17 Μαΐου, 2024
  • 17 Μαΐου, 2024
  • Μποτεάκ και Τζιωνής λύτρωσαν την Ομόνοια.Η ΑΕΛ δεν κράτησε το προβάδισμα και την ελπίδα

By on 26 Απριλίου, 2021 0 3974 Views

Με γκολ του Μαρίνου Τζιωνή στο 90΄ η Ομόνοια πανηγύρισε μια τεράστια νίκη με ανατροπή κόντρα στην ΑΕΛ , την άφησε πίσω της εφτά ολόκληρους βαθμούς και την έθεσε οριστικά νοκ-άουτ από την υπόθεση τίτλος.
Οι πράσινοι επικράτησαν 2-1 των «γαλαζοκιτρίνων» και ξεχώρισαν εκ νέου τρεις βαθμούς από τον Απόλλωνα στην κορυφή και θα παλέψουν με τους «γαλάζιους» για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Μέχρι να φτάσουμε στην ολική ανατροπή με τον Τιζωνή προηγήθηκαν  δύο γκολ. Η ΑΕΛ ήταν αυτή που πολύ νωρίς μόλις στο 9ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ένα πολύ όμορφο γκολ του Μαέ, αλλά η Ομόνοια ισοφάρισε με ένα εξίσου όμορφο γκολ με τον Μποτεάκ στο 49ο λεπτό.
Ο Τζιωνής μίλησε τελευταίος και χάρισε την μεγάλη νίκη στην Ομόνοια που έκανε ότι έκανε και στο Τσίρειο με την ΑΕΛ. Δέχθηκε νωρίς γκολ και αντέδρασε αποφασιστικά και πήρε το τρίποντο με ανατροπή. Είναι  τρεις βαθμούς μπροστά από την Ομόνοια αλλά σε περίπτωση ισοβαθμίας θα περάσει πρώτος ο Απόλλωνας οπότε στο φινάλε η Ομόνοια θα δώσει την μάχη με τον Απόλλωνα αν η ομάδα της Λεμεσού κερδίσει και τον Ολυμπιακό ανεξάρτητα αν η ίδια δεν κερδίσει την ΑΕΚ. Με ισοπαλία στην Λάρνακα η Ομόνοια θα είναι έστω και με Χ στο φινάλε πρωταθλήτρια

9′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με πλασέ του ΜΑΕ

14′ Προσπάθεια του Λέζιακς, έδιωξε τον κίνδυνο ο Σάντος.

17′ Καλή ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Παπουλλή ο οποίος σούταρε, όμως, έστειλε τη μπάλα έξω.

18′ Δυνατό μακρινό σουτ με τον Κούσουλο, μπλοκάρει τη μπάλα ο Βοζίνια.

30′ Φάουλ για την Ομόνοια σε πολύ καλό σημείο με τον Μποτεάκ. Η μπάλα καταλήγει στον Βοζίνια.

31′ Αντεπίθεση για την ΑΕΛ, όμως, ο Ντανίλο ήταν άστοχος.

36′ Καλή ευκαιρία με τον Μαέ ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

45′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ!! Δυνατό σουτ του Αντάμοβιτς έδιωξε δύσκολα τη μπάλα ο Φαμπιάνο.

49′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Ερίκ Μποτεάκ. Ο Γκόμεθ το φάουλ από δεξιά, η μπάλα στον Τσέποβιτς ο οποίος κοντρόλαρε και σέντραρε στον Μποτεάκ που σούταρε στην κίνηση και ισοφάρισε σε 1-1!

52′ Κοντά σε άλλο ένα γκολ και την ανατροπή η Ομόνοια! Ο Λέζιακς εντός περιοχής έκανε το γύρισμα, ο Τεϊξέιρα έβαλε το πόδι του, η μπάλα κόντραρε άλλαξε πορεία και και ακολούθως έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια ο Βοζίνια.

56′ Σέντρα του Ντανίλο, άστοχο γυριστό του Τόρες.

65′ Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ, όμως, ήταν άστοχο του σουτ του Μαέ.

70′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ, η κεφαλιά του Μαέ κατέληξε έξω.

72′ Σέντρα σουτ του Μαέ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Φαμπίνιο.

82′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με δυνατό σουτ του Γεωργίου, η μπάλα κατέληξε έξω.

87′ Φάουλ απευθείας με τον Τιάγκο η μπάλα έξω.

90′ ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Τζιωνή.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν (78’Λανγκ), Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο, Μποτεάκ (90+’Κακουλλής), Παπουλής (78’Τζιωνής), Τσέποβιτς (80’Ντούρις).

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Λανγκ, Μαυρίας, Παναγιώτου, Γκόμες, Τζιωνής, Ντούρις, Κακουλλής.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σάντος, Αντάμοβιτς (86’Μπάμπιτς), Τεϊξέιρα, Πάντιτς, Ζντραφκόφσκι (79’Παπαφώτης), Μεντόγιεβιτς, Ριέρα, Τόρες (73’Γεωργίου), Ντανίλο, Μαέ.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Α.Αβραάμ, Δ.Αβραάμ, Παπαφώτης, Αβντιγιάι, Πσισιέ, Γεωργίου, Κυριάκου, Μπάμπιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκόμεθ, Φαμπιάνο / Μαέ, Μεντόγιεβιτς, Ντανίλο.

Στάδιο:  Γ.Σ.Π
Διαιτητής: Guida Marco
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος