• 28 Απριλίου, 2024
  • ΑΠΟΕΛ-ΑΝΟΡΘΩΣΗ 16:00 Cablenet(οι 11αδες και η εξέλιξη του αγώνα)

ΑΠΟΕΛ-ΑΝΟΡΘΩΣΗ 16:00 Cablenet(οι 11αδες και η εξέλιξη του αγώνα)

By on 24 Ιανουαρίου, 2021 0 788 Views

Στις 16:00 άρχισε το σπουδαίο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση.

Mέτριο γενικά το παιχνίδι στο Α΄ ημίχρονο με το ΑΠΟΕΛ να είναι πιο καλά οργανωμένο επιθετικά αλλά την Ανόρθωση καλή αμυντικά να μην του επιτρέπει να δημιουργεί ευκαιρίες. Μετά το 35΄ανέβηκε και η Ανόρθωση πιο ψηλά στην επίθεση αλλά το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες του Α΄ ημιχρόνου με μια τελική στο στόχο για το ΑΠΟΕΛ όταν ο Λόρια απέκρουσε το κοντινό σουτ του Εφραίμ στο 42΄. Άλλα δύο σουτ από φάουλ του ΑΠΟΕΛ ήταν άστοχα ενώ είχε και η Ανόρθωση τρείς τελικές χωρίς καμιά στο στόχο. Στο 51% για το ΑΠΟΕΛ η κατοχή στο Α΄ ημίχρονο και 13 συνολικά φάουλ σε ένα ντέρμπι τακτικής χωρίς καλό θέαμα.

12΄Φάουλ για το ΑΠΟΕΛ λίγο έξω από την περιοχή. Εκτελεί ο Λουντέμο λίγο έξω.

30′ Φάουλ σε καλό σημείο για το ΑΠΟΕΛ, κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη υπό τις διαμαρτυρίες της Ανόρθωσης. Στην εκτέλεση ο Εφραίμ ήταν άστοχος

35΄Ο Μπουσουλάζιτς από το ύψος της περιοχής έστειλε σουτ άστοχο.

36΄μετά από σέντρα του Καλτσά ασταθής απόκρουση του Ουζόχο με την μπάλα να κτυπά στη συνέχεια στο σώμα του Μίχα και να φεύγει έξω

40΄Σουτ του Χουσμπάουερ μετά από πάσα του Καλτσά έφυγε ψηλά.

42΄Ο Λόρια απέκρουσε σωτήρια κοντινό σουτ του Εφραίμ στην καλύτερη ευκαιρία του αγώνα μέχρι στιγμής

50΄Ο Κβιλιτάια από πολύ κάλη θέση έκανε βεβιασμένο σουτ άστοχο στην καλύτερη ευκαιρία της Ανόρθωσης

-78′ Ο Ενσούε έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κορέια. O διαιτητής έδωσε αρχικά κόρνερ αλλά μετά από έλεγχο στο VAR έδωσε σωστά επιθετικό φάουλ αφού ο Νούε είχε σπρώξει τον Κορέια και έπεσε πριν ανατρέψει τον πάικτη του ΑΠΟΕΛ.

85΄Σουτ του Ελουντού στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Γουίλερ, Ενσούε, Αρτούρ, Σιέλης, Λουντέμο, Σατσιάς(62′ Μπερν), Ζαχίντ, Εφραίμ(73′ Ντε Βινσέντι), Ντονγκαλά(88΄Ανουάρ), Μπεν Σαχάρ(62′ Γκάρνερ)
Στον Πάγκο: Σίλβα, Αποστολάκης, Μπερν, Γκάρνερ, Ανουάρ, Γαβριήλ, Νούχιου, Ντε Βινσέντι, Σάντος

Ανόρθωση: (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορέια, Κ.Αρτυματάς, Χούσμπαουερ, Μίχα( 62’Ελουντού), Μπουσουλάτζιτς, Καλτσάς(62′ Χριστοφή), Κβιλιτάια

Στον Πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Π.Αρτυματάς, Μανιάς, Πηλέας, Μαργκάσα, Κορρέα, Χριστοφή, Ελουντού.

Κίτρινες: Γκάρνερ 70′ / Ρισβάνης 30′, Μπουσουλάτζιτς 63′

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος