8 Μαΐου, 2024
  • 8 Μαΐου, 2024

Με δυο 11αδες η ΑΕΛ στο φιλικό(έχασε 1-0)

By on 2 Ιουλίου, 2021 0 5579 Views

Με ήττα ξεκίνησε την προετοιμασία της ενόψει των ευρωπαϊκών κυπέλλων η ΑΕΛ καθώς ηττήθηκε από την Διναμό Μόσχας με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε με κοντινή προβολή ο Lesovoy στο 76ο λεπτό του αγώνα. Επόμενο φιλικό για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ την ερχόμενη Δευτέρα με την FC Voluntary.

Α’ Ημίχρονο

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κρατήσουν μπάλα.

Στο 18’ είδαμε την πρώτη καλή φάση στο ματς με τον Kutitskiy να κάνει το σουτ και τον Κεραυνό να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 22’ ο Έουλερ έπιασε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε σταθερά ο Leshchuk. Πέντε λεπτά μετά ο Zakharyan εκτέλεσε φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Τελευταία φάση στο πρώτο ημίχρονο το πλασέ του Έουλερ αλλά μάζεψε ο Ρώσος κίπερ.

Β’ Ημίχρονο

Στο 58’ η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ απείλησε με διαγώνιο σουτ του Τόρες εντός περιοχής, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Διναμό έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 76ο λεπτό οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ με τον Lesovoy που πλάσαρε από κοντά μετά από γύρισμα που έγινε μέσα στην περιοχή.

Στο 81’ η ΑΕΛ απείλησε με αδύναμο σουτ του Τόρες εντός περιοχής αλλά μάζεψε εύκολα ο Ρώσος κίπερ.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η ΑΕΛ ηττήθηκε με 1-0.

Αναλυτικά πιο κάτω οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

ΑΕΛ: Κεραυνός, Κέρκεζ, Ριστέφσκι, Αβραάμ, Σάντος, Μεντόγεβιτς, Ρέινολντς, Μάζουρεκ, Έουλερ, Ανδρέου, Τσέποβιτς

Η ενδεκάδα της ΑΕΛ στο 2ο ημίχρονο: Βοζίνια, Σωτηρίου, Τειξέιρα, Μαζάν, Παντελή, Μανέ, Ζντρακόβσκι, Ριέρα, Ανδρέου, Τόρες, Μάιντεβατς

Διναμό: Leshchuk, Skopintsev, Pliev, Sazonov, Parshivlyuk, Kutitsky, Igbun, Galkin, Zakharyan, N’Zhi, Gladyshev