• 5 Μαΐου, 2024
  • Κορυφή με τον Νταβόρ!Η ΑΕΛ με άγχος κέρδισε δύσκολα την άτυχη Πάφο 1-0

Κορυφή με τον Νταβόρ!Η ΑΕΛ με άγχος κέρδισε δύσκολα την άτυχη Πάφο 1-0

By on 7 Φεβρουαρίου, 2021 0 535 Views

Η ΑΕΛ σε μια από τις πιο μέτριες εμφανίσεις της στο Α΄ημίχρονο κατάφερε να μην δεχθεί γκολ από την πολύ καλή Πάφο και με την έναρξη του β΄ημιχρόνου πέτυχε ένα γκολ με τον Νταβόρ και κέριδσε με άγχος 1-0 αφού έχασε και πέναλτι στο φινάλε , ανέβηκε στην κορυφή με συγκάτοικο τον Απόλλωνα και πάει σαν πρωτοπόρος στο ντέρμπι με την Ανόρθωση και ακολούθως θα συγκουστεί με τον Απόλλωνα.

Με δέκα ποδοσφαιριστής ολοκλήρωσε το ματς η Πάφος λόγω αποβολής του Πάνιτς στο 65’, απέκρουσε το πέναλτι του Μπάμπιτς ο Ρούντκο στις καθυστερήσεις.

Η ΑΕΛ  στο πρώτο ημίχρονο πέραν μερικών… εκλάμψεων δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις συνθήκες που σχεδίασε ο Ντούσαν Κέρκεζ με στόχο το προβάδισμα στο σκορ. Αντιθέτως η Πάφος ήταν η ομάδα που με την πάροδο του χρόνου ήταν πιο επικίνδυνη με τους Μέρφι και Μπεριγκό πρωταγωνιστούν σε σημαντικές ευκαιρίες.

Για να διατηρηθεί απαραβίαστη η εστία των γηπεδούχων χρειάστηκε ο Τεσέιρα να… σώσει την ομάδα του στο 6’ όταν έδιωξε την μπάλα προ της γραμμής τέρματος μετά από κεφαλιά του Σάιθ. Στην σημαντικότερη στιγμή του 45λεπτου ο Μέρφι από πλεονεκτική θέση απέναντι από τον Βοζίνια έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.Η μέτρια και ακίνδυνη ΑΕΛ του Α΄ημιχρόνου μπήκε με γκολ στο β΄ημίχρονο το οποίο ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΛ που πήρε προβάδισμα στο 47’ όταν ο Νταβόρ πήρε το… ριμπάουντ μετά το σουτ από τον Μαέ που σημάδεψε το δοκάρι, ανοίγοντας το σκορ.

Το γκολ ανέβασε την ΑΕΛ  που απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα στο 65’ όταν αποβλήθηκε ο Πάνιτς.

Στην συνέχεια το «ρευστό» σκορ προσφέρθηκε για ανοικτό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά για το γκολ που τελικά δεν ήρθε ποτέ με το 1-0 να παραμένει αναλλοίωτο μέχρι το τέλος του αγώνα έστω και αν κέρδισε πέναλτι η ΑΕΛ στο 93΄αφού ο Ρούτκο το απέκρουσε.

2′ Ο Τόρες στην περιοχή βρίσκει χώρο και σουτάρει, η μπάλα στα χέρια του Ρούντκο.

6′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο! Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Σάιθ σουτάρει και ο Αντρέ Τεσέιρα ο οποίος ήταν στην γραμμή τέρματος διώχνει σε κόρνερ!

18′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφο! Ο Μέρφι, μετά από κάθετη πάσα του Βαλακάρι, απέναντι από τον Βοζίνια να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει έξω!

36′ Κίτρινη κάρτα για «θέατρο» στην περιοχή στον Φουρ ο οποίος συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών και χάνει ENΠ ή Δόξα.

37’Η φάση ελέγχεται από το VAR.

39′ Δεν υπάρχει παράβαση όπως ενημέρωσε ο VAR τον διαιτητή του αγώνα.

43′ Ο Ρούντκο διώχνει με γροθιές μετά την εκτέλεση του κόρνερ.

44′ Ο Σάιθ σεντράρει, ο Μπεριγκό κάνει την κεφαλιά με τον Βοζίνια να μαζεύει την μπάλα.

47′ ΓΚΟΛ 1-0! Νταβόρ! Ο Μαέ σουτάρει, η μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Νταβόρ στέλνει την μπάλα στα δίκτυα!

51′ Ο Αντωνίου σουτάρει, ο Ρούντκο μαζεύει την μπάλα.

56′ Γύρισμα από τον Μέρφι στην περιοχή, διώχνει την μπάλα ο Τεσέιρα.

58′ Ο Σάιθ κάνει το σουτ από διαγώνια θέση, ο Βοζίνια διώχνει σε κόρνερ!

65′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Πάνιντς που αποβάλλεται για φάουλ στον Μαέ.

72′ Ο Αντωνίου σεντράρει από δεξιά, ο Τόρες δεν μπορεί να κάνει την προβολή όπως θα ήθελε, η μπάλα καταλήγει έξω.

86′ Ατομική ενέργεια από τον Γεωργίου που μπήκε στην περιοχή από αριστερά και σούταρε, με τον Ρούντκο να αποκρούει.

90′ Πέναλτι για την ΑΕΛ και αποβάλλεται ο Κβίντα! Ο Γεωργίου σούταρε και ο Κβίντα με το χέρι σταματά την μπάλα.

Ο VAR κάλεσε τον τον διαιτητή να δει την φάση στο βίντεο. Ο διαιτητής ακυρώνει την κόκκινη κάρτα και δείχνει κίτρινη κάρτα στον Κβίντα (6η) καθώς η μπάλα δεν πήγαινε στα δίκτυα.

90’+4′ Ο Μπάμπιτς εκτελεί, ο Ρούντκο πέφτει και αποκρούει!

AEΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Νταβόρ, Ριέρα (Αντάμοβιτς 83′), Κέρκεζ, Τόρες (Έουλερ 88′), Αντωνίου, Αβντίγιαι (Μεντόγεβιτς 46′), Γεωργίου, Κυριάκου, Μαέ (Μπάμπιτς 77′)
Στον πάγκο: Κεραυνός, Δ.Αβραάμ, Μπουνόζα, Κωνσταντινίδης, Μελαναρκίτης
ΠΑΦΟΣ: Ρούντκο, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό (Φυλακτού 72′), Μέρφι (Ράκελς 62′), Φουρ, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Άλβαρες, Πάνιτς, Πάντσεον
Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Αντωνίου, Κούζικ, Μάνιον, Καμπράλ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ριέρα (8η), Κέρκεζ / Φουρ (3η), Σάιθ, Κβίντα (6η)

ΚΟΚΚΙΝΗ: Πάνιτς (Δευτ. κίτρινη 65΄)

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος