4 Μαΐου, 2024
  • 4 Μαΐου, 2024
  • Εκτελεστής και λυτρωτής της ΑΕΚ ο γνωστός Τρισκόφσκι!Με 10 από το 53΄ ο Ολυμπιακός

By on 27 Σεπτεμβρίου, 2021 0 470 Views

Η ΑΕΚ Λάρνακας με γκολ του Τρισκόφσκι ξεπέρασε το εμπόδιο του Ολυμπιακού Λευκωσίας, νικώντας τον με 1-0 στο γήπεδο «ΑΕΚ Αρένα» για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Το συγκρότημα του Νταβίντ Καταλά πέτυχε την 2η νίκη του με γκολ πέναλτι του Ιβάν Τρισκόφσκι στο 72ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 53′, λόγω αποβολής του Σαμπίνια δεν μπόρεσε να πάρει βαθμολογικό κέρδος από αυτόν τον αγώνα.

Τους 8 βαθμούς έφτασε η ΑΕΚ, έμεινε στους 4 ο Ολυμπιακός.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

6′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Ντάρμπισάϊαρ το οποίο, όμως, ακυρώνεται ως οφσάϊντ.

12΄ Διαμαρτυρίες για πέναλτι απο ΑΕΚ στον Φαράζ.

14′ Μετά την επικοινωνία με το VAR ο διαιτητής υπέδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

20΄ Κόρνερ για την ΑΕΚ, σούταρε ο Τρισκόφσκι η μπάλα κόντραρε κατέληξε στον Εγγλέζου ο οποίος από αστόχησε από κοντινή απόσταση.

38′ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Από κόρνερ η κεφαλιά του Γουακάσο η μπάλα έξω.

43΄ Σουτ του Φαράζ, μπλόκαρε τη μπάλα ο Μολ.

B’ Ημίχρονο48΄Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Εσπινόσα. Σούταρε εντός περιοχής, μπλόκαρε τη μπάλα ο Μολ.

53΄ Δεύτερη κίτρινη στον Σαμπίνια για φάουλ. Με δέκα παίκτες ο Ολυμπιακός.

56΄ Απευθείας φάουλ από τον Εγγλέζου, η μπάλα εξω.

59΄ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ. Ο Ντάρμπισαϊαρ σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

68΄ Διαμαρτυρίες από Τρισκόφσκι για πέναλτι. Συνεχίζεται υπέδειξε ο Κουμή.

69′ Μετά από έλεγχο VAR αλλάζει η απόφαση και πέναλτι για την ΑΕΚ.

70′ ΓΚΟΛ (Πέναλτι) για την ΑΕΚ με τον Τρισκόφσκι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 28′ Εγγλέζου / 30′ Σάλι, 35′ Σαμπίνια, 55′ Σαφρό, 61′ Γουακάσο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: — / 54′ Σαμπίνια (2η κιτρ.)

ΣΚΟΡΕΡ: 71′ Τριτσκόφσκι (πεν.) / —

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1.800 , (1.766 εισιτήρια)

ΑΕΚ: Τούμπας, Γκουστάβο Λέδες, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Φαράζ (46΄Εσπινόσα) Μιλίσεβιτς (10΄Χριστοφόρου) Ροζάλες, Εγγλέζου, Ντάρμπισαϊαρ (78΄Ρόμο) Ναούμ (46΄Μάμας) Τόμοβιτς.

Στον πάγκο: Σάντσεζ, Τάντι, Άμπραχαμ, Ρόμο, Ολατούντζι, Αναστασίου, Εσπινόσα, Χριστοφόρου, Καλαϊτζής, Μακρής, Μάμας, Γκιούρσκο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Σαμπίνια, Μποβέδα, Σάλι (65΄Κονφέ) Γουίλσον, Μανρίκε, Σαρφό, Πεχλιβάνης (85΄Κα) Γουακάσο (77΄Μάντζης) Νάνι, Κυριάκου (72΄Ευτυχίδης)

Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Μουκτάτης, Ανδρονίκου,  Μάντζης, Γκουστάβο, Κα, Ευτυχίδης, Κονφέ, Καραγιάννης, Χαραλάμπους.