2 Μαΐου, 2024
  • 2 Μαΐου, 2024
  • «Υπερηχητική» Ολλανδία, σάρωσε την Τουρκία,χατ-τρικ Ντεπάι, Χάαλαντ, ιστορικός Γκριεζμάν(όλα τα αποτελέσματα)

By on 8 Σεπτεμβρίου, 2021 0 501 Views

Ποιο ντέρμπι κορυφής; Η Ολλανδία διέλυσε την Τουρκία (6-1) και πέρασε μόνη πρώτη, βλέποντας τον Μέμφις Ντεπάι να κάνει… θαύματα (3 γκολ, 1 ασίστ) και να πιάνει τον Γιόχαν Κρόιφ στην 8η θέση των σκόρερ. Πρώτο χατ-τρικ κι ο Χάαλαντ, νίκη με ιστορικό Γκριεζμάν η Γαλλία.

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Γκέλα για τη Σερβία, η οποία έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας με την Ιρλανδία και βρέθηκε στη 2η θέση, αλλά και στο -2 από την Πορτογαλία. Οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, ωστόσο μια αδράνεια της άμυνας κι ένα λάθος έφεραν στο τέλος την ισοφάριση. Η Σερβία προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με τον Μιλένκοβιτς – Σάβιτς, αλλά στο 86′ ο Μιλένκοβιτς με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 1-1.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Το αρνητικό σερί των πέντε ισοπαλιών κάποια στιγμή θα τελείωνε. Και τελείωσε με νίκη και ιστορική εμφάνιση του Αντουάν Γκριεζμάν. Η Γαλλία δεν δυσκολεύτηκε αυτή τη φορά και επέστρεψε στις νίκες με το 2-0 επί της Φινλανδίας, χάρη στον φορ της Ατλέτικο Μαδρίτης ο οποίος με δύο προσωπικά κι εκπληκτικά γκολ ισοφάρισε τον Μισέλ Πλατινί στην 3η θέση των all-time σκόρερ των Τρικολόρ. Με φανταστικό σουτ με το εξωτερικό στο 25′ και υπέροχο τελείωμα από δύσκολη γωνία στο 54′, ο «Γκρίζι» έφτασε τα 41 γκολ με το εθνόσημο, είναι θέμα χρόνου να αφήσει οριστικά πίσω του τον Πλατινί και κυνηγά πίσω από τον Ολιβιέ Ζιρού το Νο1 που λέγεται Τιερί Ανρί (51 γκολ). Όσο για την ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν, αποσχίστηκε με 7 βαθμούς από τη 2η Ουκρανία και η απευθείας πρόκριση δεν αργεί να εξασφαλιστεί. Την ίδια ώρα, το απόλυτο κάζο βίωνε η Βοσνία στη Ζένιτσα, χάνοντας το τρίποντο από το Καζακστάν με γκολ στο 90+5′! Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν από το 0-1 του Κουάτ (52′) στο τελευταίο τέταρτο χάρη στους Πιάνιτς (74′, πεν.) και Μέναλο (86′), αλλά το γκολ του Ζαϊνούντινοβ στο τελευταίο λεπτό τους κράτησε χαμηλά με 3 βαθμούς, αλλά ακόμη… ζωντανούς για τη 2η θέση.

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Ασταμάτητη, αψεγάδιαστη, ανεπανάληπτη! Η Δανία που άπαντες θαύμασαν στο Euro συνεχίζει στην ίδια τροχιά, με το απόλυτο στις νίκες, το πεντακάθαρο παθητικό και μια τρομερή εμφάνιση που κατέληξε σε πεντάρα επί του Ισραήλ, στο ντέρμπι κορυφής! Η ομάδα του Κάσπερ Γιούλμαντ τελείωσε με συνοπτικές διαδικασίες το ματς από το πρώτο μέρος, χάρη στα γκολ των Πόουλσεν (28′), Κιάερ (31′) και Όλσεν (41′), για να ακολουθήσουν οι Ντιλέινι (58′) και Κορνέλιους (90+’1) και να υπογράψουν την εμφατική νίκη. Το στραπάτσο των Ισραηλινών εκμεταλλεύτηκαν οι Σκωτσέζοι, οι οποίοι έφυγαν με σούπερ διπλό από την έδρα της Αυστρίας, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Ντάικς από το 30ο λεπτό και τους προσπέρασαν στη 2η θέση που οδηγεί στα play-offs. Στο ματς των ουραγών, τα Νησιά Φερόε έκαναν το… χρέος τους εντός έδρας κι επικράτησαν της Μολδαβίας (2-1), με σκόρερ τους Όλσεν (68′) και Βάτνσνταλ (72′, μείωσε ο Μιλιντσεάνου στο 84′).

7ος Ομιλος

Καταιγίδα γκολ από Ολλανδία, Νορβηγία με χατ-τρικ Ντεπάι-Χάαλαντ και συγκατοίκηση στην κορυφή.

Κορυφώνεται η μάχη στον 7ο όμιλο, καθώς Ολλανδία και Νορβηγία πηγαίνουν χέρι-χέρι στην κορυφή. Αμφότερες διέλυσαν τις Τουρκία και Γιβραλτάρ αντίστοιχα με πρωταγωνιστές τους Μέμφις Ντεπάι και Έρλινγκ Χάαλαντ (χατ-τρικ έκαστος), έχουσα η καθεμία 13 βαθμούς. Στους 11 η ομάδα της γειτονικής χώρας. Οι Οράνιε στο Άμστερνταμ έκαναν επίδειξη δύναμης στην ομάδα της γειτονικής χώρας, την διέλυσαν (6-1) και την έριξαν από την πρώτη θέση. Το σκορ στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» άνοιξε ο Κλάασεν, ο οποίος «έκρυψε» την μπάλα με τον Ντεπάι και νίκησε τον Τσακίρ. Οι παίκτες του Φαν Χάαλ πίεσαν ψηλά και δικαιώθηκαν για την επιλογή τους. Στο 16ο λεπτό οι δύο πρωταγωνιστές του πρώτου γκολ άλλαξαν ρόλους για να σκοράρει ο σταρ της Μπαρτσελόνα και να κάνει το 2-0. Ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στο 38ο λεπτό για το 3-0. Τα πράγματα για τους Τούρκους ήταν άσχημα, ήρθε και η αποβολή του Σογιουντζού στο 44ο λεπτό για να τα κάνει χειρότερα. Στο 54′ ο Ντεπάι έφτασε στο χατ-τρικ, το πρώτο του σε εθνικό επίπεδο Ανδρών. Έφτασε και τα 33 γκολ, πιάνοντας στην όγδοοη θέση του πίνακα των σκόρερ τους Γιόχαν Κρόιφ και Άμπε Λένστρα. Το 5-0 διαμόρφωσε ο Τιλ στο 80ό λεπτό. Το έκτο γκολ για τις Τουλίπες σημειώθηκε στο 90′ από τον Μάλεν, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι Τούρκοι ήταν να μειώσουν με τον Ουντέρ στο 90+2′ και να διαμορφώσουν το τελικό σκορ (6-1).

Πολύ εύκολο έργο είχε η Νορβηγία, η οποία υποδέχτηκε στο Όσλο το αδύναμο Γιβραλτάρ. Το σκορ στο «Ούλεβαλ» άνοιξε ο Τόρσβελτ στο 23′, ενώ ύστερα πήρε τη σκυτάλη ο σταρ της ομάδας, Έρλινγκ Χάαλαντ. Ο φορ της Ντόρτμουντ έκανε το 2-0 στο 27′ και διεύρυνε το σκορ σε 3-0 στο 39′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Στάις στο 43′, αλλά οι γηπεδούχοι επιφύλαξαν και άλλο γκολ. Ο Σέρλοτ στο 59ο λεπτό διαμόρφωσε το 4-1. Ο Χάαλαντ έφτασε τελικά στο χατ-τρικ. Το κατάφερε στο 90+1′ διαμορφώνοντας το τελικό 5-1.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Χέρι χέρι συνεχίζουν στην κορυφή του 8ου ομίλου Κροατία και Ρωσία. Αμφότερες πήραν τη νίκη απέναντι σε Σλοβενία και Μάλτα αντίστοιχα, έφτασαν τους 13 βαθμούς εκάστη και παραμένουν… συγκάτοικοι στη πρώτη θέση, με τους Κροάτες ωστόσο να υπερτερούν στην ισοβαθμία. Το σύνολο του Ντάλιτς έφτασε σε μια άνετη νίκη 3-0, με τον Μάρκο Λιβάγια σε ρόλο… καθοδηγητή αφού άνοιξε το σκορ στο 33΄και έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους. Ακολούθησαν ακόμη δυο τέρματα στο δεύτερο μέρος με τους Πάσαλιτς (66′) και Βλάσιτς (90) να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στην Κροατία και να εξασφαλίζουν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς. Την ίδια ώρα η Ρωσία είχε φαινομενικά εύκολο έργο απέναντι στην Μάλτα, με το γκολ του Σμόλοφ μόλις στο 10΄να χωρίζει από νωρίς τις δυο ομάδες. Τα λεπτά κυλούσαν, το δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε τη νίκη δεν ερχόταν και το άγχος άρχισε να εμφανίζεται στα πρόσωπα των Ρώσων. Τελικά, ο Μπακάεφ κατάφερε να βρει δίχτυα στο 84, επανάφερε την αυτοπεποίθηση στις τάξεις της αρκούδας, η οποία παραμένει δυναμικά στο παιχνίδι της πρώτης θέσης. Στο τρίτο ματς του ομίλου, η Κύπρος πάλεψε αλλά τελικά λύγισε μέσα στην Σλοβακία. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Σχραντζ (55΄) και Κοστέλνικ (77′), με τον τελευταίο να πιάνει ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, ο Σλοβάκος πήρε εμμέσως και τα.. εύσημα από τον Νίκο Κωστένογλου, ο οποίος έκανε τον… σταυρό του αδυνατώντας να πιστέψει το γκολ που είχε μόλις δεχτεί η ομάδα του.

Σλοβακία – Κύπρος 3-0
Ρωσία – Μάλτα 2-0
Κροατία – Σλοβενία 2-0