• ΔΙΕΘΝΗ
  • Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-4: Χαλαρά στα ημιτελικά!

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-4: Χαλαρά στα ημιτελικά!

By on 20 Μαρτίου, 2022 0 536 Views

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 4-1 την Σαουθάμπτον στο Σεντ Μέρις και βρέθηκε εύκολα στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Σίτι συνεχίζει ακάθεκτη, διέλυσε με 4-1 τη Σαουθάμπτον εκτός έδρας και βρέθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία με το δοκάρι του Άρμστρονγκ, ωστόσο οι «Πολίτες» ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα. Ο Ζεσούς τσίμπησε τη μπάλα και στο 12ο λεπτό o Στέρλινγκ πέτυχε το 1-0. Ωστόσο, στις καθυστερήσεις, ο Ελιονούσι έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έκανε το γύρισμα και η μπάλα κόντραρε στον Λαπόρτ για να καταλήξει στα δίχτυα για το 1-1.

Oι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στην επανάληψη και πήραν το εισιτήριο. Στο 61′ ο Ζεσούς κέρδισε πέναλτι και ο Ντε Μπρόινε πέτυχε το 2-1. Στο 75′ με το εκπληκτικό αριστερό σουτ του Φόντεν ήρθε το 3-1, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε με ωραία ενέργεια ο Μαχρέζ.