• Συνεχίζει την αντεπίθεση και ανεβαίνει η ΑΕΛ.Κέρδισε και την Καρμιώτισσα 2-1

Συνεχίζει την αντεπίθεση και ανεβαίνει η ΑΕΛ.Κέρδισε και την Καρμιώτισσα 2-1

By on 16 Οκτωβρίου, 2022 0 7691 Views

Το «τρένο»  AEΛ με τον Γιανέφσκι στον πάγκο συνεχίζει την πορεία του και φαντάζει ασταμάτητο.
Η ομάδα της Λεμεσού πέρασε νικηφόρα και από το «Αμμόχωστος» παίρνοντας μεγάλο διπλό 2-1 επί της Καρμιώτισσας.

Στο 18ο λεπτό ο Τζάλμα άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ, ενώ στο 41ο λεπτό ο Παπαφώτης διπλασίασε τα γκολ της την ομάδα της Λεμεσού. Ο Ντούμπια στο 69΄μείωσε σε 1-2 για την Καρμιώτισσα.

Μετά από αυτή την νίκη η ΑΕΛ ανεβαίνει στους 8 βαθμούς, ενώ η Καρμιώτισσα έμεινε στους 7.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στον αγώνα στο 18ο λεπτό η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 18ο λεπτό ο Τζάλμα πήρε την μπάλα μετά από λάθος της Καρμιώτισσας, έκανε το σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Κνόμπλοχ.

Στο 39΄ο Ελ Αλουχί έπιασε το σουτ, με τον Μούριελ να απομακρύνει σε κόρνερ, ενώ στο επόμενο καλό σουτ στο 41ο λεπτό, ο Παπαφώτης έκανε το 0-2 για την ΑΕΛ μετά από πάσα του Κοντινέλα.

Στο 60΄ο Κασά έπιασε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. 6 λεπτά μετά ο Τσέποβιτς από καλή θέση έπιασε μια κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 69ο λεπτό ο Ντούμπια σύγκλινε από τα δεξιά, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικό γκολ, μειώνοντας σε 1-2.

Στο τέλος ο Μαλόν έπιασε μια κεφαλιά με τον Μούριελ να μαζεύει.

Καρμιώτισσα: Κνόμπλοχ, Μεντιμόρετς, Μαλόν, Χούμποτσαν, Τάντι, Οικονομίδης, Ντούμπια, Ελ Αλουχί, Μπεν Σαλάμ, Χατζηβασίλης (46′ Ντούρις), Ζελάγια.

ΑΕΛ: Μούριελ, Σάντος, Μπάστο, Μπιλοβάρ, Τζάλμα (35′ Νεοφύτου), Μεντόγεβιτς (60′ Φραντζής), Κοντινέλα (60′ Μπεραχίνο), Παπαφώτης (80′ Παντελή), Κάσα, Μακρής, Τσέποβιτς.

Κίτρινες: Ντούμπια / Σάντος, Γιανέφσκι

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Βασιλείου Αδάμος
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης