• 1 Μαΐου, 2024
  • Νίκη οξυγόνο για τον ΕΘνικό με γκολάρες από Παπαγεωργίου και Μ.Ηλία

Νίκη οξυγόνο για τον ΕΘνικό με γκολάρες από Παπαγεωργίου και Μ.Ηλία

By on 3 Ιανουαρίου, 2021 0 391 Views

Σημαντική νίκη για τον Εθνικό Άχνας ο οποίος επικράτησε με 2-1 της Πάφος FC στο Δασάκι πήρε οξυγόνο και δήλωσε ζωντανός στη μάχη για σωτηρία .

Το σκορ άνοιξε με εκπληκτικό γκολ ο Παπαγεωργίου ενώ για την Πάφο ισοφάρισε προσωρινά ο Τόρες. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μάριος Ηλία. με εκπληκτική ενέργεια μετά από γρήγορη αντεπίθεση και μπαλιά του Ζάκπα. Ο Εθνικός πάλεψε και ήταν πολύ καλός στην άμυνα και επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις απέναντι στην Πάφο που είχε την κατοχή αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να γίνει επικίνδυνη ενώ δυσκολέυτηκε στις αντεπιθέσεις του Εθνικού με τελικό νικητή τον γηπεδούχο Εθνικό που σε αυτό τον αγώνα δεν έμεινε μόνο στην προσπάθεια και τις εντυπώσεις αλλά πήρε και τους τρείς πολύτιμους βαθμούς.

ΦΑΣΕΙΣ ΓΚΟΛ

7′ Πρώτη τελικη προσπάθειαστο παιχνίδι . Άστοχη κεφαλιά από τον Περατικό μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

8′ Ο Κονέ  μπήκε στην περιοχή όμως καθυστερεί και το πλασέ του καταλήγει στον Ρούντκο

9′ Σουτ από τον Μπεριγκό, εξω

11′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Παπαγεωργίου με εξυπνο σουτ απο το ύψος της περιοχής διαμορφώνει το 1-0!

15′ Εκτέλεση φαουλ του Βαλακάρι, η μπάλα κτυπά στο τείχος.

22′ Σουτ από τον Κονέ, απόκρουση του  Ρούντκο.

30′ Μακρινό σουτ από τον Πάντσεον, η μπάλα περασε πάνω απο τα δοκάρια.

43′ ΓΚΟΛ 1-1 Ο Μαρτσελο Τόρες με ωραίο πλασέ μετά από μεταβίβαση του Πάντσεον ισοφαρίζει για την Πάφo.

-45′ Σουτ του Ζάκπα στην περιοχή και διαμαρτυρίες για πέναλτι. Από το ριπλέι που προβλήθηκε δεν φάνηκε η μπάλα να χτυπά στο χέρι του Κβίντα

49′ Σουτ από τον Βαλεριάνο, η μπάλα θα φύγει εξω.

52′ O Mπεριγκό επιχείρησε  σουτ και κόρνερ για την Πάφο.

65′ τεράστια ευκαιρία με τον Ζάκπα να αστοχεί απο καλη θεση επειτα απο πάσα του Μ.Ηλία

68′ ΓΚΟΛ 2-1! Εξαιρετική κίνηση απο τον Μ.Ηλια εντος περιοχης ο οποιος με πλασέ δίνει εκ νέου προβάδισμα στον Εθνικο!!

70′ Ο Ντόλεζαλ στη θέση του Κονέ

74′  Ο Πάντσεον εκτέλεσε κόρνερ, κεφαλιά από τον Βαλακάρι, έξω.

89′ Σουτ με τον Βαλακάρι η Πάφος, η μπάλα καταλήγει εξω.

Ο Εθνικός στους 12 βαθμούς, η Πάφος παραμένει στους 21

Εθνικός Άχνας: ΣτρατηλάτηςΠερατικός (46′ Κ.Ηλία), Κυπριανού, Σάβιτς, Ντέιβισον, Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Παπαγεωργίου (90′ Κουμής), Κονέ (70′ Ντόλεζαλ), Μ.Ηλία, Ζάκπα

-Στον πάγκο Μπογκατίνοφ, Ιωάννο, Μιγκελίτο, Χαραλάμπους, Κοστόφσκι, Κουσιάππα

Πάφος FC: Ρούτκο, Αουρέλιο, Σάιθ, Κβίντα, Βαλεριάνος (79′ Πάνιτς), Πάντσεον, Φουρ (79′ Ακάλε), Βαλακάρι, Ανγκούλο (64′ Καμπράλ), Μπεριγκό, Τόρες