18 Μαΐου, 2024
  • 18 Μαΐου, 2024
  • Την τελευταία στιγμή κράτησε την κορυφή.Ο Απόλλωνας στο φινάλε ισοφάρισε την Καρμιώτισσα

By on 6 Φεβρουαρίου, 2021 0 566 Views

Ο Μπαγκαλί Νταμπό σκοράροντας στο 90’+8′ χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στον  Απόλλωνα  κόντρα στην Καρμιώτισσα που προηγήθηκε στο 69′ με γκολ του Ρομό.Ο Απόλλωνας ήταν σαφώς πιο επιθετικός και είχε τις περισσότερες ευκαιρίες αλλά οι γηπεδούχοι έπαιξαν με τακτική και πάθος με τον Τούμπα να αποκρούει σε αρκετές δύσκολες φάσεις ενώ ο Ρομό πέτυχε το 1-0 και καρδιοχτύπησε τον Απόλλωνα που κατάφερε να ισοφαρίσει στην τελευταία φάση του αγώνα με τον πάικτη που μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλαγή.

Στους 48 βαθμούς ο Απόλλωνας  που ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας αλλά με ένα βαθμό μόνο πάνω από την Ομόνοια ενώ αν η ΑΕΛ κερ΄δισει την Πάφο θα γίνει συγκάτοικος στο ρετιρέ, στους 18 βαθμούς η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών που έκανε ηρωϊκή προσπάθεια για τη νίκη αλλά στο τέλος δέχθηκε την ισφάριση ωστόσο το Χ απέναντι στον Απόλλωνα σαν αποτ΄’ελεσμα είναι θετικό.

EIKONA TOY AΓΩΝΑ

Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που είχε από την αρχή της αναμέτρησης τον έλεγχο των κινήσεων, ενώ όταν η Καρμιώτισσα επιδίωξε κυρίως με τον Σάσι να κάνει την ζημιά ο Γιούστε… έβαλε τέλος στις ορέξεις του δραστήριου Τυνήσιου επιθετικού.

Οι γαλάζιοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων όμως δεν το κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό παρά την υπεροχή. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη με την πάροδο του χρόνου άσκησε περισσότερη πίεση απειλώντας την εστία του Τούμπα ο οποίος είχε σύμμαχο και το… οριζόντιο δοκάρι μετά από σουτ του Πίττα στο 36’.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον  Απόλλωνα  να μην μπορεί να σπάσει τον αμυντικό μηχανισμό της Καρμιώτισσας που κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία της.

Πανομοιότυπο ήταν το σκηνικό στο δεύτερο μέρος με τον   Απόλλωνα να είναι η ομάδα με την κατοχή της μπάλας όμως με την πάροδο του χρόνου η Καρμιώτισσα κέρδισε μέτρα κι έγινε πιο απειλητική για την εστία του Δημητρίου.

Οι Καρμιώτισσα… έστειλε τα πρώτο μήνυμα με την ευκαιρία του Πέρεζ στο 67’ και δύο λεπτά αργότερα ο Ρομό άνοιξε το σκορ για την Καρμιώτισσα.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Νταμπό ισοφάρισε και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Απόλλωνα.

7′ Ο Πίττας σεντράρει από αριστερά, ο Τούμπας βγαίνει και μαζεύει την μπάλα.

8′ Ο Δημητρίου μετά από μπαλιά ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων βγαίνει εκτός περιοχής και απομακρύνει με κεφαλιά!

9′ Στην αντεπίθεση ο Γιαννιώτας κάνει το γύρισμα, η μπάλα καταλήγει κόρνερ.

10′ Ο Σάσι σέντραρε από δεξιά, η μπάλα καταλήγει κόρνερ μετά από παρέμβαση του Μαλεκκίδη.

20′ Ο Γιαννιώτας σεντράρει, ο Πίττας κάνει την κεφαλιά με τον Τούμπα να πέφτει και να μαζεύει την μπάλα.

25′ Ο Μπίσεσβαρ προχώρησε κάθετα προς την περιοχή του Τούμπα, όμως το σουτ που επιχείρησε είναι αδύναμο και ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας μάζεψε την μπάλα.

27′ Ο Σάσι έκανε το γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα στον Γιούστε που απομάκρυνε.

30′ Ο Σάσι κάνει το γύρισμα στην περιοχή, ο Γιούστε με νέα καθοριστική παρέμβαση σταματά την φάση.

31′ Ο Μπίσεσβαρ σεντράρει, ο Ντιγκινί κάνει την κεφαλιά και η μπάλα καταλήγει έξω.

37′ Ο Πίττας έκανε το σουτ σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι!

40′ Συρτό σουτ από τον Ντιγκινί, ο Τούμπας μαζεύει την μπάλα.

47′ Φάουλ για τον  Απόλλωνα  από δεξιά όπως επιτίθενται οι γαλάζιοι της Λεμεσού. Ο Πέρεζ ανέτρεψε τον Γιαννιώτα.

48′ Ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ, ο Γιούστε έκανε την κεφαλιά και ο Τούμπας εξουδετέρωσε!

Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα , με τον Τούμπας να μαζεύει την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

54′ Ο Ρέινολντς στην περιοχή κάνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει στον Μαλεκκίδη.

61′ Φάουλ για την Καρμιώτισσα από δεξιά.

Εκτέλεσε ο Χατζηβασίλη, απομάκρυνε την μπάλα ο Ντιγκινί.

62′ Ο Πίττας σεντράρει, ο Μπαράνο διώχνει.

66′  Φάουλ για την Καρμιώτισσα από αριστερά. Ο Γιούστερ ανέτρεψε τον Ρομό.

Εκτέλεσε ο Μπαρκάν, ο Πέρεζ κάνει την κεφαλιά η μπάλα καταλήγει έξω.

Η πιο σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Πέρεζ να κάνει την κεφαλιά μετά την σέντρα από τον Μπαρκάν.

69′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ρομό ανοίγει το σκορ! Ο επιθετικός της Καρμιώτισσας με πλασέ προλαβαίνει Γιούστε και Δημητρίου σημειώνοντας το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα .

76′ Κακή εκτίμηση από τον Ρομπέρζ, ο Δημητρίου βγαίνει και διώχνει την μπάλα προ του Σάσι.

81′ Ο Ρέινολντας σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

82′ Ο Τούμπας εξουδετερώνει εντυπωσιακά μετά την κεφαλιά του Ρομπέρζ!

Μεγάλη εμφάνιση από τον Τούμπα με τέσσερις αποκρούσεις μέχρι στιγμής.

83′ Ο Ματέι σουτάρει, η μπάλα καταλήγει έξω.

98΄Μετά από φάση διαρκείας ο Ναμπό που μπήκε αλλαγή ισοφάρισε σε 1-1 και αμέσως ο διαιτητής σφύριξε την λήξη. Προκλήθηκε σύγχιση αν μέτρησε ή όχι το γκολ ωστόσο μέτρησε και ο Απόλλωνας έσωσε τον βαθμό στην τελευταία φάση του αγώνα.Ο διαιτητής έδειξε σέντρα για το γκολ και αμέσως σφύριξε λήξη χωρίς να γίονει σέντρα και προκάλεσε διαμαρτυρίες από τον Απόλλωνα που δεν δεν κατάλαβαν ότι το γκολ μέτρησε και από την Καρμιώτισσα για τον επιπρόσθετο χρόνο καθυστέρησης

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ:Τούμπας, Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Χριστοφή, Πέρεζ, Χατζηβασίλης (Χρίστου 63′), Βαλέντε, Ρέινολντς, Νεοφύτου (Μπαρκάν  63′), Ι.Σάσι, Ρομό
Στον πάγκο: Kίττος, Μπουμπακάρι, Μ.Σάσι, Σάββα, Χέρσκοβιτς, Στυλιανού, Παχίπης

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Μαλεκκίδης, Κυριακου (Νταμπό 74′), Ντένιτς (Μπένσοπ 81′), Γιαννιώτας (Παπουνασβίλι 57′), Μπίσεσβαρ, Ντιγκινί. Πίττας (Ματέι 74′)
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Xαραλάμπους, Φώτη, Ορφανίδης, Ψύχας,

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τούμπας / Γιούστε, Πέδρο