• 9 Μαΐου, 2024
  • Τα βρήκε σκούρα η Ν.Σαλαμίνα αλλά πέρασε στην παράταση από την Πέγεια(3-1)

Τα βρήκε σκούρα η Ν.Σαλαμίνα αλλά πέρασε στην παράταση από την Πέγεια(3-1)

By on 12 Οκτωβρίου, 2022 0 5535 Views

Η Ν.Σαλαμίνα μπορεί να αγχώθηκε, όμως στην ημίωρη παράταση κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Πέγειας 2014 και να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου επικρατώντας με 3-1, στο «Αμμόχωστος»
Το αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια τελείωσε στο 1-1. Οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Ντορεγκαράι στο 6ο λεπτό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο, από τα 11 βήματα, με τον Ουεσλατί στο 45+1’.
Όσο και να έψαξε το γκολ η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη στο β’ μέρος, αυτό δεν ήρθε ποτέ και κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, η Νέα Σαλαμίνα… ξέσπασε και δεν άφησε σημάδια… ελπίδας στην Πέγεια 2014.
Στο 92’ ο Νικολάου έγραψε το 2-1, ενώ στο 96’ ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά διαμόρφωσε το 3-1

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Λέουκο (90′ Σεργίου), Ντάτκοβιτς, Nτιακιτέ, Φιακάς (65′ Νικολάου), Φράγκος (46′ Καρλίτος), Μιγκελίτο (79′ Φλοριάν), Φελίπε, Σταλόνε (46′ Μποτεάκ), Μπανζά (55′ Κλίμοβιτς), Ντορεγκαράι.
Στον πάγκο: Μελισσάς, Άδωνη, Μάντζεκ, Κουμουρής, Μαργκάσα, Βίκτωρος.

Πέγεια 2014 (Κοκκονής): Μπιελίκοφ, Φέλιξ, Μπεν-Κμαγιάλ (85′ Μίλερ-98′ Χρυσοστόμου), Ουεσλατί (85′ Βαν Βέλζεν), Λουκαΐδης (74′ Ροτζέριο), Φερνάντεζ (66′ Κοσκόρ), Σάββα, Βλάιτερ (66′ Χαραλάμπους), Βελκόφ, Στεφάνου, Γιαννούτσος.
Στον πάγκο: Καϊρίνος, Γιοβάνοβιτς, Μακρής, Διονυσίου, Γεωργίου, Μιχαηλίδης.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντορεγκαράι (πεν. 6,96’′) Νικολάου 92′ / Ουεσλατί (πεν 45+1′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φράγκος, Λέουκο, Ντιακιτέ / Βλάιτερ, Χαραλάμπους.

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 600.

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς