30 Απριλίου, 2024
  • 30 Απριλίου, 2024
  • Δυνατό χαστούκι προσγείωσης.Πεντάρα από το Κόσοβο για την Εθνική μας.Χάθηκε η άμυνα απέναντι στην ποιότητα των αντιπάλων

By on 27 Σεπτεμβρίου, 2022 0 851 Views

Εφιαλτικό ήταν το βράδυ της Εθνικής μας στην Πρίστινα, δεχόμενη τη βαριά ήττα από το Κόσοβο με 5-1 τερματίζοντας στην τελευταία θέση του Β’ Ομίλου της Γ’ Κατηγορίας του Πρωταθλήματος Εθνών, παρά την ήττα της Βορείου Ιρλανδίας από την Ελλάδα με 3-1. Η Εθνική μας είχε κάκιστη απόδοση, υπέκυψε στην ανωτερότητα των Κοσοβάρων που έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο…Οι γηπεδούχοι στελεχωμένοι με παίκτες ευρωπαϊκών ομάδων ήταν σαφώς ανώτεροι και επιβλήθηκαν με την ποιότητα και την ταχύτητα τους απέναντι στην ομάδα μας που ήταν η ίδια με αυτή που κέρδισε την Ελλάδα. Δεν είχε όμως το πάθος και την διάθεση του αγώνα με την Ελλάδα και μπροστά σε ανώτερο ποιοτικά αντίπαλο χωρίς πάθος και αποφασιστικότητα δεν είχε καμιά τύχη. Μάλιστα κορυφαίος ήταν ο τερματοφύλακας Παναγή και φιλότιμος ο Ανδρέου. Από εκεί και πέρα ψάχνουμε παίκτη που να έπαιξε υποφερτά αλλά δεν βρίσκουμε.Η άμυνα χάθηκε και η τετράδα Πίερου,Τζιωνή,Κάστανου,Λοίζου που το Σάββατο διακρίθηκε στο Κόσοβο δεν είχε παρουσία…

Ο Λοίζου είχε την ευκαιρία στο πρώτο λεπτό να σκοράρει αλλά το πλασέ του ήταν βιαστικό και χλιαρό από καλή θέση ενώ είχε και δεύτερη ευκαιρία αλλά δεν έκανε καλό τέλειωμα  μπροστά σε αντίπαλο. Η Εθνική μας προσγειώθηκε και σίγουρα ο Κετσπάγια θα αντιλήφθηκε ότι χρειάζεται πολλή δουλειά για να αλλάξει νοοτροπία η Εθνική για να μπορέσει να φέρνει δύο συνεχόμενα και κοντινά καλά αποτελέσματα απέναντι σε ανώτερους αντιπάλους.

Ο Μουσλίγα άνοιξε το σκορ στο 22’, ο Ρουντάνι διπλασίασε το σκορ για τους γηπεδούχους στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ μέσα σε έξι λεπτά στο β’ ημίχρονο πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τους Ρασάνι (46’) και Μουρίκι (52’), με τον Ρομπέρζ να πετυχαίνει στο 81’ το πρώτο του γκολ με την Εθνική μα αλλά ο Μουρίκι στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Πλέον, η Κύπρος θα αντιμετωπίσει το Γιβραλτάρ σε αγώνες μπαράζ για να αποφύγει τον υποβιβασμό στη Δ’ Κατηγορία…

ΚΟΣΟΒΟ: Ουϊκάνι, Ραχμάνι (64′ Μπιτίκι), Κριέζιου, Ρουντάνι, Χαντερτζιονάι, Φαζίλι, Μουσλίγα, Τσέλινα, Ρασάνι (64′ Ντρέσεβιτς), Ζένελι (81′ Ρασίκα), Μούρικι.
Στον πάγκο: Μούριτς, Μπεκάι, Αλίτι, Κριέζιου, Ράσιτσα, Εμερλάχου, Ντελόβα, Κράσνικι, Λοσάι, Ντρέσεβιτς, Ντομγκιόνι, Μπιτίκι.
ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Ιωάννου, Ανδρέου, Αρτυματάς, Χάμπος (46′ Χαραλάμπους), Κάστανος (59′ Γκόγκιτς), Τζιωνής (50′ Παπουλής), Λοΐζου (46′ Χριστοφή), Σωτηρίου (72′ Κακουλλής).
Στον πάγκο: Δημητρίου, Τούμπας, Καρώ, Αντωνιάδης, Γκόγκιτς, Εφραίμ, Χριστοφή, Χαραλάμπους, Παναγιώτου, Παπουλής, Κορρέα, Κακουλλής.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κριέζιου,Aρτυματάς

ΣΚΟΡΕΡ: 22′ Μουσλίγα, 45+1′ Ρουντάνι, 46′ Ρασάνι, 52′, 84′ Μουρίκι / 81′ Ρομπέρζ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κρίστο Τόβερ.
ΒΟΗΘΟΙ: Σίλβερ Κόιβ, Στεν Κλάασεν.
4ΟΣ: Γιούρι Φρίσερ.
VAR: Τζιανλούκα Αουρελιάνο