5 Μαΐου, 2024
  • 5 Μαΐου, 2024
  • Δεν το Χάρηκαν.ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση έμειναν στο 0-0 σε ένα αγώνα αλληλοεξουδετέρωσης.Δοκάρι στο 85΄ο Ελουντού

By on 24 Ιανουαρίου, 2021 0 587 Views

Στο 0-0 έμειναν ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση στο ΓΣΠ. Ένα αποτέλεσμα που δεν ήθελε καμία από τις δυο ομάδες που έφυγαν από το ντέρμπι με ένα βαθμό. Στους 40 βαθμούς η Ανόρθωση, στους 24 το ΑΠΟΕΛ

Το ντέρμπι δεν έφθασε σε ψηλά επίπεδα ποιότητας αφού ήταν αγώνας τακτικής και αλληλοεξουδετέρωσης των ατού των δυό ομάδων.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο διάστημα του Α΄ημιχρόνου αλλά μόνο με μία μεγάλη ευκαιρία και κάποιες καλές προϋποθέσεις ενώ η Ανόρθωση ήταν κυρίαρχη στο Β΄ημίχρονο χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες και κάποιες άλλες προϋποθέσεις με μεγαλύτερη το δοκάρι του Ελουντού στο 85΄.Για το ΑΠΟΕΛ η εμφάνιση ήταν συνέχεια της βελτίωσης με τον Πουρσαϊτίδη στον πάγκο που κράτησε το αήττητο και για την Ανόρθωση το τέταρτο παιχνίδι χωρίς να δεχθεί γκολ και ο βαθμός στο ντέρμπι με το ανεβασμένο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ δεν είναι αρνητικό

Mέτριο γενικά το παιχνίδι στο Α΄ ημίχρονο με το ΑΠΟΕΛ να είναι πιο καλά οργανωμένο επιθετικά αλλά την Ανόρθωση καλή αμυντικά να μην του επιτρέπει να δημιουργεί ευκαιρίες. Μετά το 35΄ανέβηκε και η Ανόρθωση πιο ψηλά στην επίθεση αλλά το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες του Α΄ ημιχρόνου με μια τελική στο στόχο για το ΑΠΟΕΛ όταν ο Λόρια απέκρουσε το κοντινό σουτ του Εφραίμ στο 42΄. Άλλα δύο σουτ από φάουλ του ΑΠΟΕΛ ήταν άστοχα ενώ είχε και η Ανόρθωση τρείς τελικές χωρίς καμιά στο στόχο. Στο 51% για το ΑΠΟΕΛ η κατοχή στο Α΄ ημίχρονο και 13 συνολικά φάουλ σε ένα ντέρμπι τακτικής χωρίς καλό θέαμα.

Στο β΄ημίχρονο η Ανόρθωση μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και ανέλαβε την πρωτοβουλία ελέχγοντας με την αμυντική της λειτουργία την ανάπτυξη του ΑΠΟΕΛ .Δεν έφτιαξε πολλές ευκαιρίες αλλά είχε δύο πολύ καλές στην αρχή με τον Κβιλιτάια και στο τέλος με τον Ελουντού.

Λειτούργησε σωστά το VAR στη φάση του Νσούε με τον Κορέια και σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα είναι δίκαιο.

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕς ΦΑΣΕΙΣ

12΄Φάουλ για το ΑΠΟΕΛ λίγο έξω από την περιοχή. Εκτελεί ο Λουντέμο λίγο έξω.

30′ Φάουλ σε καλό σημείο για το ΑΠΟΕΛ, κίτρινη κάρτα στον Ρισβάνη υπό τις διαμαρτυρίες της Ανόρθωσης. Στην εκτέλεση ο Εφραίμ ήταν άστοχος

35΄Ο Μπουσουλάζιτς από το ύψος της περιοχής έστειλε σουτ άστοχο.

36΄μετά από σέντρα του Καλτσά ασταθής απόκρουση του Ουζόχο με την μπάλα να κτυπά στη συνέχεια στο σώμα του Μίχα και να φεύγει έξω

40΄Σουτ του Χουσμπάουερ μετά από πάσα του Καλτσά έφυγε ψηλά.

42΄Ο Λόρια απέκρουσε σωτήρια κοντινό σουτ του Εφραίμ στην καλύτερη ευκαιρία του αγώνα μέχρι στιγμής

50΄Ο Κβιλιτάια από πολύ κάλη θέση έκανε βεβιασμένο σουτ άστοχο στην καλύτερη ευκαιρία της Ανόρθωσης

-78′ Ο Ενσούε έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κορέια. O διαιτητής έδωσε αρχικά κόρνερ αλλά μετά από έλεγχο στο VAR έδωσε σωστά επιθετικό φάουλ αφού ο Νούε είχε σπρώξει τον Κορέια και έπεσε πριν ανατρέψει τον πάικτη του ΑΠΟΕΛ.

85΄Σουτ του Ελουντού στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Γουίλερ, Ενσούε, Αρτούρ, Σιέλης, Λουντέμο, Σατσιάς(62′ Μπερν), Ζαχίντ, Εφραίμ(73′ Ντε Βινσέντι), Ντονγκαλά(88΄Ανουάρ), Μπεν Σαχάρ(62′ Γκάρνερ)
Στον Πάγκο: Σίλβα, Αποστολάκης, Μπερν, Γκάρνερ, Ανουάρ, Γαβριήλ, Νούχιου, Ντε Βινσέντι, Σάντος

Ανόρθωση: (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Ρισβάνης, Κορέια, Κ.Αρτυματάς, Χούσμπαουερ, Μίχα( 62’Ελουντού), Μπουσουλάτζιτς, Καλτσάς(62′ Χριστοφή), Κβιλιτάια

Στον Πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Π.Αρτυματάς, Μανιάς, Πηλέας, Μαργκάσα, Κορρέα, Χριστοφή, Ελουντού.

Κίτρινες: Γκάρνερ 70′ / Ρισβάνης 30′, Μπουσουλάτζιτς 63′

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος