19 Μαΐου, 2024
  • 19 Μαΐου, 2024
  • Τριάρα με εκτελεστή τον Βαλακάρι και σιγουριά για την Πάφο.Σε δύσκολη θέση ο Ερμής

By on 22 Φεβρουαρίου, 2021 0 460 Views

Με νίκη της Πάφου με 3-1 επί του Eρμή ολοκληρώθηκε η α΄ φάση του πρωταθλήματος Cyta. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βαλακάρι που πέτυχε δύο γκολ.
Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Πάφου μπαίνει από την 1η θέση στα πλέι άουτ και με βαθμολογική σιγουριά , ενώ ο Ερμής από την 6η και θα δώσει σκληρή μάχη παραμονής.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ στο 10΄ με κεφαλιά του Σάιθ αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο Ερμής απάντησε με εύστοχη εκτέλεση του Ονησίφορου Ρουσιά και αφού ο διαιτητής είδε στην οθόνη του VAR το χέρι του Κβίτα.
Το 1-1 ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Βαλακάρι με πέναλτι που κέρδισε ο Βα έκανε το 2-1 στο 58΄, ενώ και πάλι ο Φινλανδός στο 85΄ με απευθείας φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΠΑΦΟΣ (Στ.Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Κβίτα (76΄ Βαρέλα), Βα (76΄ Τόρες), Ναβαρόνε, Αουρέλιο, Φυλακτού, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Άλβαρες (88΄ Καμπράλ), Πάνιτς
Στον πάγκο: Πέτρου, Βαρέλα, Αντωνίου, Μπεριγκό, Τόρες, Ντανίλα, Κιούζικ, Ράκελς.

ΕΡΜΗΣ (Ν.Μαρτίδης): Καϊκέ, Καραγκούνης (77΄ Κύπρου), Γαβριήλ (61΄ Κοβάσεβιτς), Μέιρα, Ρουσιάς, Ντίας (77΄ Παπαθνασίου), Φόλμπρεχτ, Αρσένιο (29΄ Κυριακίδης), Γκάταριτς, Χολτ, Σιντιμπέ
Στον πάγκο: Φινιρίδης, Παπαθανασίου, Κύπρου, Αλαμπρίτης, Αμπντέλ,  Γεωργίου, Παντελή.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κβίτα/ Φόλμπρεχτ (3η), Φυλακτού, Καραγκούνης, Κυριακίδης (6η), Χολτ

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας