• 17 Μαΐου, 2024

Με τριάρα σφράγισε τους ομίλους του Europa League

By on 25 Αυγούστου, 2022 0 449 Views

Για τρίτη φορά στην ιστορία της η ΑΕΚ  θα παίξει σε ομίλους Europa League.
Η ομάδα της Λάρνακας με δεύτερη νίκη επί της Ντνίπρο με 3-0 την Αρένα και συνολικό σκορ 5-1 πήρε μια τεράστια πρόκριση την οποία δικαιούταν πέρα για πέρα.
Το πάρτι άρχισε νωρίς στην κατάμεστη «Αρένα» (sold out).
Στο 20ο λεπτό ο Γκιούρτσο έκανε την γνωστή του κίνηση, έπιασε ένα δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα..
Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου (45’) ο Λόπες έκανε το 2-0 αλλά η «Αρένα» πήρε φωτιά όταν ο Εγγλέζου με μια γκολάρα στο 77’ έκανε το 3-0 και η πρόκριση είχε τελειώσει.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Γκονθάλεθ, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (85′ Γκάμα), Σανχούρχο, Λουίς Γκουστάβο, Άλτμαν (73′ Γκαρσία), Φαράζ (73′ Μάμας), Γκιούρτσο (82′ Ναούμ), Λοπες (73′ Ολατούντζι)
Στον πάγκο: Τούμπας, Στυλιανίδης, Κάσας,  Ρομό, Χριστοφόρου,  Ανδρέου

ΝΤΝΙΠΡΟ: Βάλεφ, Αντόμιουκ, Σβάτοκ, Λογκίνοφ (73′ Ρουμπτσίνσκι), Μπουσανέλο, Μπλάνκο, Μπαμπένκο, Γκουτσούλιακ (58′ Ναζαρένκο), Πικχαλόνοκ, Τάντσικ, Ντόβμπικ
Στον πάγκο: Ρίμπακ, Γιούρτσουκ, Κονόνοφ, Γκρόμοφ, , Κόζουτ, Ναζαρένκο

ΓΚΟΛ: 20′ Γκιούρτσο, 45′ Λόπες, 77′ Εγγλέζου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λουίς Γκουστάβο/Μπαμπένκο

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 6.000

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νταβίτε Μάσα (Ιταλία)