• Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
  • ΟΜΟΝΟΙΑ
  • Χρυσή βολίδα του Κούσουλου και κορυφή για την Ομόνοια. Μέτριο παιχνίδι χωρίς καλές φάσεις με καλύτερο τον Ολυμπιακό στο Α΄ ημίχρονο

By on 28 Φεβρουαρίου, 2021 0 354 Views

Mε μια φοβερή βολίδα  από τον Κούσουλο στο 52’ η Ομόνοια πήρε το τρίποντο στο Μακάρειο και παρέμεινε στην κορυφή. Η Ομόνοια νίκησε με 1-0 τον Ολυμπιακό και με 59 βαθμούς επέστρεψε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η Ομόνοια είχε πολύ μέτρια απόδοση και ελάχιστα απείλησε την εστία του Ολυμπιακού και την λύση έδωσε ο Κύπριος μέσος με το φοβερό σουτ που ήταν το πρώτο της Ομόνοιας στο παιχνίδι. Στη συνέχεια η Ομόνοια διαχειρίστηκε εύκολα τον αγώνα και δεν απειλήθηκε τον Ολυμπιακό που μέχρι το γκολ ήταν καλύτερος και στο Α΄ ημίχρονο μπορούσε να προηγηθεί.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε στο πρώτο μέρος να περιορίσει την Ομόνοια που δεν κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της. Αντίθετα οι γηπεδούχοι αφενός εξουδετέρωσαν τα ατού των φιλοξενούμενων και αφετέρου δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για το γκολ. Αυτό δεν κατέστη δυνατό λόγω της δυστοκίας των επιθετικών του Ολυμπιακού στο τελευταίο κομμάτι της επίθεσης, αλλά και της παρουσίας του Φαμπιάνο, με τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας να διατηρεί απαραβίαστη την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια μπήκε με περισσότερη αποφασιστικότητα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στο 52’ ο Κούσουλος βρήκε χώρο εκτός περιοχής και με ένα σουτ-βολίδα εκτός περιοχής δεν άφησε περιθώρια στον Μιχαήλ δίνοντας προβάδισμα στους «πράσινους».

Το γκολ άλλα άρδην την εικόνα του αγώνα με την Ομόνοια να διαχειρίζεται το σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα εξασφαλίζοντας τους τρεις πολύτιμους βαθμούς που την επαναφέρουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

5′ Κόρνερ για την Ομόνοια.

5′ Ο Γκόμεθ βρίσκει χώρο εκτός περιοχής και σουτάρει, η μπάλα στην αγκαλιά του Μιχαήλ.

22′ Ο Πεχλιβάνης έκανε το συρτό σουτ, η μπάλα βρήκε τον Κούσουλο και κατέληξε σε κόρνερ.

23′ Ο Σάλι σεντράρει, ο Λούφτνερ απομακρύνει την μπάλα με το κεφάλι.

27′ Μετά την εκτέλεση κόρνερ η μπάλα στον Μανρίκε ο οποίος σέντραρε από αριστερά, η μπάλα καταλήγει έξω.

28′ Ο Σάλι μπήκε στην περιοχή, ο Φαμπιάνο βγαίνει και μαζεύει την μπάλα.

33′ Χαμένη… προϋπόθεση για τον Ολυμπιακό. Ο Μάντζης στην περιοχή ολιγώρησε με αποτέλεσμα να τον προλάβουν ο Φαμπιάνο και οι αμυντικοί της Ομόνοιας

36′ Ο Μιχαήλ διώχνει την μπάλα με γροθιά μετά την εκτέλεση του φάουλ.

36′ Ο Μάντζης απέναντι στον Φαμπιάνο, σουτάρει και ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας εξουδετερώνει.

52′ ΓΚΟΛΑΡΑ Κούσουλου και 0-1! O Γιάννης Κούσουλος βρήκε χώρο εκτός περιοχής και μια ένα σουτ-βολίδα άνοιξε το σκορ!

57′ Εκτέλεση φάουλ από τον Γκόμεθ, η μπάλα καταλήγει έξω.

59′ Στην περιοχή ο Τσέποβιτς πλασάρει, με τάκλιν ο Σωτηρίου σώζει την εστία του Ολυμπιακού.

66′ Ο Τσέποβιτς σουτάρει μετά από πάσα του Λοΐζου, ο Μιχαήλ αποκρούει!

72΄Εκτέλεσε το κόρνερ ο Γκόμεθ, ο Λούφτνερ κάνει την κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει έξω.

74′ Ο Τιάγκο στέλνει την μπάλα στα δίκτυα όμως ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ολυμπιακός (Τ.Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης (Κυριάκου 86′), Ανδρέου, Σωτηρίου, Σαντάνα, Νάνι, Μανρίκε, Σάλι (Χάνι 60′), Μάντζης (Κοστόφ 60′), Σαρφό (Γαρουφαλιάς 86′), Πεχλιβάνης (Φαν Κέσελ 65′).

Στον πάγκο: Καράδαης, Κωνσταντινίδης, Λ. Ανδρέου, Χαραλάμπους

Ομόνοια (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμπουσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Λοΐζου, Ασάντε (Ντούρις 81′), Τσέποβιτς (Παπουλής 69′)

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Λανγκ, Βίτορ, Τζιωνής, Μποτεάκ, Κακουλλής

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σωτηρίου, Σαντάνα / Ασάντε

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος