινάνι (79′ Σκεντέροβιτς), Ροντρίγκες, Β.Τιλ.