• 2 Μαΐου, 2024
  • Ο Απόλλωνας νίκησε ΑΕΛ(2-1) και προβλήματα. Ζωντανός στη μάχη του τίτλου

Ο Απόλλωνας νίκησε ΑΕΛ(2-1) και προβλήματα. Ζωντανός στη μάχη του τίτλου

By on 18 Απριλίου, 2021 0 1743 Views

Σπουδαία νίκη επί της ΑΕΛ με 2-1 πέτυχε ο Απόλλωνας, νίκη που το διατηρεί σε τροχιά τίτλου!

Στο 30’ με πέναλτι του Ντιγκινί το 1-0, τεράστιο λάθος του Βοζίνια στο 73’ με τον Μπίσεσβαρ σε κενή εστία να κάνει το 2-0.

Μείωσε λίγο πριν το 90’ η ΑΕΛ με δυνατό σουτ του Ντανίλο αλλά δεν μπόρεσε να πάρει έστω τον ένα βαθμό.

Καλύτερος ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο, είχε τις περισσότερες ευκαιρίες για τέρμα και το πέτυχε από το σημείο του πέναλτι.

Μπήκε πιο επιθετικά στην επανάληψη η ΑΕΛ αλλά ο Βοζίνια στο 73’ έδωσε ένα γκολ-δώρο στον Απόλλωνα το οποίο έκανε εξαιρετικά δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του.

Στο 87’ ο Ντανίλο με ένα πολύ ωραίο σουτ μείωσε σε 2-1 και στο 90+1 ο Μαέ είχε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αλλά τον νίκησε ο Γιοβάνοβιτς.

Mε τη νίκη του ο Απόλλωνας είναι τρείς βαθμούς πίσω από την Ομόνοια αλλά σε περίπτωση ισοβαθμίας με νίκη του στο ΓΣΠ στο φινάλε θα είναι καλύτερος από τους πράσινους και θα είναι πρωταθλητής αλλά πριν αντιμετωπίσει την Ομόνοια θα πρέπει να κερδίσει στο Τσίρειο της ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό. Αντίθετα η ΑΕΛ πλέον θα τα δώσει όλα για πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου την Τετάρτη αφού είναι 4 βαθμούς πίσω από την κορυφή και θα πρέπει να γίνουν θαύματα για να περάσει και Ομόνοια και Απόλλωνα στα τρία παιχνίδια που μένουν μέχρι το τέλος. Η ίδια θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια στο ΓΣΠ την ερχόμενη . Κυριακή, μετά την Ανόρθωση και στο φινάλε τον Ολυμπιακό .Η Ομόνοια πριν από τον Απόλλωνα θα αντιμετωπίσει την ΑΕΛ εντός και την ΑΕΚ εκτός.

Το πιθανότερο σενάριο είναι ο τίτλος θα κριθεί στον τελευταίο αγώνα στο ΓΣΠ ανάμεσα στην Ομόνοια και τον Απόλλωνα, με την Ομόνοια να δικαιούται  μέχρι τότε κάποιο λάθος όχι όπως  και ο Απόλλωνας.

Η Ομόνοια έχει 72 βαθμούς, ο Απόλλωνας 69 και η ΑΕΛ 68.

H EΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

13′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Κυριάκου στη θέση του Αντωνίου.
17′ Μακρινό σουτ του Χάμπου, η μπάλα πάνω από την εστία του Βοζίνια.
21′ Κεφαλιά του Γκεριέ από καλή θέση εντός περιοχής, θα μαζέψει ο Βοζίνια.

24′ Ο Ντανίλο συνδυάστηκε με τον Τόρες, με τον Ισπανό να κάνει το συρτό σουτ το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Γιοβάνοβιτς.

29′ Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Ο Κυριάκου ανατρέπει τον Ζοάο Πέδρο εντός περιοχής.
30′ ΓΚΟΛ 0-1: Ανοίγει το σκορ
ο Απόλλωνας  με τον Ντιγκινί να είναι εύστοχος από τα 11 βήματα.
32′ Mεγάλη ευκαιρία για το
ν Απόλλωνα. Ο Νταμπό γύρισε στον Ντιγκινί που πάτησε περιοχή, προσπάθησε να αποφύγει τον Βοζίνια που του πήρε την «μπουκιά από το στόμα».
33′
Στην αντεπίθεση η ΑΕΛ με τον Μαέ που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε με τον Ριέρα να επιχειρεί νέο σουτ από το ύψος της περιοχής και την μπάλα να περνάει έξω.
34′
Πάτησε περιοχή από τα δεξιά ο Νταμπό, που έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει αρκετά, πάνω από την εστία.

38′ Γύρισμα του Τόρες από τα δεξιά με κεφαλιά, ο Ριέρα με δεύτερη κεφαλιά απείλησε τον Γιοβάνοβιτς που ήταν σε ετοιμότητα.

44′ Σουτ του Ντιγκινί από καλή θέση, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Βοζίνια.

48′
Διαγώνιο σουτ του Τόρες, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

73′ ΓΚΟΛ 0-2: Τραγικό λάθος του Βοζίνια, σκοράρει ένα από τα πιο εύκολα γκολ στην καριέρα του ο Μπίσεσβαρ.
88΄ΓΚΟΛ 2-1:Ο Ντανίλο με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής μείωσε σε 2-1 για την ΑΕΛ

91 Σουτ του Μαέ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς και κράτησε το 2-1!΄

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Πάντιτς, Τεσέιρα, Ζντραβκόφσκι (46′ Γεωργίου), Μεντόγεβιτς (77′ Παπαφώτης), Ριέρα, Μαέ (77′ Μπάμπιτς), Τόρες (77′ Αβντιγιάι), Αντωνίου (13′ Κυριάκου), Σάντος, Ντανίλο
Στον πάγκο: Πρόσεκ, Α. Αβραάμ, Αντάμοβιτς, Ψισι

ΑΠΟΛΛΩΝ(Γ. Πετράκης): Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Φιλιώτης,(88΄Ψύχας) Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέ, Ντένιτς,(88΄Σακέτι) Χάμπος (56′ Μάρκοβιτς), Ματέι (66′ Μπίσεσβαρ), Ντιγκινί, Νταμπό (66′ Μπένσοπ)
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κατελάρης, Μαλεκκίδης, Σακέτι, Ψύχας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζντραβκόφσκι (3η), Πάντιτς, Μαέ, Ριέρα / Ρομπέρζ (3η), Πέδρο (3η), Μάρκοβιτς,Nτικινί

Διαιτητής: Xavier Estrada Fernandez
Α’ Βοηθός: Μιχάλης Σωτηρίου
Β’ Βοηθός: Παύλος Γεωργίου