2 Μαΐου, 2024
  • 2 Μαΐου, 2024
  • Kόκκινο στον Απόλλωνα από τη Ν.Σαλαμίνα(1-1).Άχαστη… ευκαιρία στο 92΄από τον Μαυρία

By on 18 Σεπτεμβρίου, 2022 0 2522 Views

Τις πρώτες του απώλειες στη φετινή σεζόν είχε ο πρωταθλητής Απόλλωνας, ο οποίος μετά από τρεις σερί νίκες έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με την Νέα Σαλαμίνα στο στάδιο «Αμμόχωστος».Παραμένει αήττητος αλλά έχει συγκάτοικο στην κορυφή με 10 βαθμούς την Πάφο.

Ο Απόλλωνας που είχε αρκετές βασικές απουσίες κυρίως στην επιθετική γραμμή μπήκε πιο δυνατά όμως οι δύο ευκαιρίες που βρήκε στα αρχικά στάδια κατέληξαν στα χέρια του Κίσσα. Η Νέα Σαλαμίνα στην πρώτη καλή της φάση άνοιξε το σκορ στο 22’, όταν ο Φελίπε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι και ύστερα να κυλάει εκτός εστίας. Ο διαιτητής (με υπόδειξη του βοηθού διατητή) έδειξε τη σέντρα, με τους παίκτες του Απόλλωνα να διαμαρτύρονται ότι δεν πέρασε τη γραμμή, όμως μετά από εξέταση της φάσης κατακυρώθηκε και γράφτηκε το 1-0.(στη πιο καλτω φωτογραφία το γκολ)

Οι γαλάζιοι κατάφεραν να φέρουν τον αγώνα στα ίσα στο 41’, όταν η μπάλα στήθηκε στην άσπρη βούλα για ανατροπή του Γιόστεν από τον Κατσικά, όπως επιβεβαιώθηκε και από το VAR. Ο Πινακάς ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Κίσσα κι έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φάσεις ήταν πολύ λίγες, με τον Απόλλωνα να βάζει πίεση κυρίως στα τελευταία λεπτά και μετά το 81’, οπότε και η Νέα Σαλαμίνα έμεινε σωστά με δέκα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης του Ντιακιτέ (μετά από εξέταση της φάσης από το VAR). Η ομάδα της Λεμεσού είχε την ευκαιρία να αρπάξει το τρίποντο στο φινάλε, όμως ο Μαυρίας, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων απώλεσε τεράστια ευκαιρία από πολύ κοντά μπροστά σε κενή εστία.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σ.Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Σεργίου, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Μάντζεκ, Φράγκος,(70′ Κλίμοβιτς), Ντορεγκαράι, (70 Φλοριάν), Οφόρι, (76′ Νικολάου),Τιάγκο, (90′ Μποτεάκ), Φελίπε, (76′ Κουμουρής), Ντιακιτέ
Στον πάγκο: Kαλανίδης, Τσίκο, Λιπόμπε, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Μποτεάκ, Νικολάου, Φλοριάν, Λέικο, Μαργκάσα, Καλογήρου, Φιάκας

ΑΠΟΛΛΩΝ (Ντ.Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Βουκασίν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, (88′ Καμπράλ) Σπόλιαριτς, (60′ Ρέθιο) Σαχάρ, (76′ Χάμπος), Πινακάς, Γιόστεν, (60′ Αλεσάμι), Πίττας
Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεισότο, Αρτυματάς Πειμπέρνς, Καμπράλ, Αλεσάμι, Χάμπος, Ονγκέντα, Ρέθιο

ΓΚΟΛ: 23′ Φελίπε/41′ Πινακάς(πεν)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ντιακιτέ
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 3.500

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος