• 5 Μαΐου, 2024
  • Άτρωτη η Πάφος στην έδρα της.Κράτησε 5η την ΑΕΚ και την πλησίασε

Άτρωτη η Πάφος στην έδρα της.Κράτησε 5η την ΑΕΚ και την πλησίασε

By on 4 Απριλίου, 2022 0 705 Views

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Πάφος επί της ΑΕΚ με 2-0, πανηγυρίζοντας το πρώτο της τρίποντο στα πλέιοφ.

Πέτυχε το 1-0 η Πάφος με τον Αουρέλιο στο πρώτο ημίχρονο ενώ ο Πάντσεον με απευθείας εκτέλεση φάουλ στην επανάληψη έκανε το 2-0.

Στο μεσοδιάστημα οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες, με την ΑΕΚ να έχει και δύο δοκάρια.

Η Πάφος ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και πέραν του ενός τέρματος είχε και κάποιες άλλες ευκαιρίες, με την ΑΕΚ στις καθυστερήσεις να έχει δοκάρι με τον Άλτμαν.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά, είχε τις ευκαιρίες της και αποκορύφωμα το δοκάρι του Ρομό, αλλά όσο περνούσε η ώρα η Πάφος κέρδιζε μέτρα και είχε τις δικές της ευκαιρίες.

Στο 83’ με τον Πάντσεον με εκτέλεση φάουλ και με τη μπάλα να χτυπάει στο τοίχος, πέτυχε το τελικό 2-0.

Με τη νίκη της αυτή η Πάφος έκανε 39 τους βαθμούς της και ελπίζει σε ανέβασμα στη συνέχεια ώστε να διεκδικήσει εισιτήριο για Ευρώπη.

Η ΑΕΚ παραμένει στους 42 βαθμούς και την 5η θέση, χάνοντας ευκαιρία για νίκη με την οποία θα ανέβαινε στη δεύτερη θέση.

Πάφος FC (Ντάρκο Μίλανιτς): Πέτρου, Τόμεσακ, Μπάιριτς, Κβίντα (52′ Χότσκο), Ταλίς, Ντ. Αουρέλιο (75′ Κοβάσεβιτς),  Πάνιτς, Πάντσεον, Σεμέδο (86′ Φουρ), Ζάιρο,  Αλ Γκαντιούι (75′ Αμπτουσαλάμοφ).

ΑΕΚ (Νταβίδ Μπαντία): Λεάλ, Λέδες, Τρισκόφσκι (75’Γκιούρσκο), Φαράζ (46’Ακοράν), Ροσάλες (46’Τάντι), Γκονζάλεθ, Εγγλέζου (90’+5 Γκασπάρ), Εσπινόσα, Ντάρμπισαϊρ (46’Ρομό), Τόμοβιτς, Άλτμαν.

Κίτρινες: Αλ Γκαντιούι, Ζάιρο, Μπάιριτς / Άλτμαν, Λέδες, Τόμοβιτς, Τάντι

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Χριστοφόρου Μάριος