7 Μαΐου, 2024
  • 7 Μαΐου, 2024

Ήταν ντέρμπι Χωρίς γκολ.Ο Φαμπιάνο κράτησε το μηδέν με τρεις εκπληκτικές αποκρούσεις.Ο Λόρια στο φινάλε είπε όχι στον Παπουλή

By on 6 Μαρτίου, 2021 0 560 Views

Μετά από ένα πολύ καλό αγώνα σε τακτική και ποιότητα και από τις δυο ομάδες,Ομόνοια και Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες 0-0 στο ΓΣΠ με τον Φαμπιάνο να σώζει την Ομόνοια σε τρεις δύσκολες  περιπτώσεις και να κρατάει το μηδέν για την εστία του. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας στο 7′ ,στο 57΄ στο 90+2′ κατέβασε τα ρολά για να πάρει η Ομόνοια το βαθμό της ισοπαλίας. Η Ανόρθωση που προσπάθησε με έξυπνη τακτική και στα 90΄, όμως την… γλίτωσε στο 49′ με το δοκάρι που είχαν οι γηπεδούχοι, και στο 93΄όταν ο Λόρια δεν επέτρεψε στον Παπουλή να σκοράρει στην τελευταία φάση του αγώνα. Η Ανόρθωση είχε μια πολύ καλή τακτική στην άμυνα κλείνοντας τα ατού της Ομόνοιας, λίγο κινδύνεψε και στην επίθεση απείλησε σοβαρά την Ομόνοια αλλά ατύχησε να έχει απέναντι της τον Φαμπιάνο. Η Ομόνοια κρατά την κορυφή και περιμένει το ντέρμπι του Απόλλωνα με την ΑΕΛ το οποίο περιμένει και η Ανόρθωση για να δει αν η διαφορά παραμένει στους 7 βαθμούς από την πρώτη θέση ή αν θα μειωθεί από την Τρίτη ή δεύτερη θέση.

Την πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι είχε η Ανόρθωση στο 7’ με τον Κβιλιτάια, όμως ο Φαμπιάνο ήταν στη σωστή θέση. Η Ομόνοια απάντησε στις ευκαιρίες με τον Τσέποβιτς στο 16’ κι έπειτα οι δύο ομάδες προσπάθησαν να αντιμετωπίσουν την τακτική η μια της άλλης σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι , με τις δύο ομάδες να βρίσκουν από ακόμη μία φάση στο α’ ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα, η Ομόνοια μπήκε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, βρίσκοντας τεράστια ευκαιρία στο 49’. Το φάουλ που εκτέλεσε ο Τιάγκο κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Λόρια, με τον Χούμποτσαν να μην μπορεί από πλεονεκτική θέση να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η Ανόρθωση είχε την απάντηση με τους ίδιους πρωταγωνιστές και στην πρώτη φάση του αγώνα, με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα να σταματά το σουτ του Κβιλιτάια. Μέχρι το τέλος του αγώνα, η Ανόρθωση ανέβασε στροφές και είχε την τεράστια ευκαιρία με τον Χουσμπάουερ στο 90+2′, όμως δεν έφτασε στο ζητούμενο που ήταν η νίκη με το τελικό αποτέλεσμα να μη χαλάει τους «πράσινους».

7′ Γύρισμα του Bργκοτς από τα δεξιά, Ο Κβιλιτάια έκανε το πλασέ με τον Φαμπιάνο να αποκρούει ενστικτωδώς και να σώζει την Ομόνοια. Στη συνέχεια της φάσης ο Αρτυματάς έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

16′ Ο Λέζιακς έκανε τη σέντρα από στατική φάση, ο Τσέποβιτς έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι όμως δεν βρήκε στόχο.

41′ Σουτ του Γκαλίτσιου εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνο.

49′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Από φάουλ του Τιάγκο και κεφαλιά του Βργκοτς προς τα πίσω, η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Λόρια με τον Χούμποτσαν από κοντά να μην στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

53′ Επικίνδυνο γύρισμα του Λέζιακς από τα αριστερά, ο Λόρια έδιωξε με γροθιές πριν φθάσει η μπάλα στον Τσέποβιτς.

57′ Μετά από κόντρα μεταξύ του Ασάντε και του Οκριασβίλι, η μπάλα έφτασε στον Κβιλιτάια που έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Φαμπιάνο να αποκρούσει εντυπωσιακά

67΄Ο Κορέια ξέφυγε από τον Σέχου έξω από την περιοχή της Ομόνοιας και ο αμυντικός της Ομόνοιας τον ανέτρεψε με δεύτερη κίνηση αλλά δεν δόθηκε φάουλ που πιθανόν να ήταν και κάρτα αφού θα έμπαινε μόνος στην περιοχή

70′ Πάσα στην πλάτη της άμυνας από τον Τσέποβιτς για τον Ασάντε, πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ ο Αρτυματάς.

75′ Ο Λέζιακς πάτησε περιοχή, έκανε τη συρτή παράλληλη μπαλιά κι έδιωξαν οι αμυντικοί της Ανόρθωσης.

83′ Μπήκε στην περιοχή ο Λοΐζου, έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Λόρια.

87′ Μακρινό σουτ του Οκριασβίλι, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνο.

90+2′ Σέντρα του Χριστοφή από τα δεξιά, ο Χουσμπάουερ έκανε την προβολή εξ επαφής με τον Φαμπιάνο να διώχνει και να σώζει ξανά την Ομόνοια

90+3 Ο Τιάγκο έδωσε στον Παπουλή που μέσα από την μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον σταθερό Λόρια που με τη σειρά του έσωσε την εστία της Ανόρθωσης

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γ. Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Λοΐζου, Ασάντε (79′ Παπουλής), Τσέποβιτς (79′ Κακουλλής)

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Λανγκ, Β. Γκόμες, Τζιωνής, Μποτεάκ, Ντούρις

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Ρισβάνης, Αμπαρτζουμιάν (82′ Καλτσάς), Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μπουσουλάτζιτς (64′ Χουσμπάουερ), Κορέια, Οκριασβίλι (89′ Χριστοφή), Κβιλιτάια

Στον πάγκο: Τζουρ, Μανιάς, Μαργκάσα, Ελουντού, Κορρέα, Μίχα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κούσουλος / Γκαλίτσιος, Κορέια

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή

Α’ Βοηθός: Μιχάλης Σωτηρίου

Β’ Βοηθός: Μάριος Καλογήρου