• 18 Μαΐου, 2024
  • Τσέλτεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Με ανατροπή – εξπρές γλίτωσε το ιστορικό κάζο

Τσέλτεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-3: Με ανατροπή – εξπρές γλίτωσε το ιστορικό κάζο

By on 23 Ιανουαρίου, 2021 0 423 Views

Με δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά και τα τρία στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μάντσεστερ Σίτι απέκλεισε με ανατροπή (3-1) την συγκινητική Τσέλτεναμ, ομάδα τέταρτης κατηγορίας, και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας – Πρόκριση για Γουέστ Χαμ, Μπράιτον και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, διασυρμός για τη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Την πρόκριση της στην επόμενη φάση του FA Cup πανηγύρισε η Μ.Σίτι.Θεωρητικά οι Πολίτες είχαν μία εύκολη αποστολή απέναντι στην Τσέλτεναμ, ομάδα της League 2, όμως επικράτησαν δύσκολα με 3-1, ενώ χρειάστηκαν να ανατρέψουν το σκορ με τρία γκολ στο 81′ και στο 84′ και στο 90+4′.

Η Τσέλτεναμ στο πρώτο ημίχρονο κράτησε αντίσταση και άφησε την εστία της ανέπαφη. Οι Πολίτες είχαν κάποιες στιγμές, όμως οι κεντρικοί αμυντικοί και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν πάντα εκεί. Η Σίτι μάλιστα χρειάστηκε να αμυνθεί σε στημένα της Τσέλτεναμ.

Στο 54′ ο λεπτό η Σίτι έχασε ευκαιρία με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς. Ωστόσο, η Τσέλτεναμ ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα γέμισμα με πλάγιο στην περιοχή των Πολιτών, ο Μέι έγινε αποδέκτης της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 81ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με σουτ από κοντά, έπειτα από σέντρα του Ζοάο Κανσέλο. Η ομάδα του Γκουαρδιόλα κατάφερε να πετύχει την ανατροπή στο 84ο λεπτό με τον Γκαμπριέλ Ζεσούς, ο οποίος έκανε ένα ωραίο γυριστό σουτ. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φεράν Τόρες στο 90+4′.

ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ: Γκρίφιθς, Μπόιλ, Τόζερ, Ράγκλαν, Μπλερ, Αζάζ (81′ Γουίλιαμς), Τόμας, Κλέμεντς (89′ Αντάι), Φρίστοουν, Λόιντ (69′ Λονγκ), Μέι

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Στέφεν, Χάργουντ-Μπίλις (68′ Ζιντσένκο), Γκαρθία, Λαπόρτ, Μεντί (77′ Κανσέλο), Μαχρέζ, Ντόιλ (68′ Γκιουντογκάν), Φερναντίνιο, Φόντεν, Τόρες, Ζεσούς

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ:

Σαουθάμπτον – Άρσεναλ 1-0 (24′ Γκάμπριελ αυτ.)

Μπράιτον – Μπλακπουλ 2-1 (27′ Μπισούμα, 58′ Αλζάτε / 45+1′ Μαντίν)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Πλίμουθ 2-1 (39′ Μπάσαμ, 47′ Σαρπ / 75′ Καμαρά)

Γουέστ Χαμ – Ντονκάστερ 4-0 (2′ Φορνάλς, 32′ Γιαρμολένκο, 53′ Μπάτλερ αυτ., 78′ Αφολάγιαν)

Σουόνσι – Νότιχγαμ Φόρεστ 5-1 (7′, 67′ Κούλεν, 29′, 61′ Γκράιμς, 84′ Κούπερ / 56′ Νόκερτ)

Μπάρνσλεϊ – Νόριτς 1-0 (56′ Κάλουμ Στάιλς)

Μίλγουολ – Μπρίστολ Σίτι 0-3 (32′ Ντιεντίου, 57′ Γουέλς, 72′ Σεμένιο)

Τσέλτεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (59′ Μέι / 81′ Φόντεν, 84′ Ζεσούς, 90+4′ Τόρες)