• 5 Μαΐου, 2024
  • H AEK πέρασε στα νοκ-άουτ αλλά καρδιοχτύπησε.Ευτυχώς τέλειωσε…στο 94΄(3-3)

H AEK πέρασε στα νοκ-άουτ αλλά καρδιοχτύπησε.Ευτυχώς τέλειωσε…στο 94΄(3-3)

By on 27 Οκτωβρίου, 2022 0 660 Views

Η πιο στορική βραδιά για την ΑΕΚ.Η ομάδα της Λάρνακας πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στην Ντνιναμό Κιέβου, έστω και έναν βαθμό και έκλεισε θέση στα μπαράζ νοκ-άουτ (16-23 Φεβρουαρίου με αντίπαλο μια ομάδα που θα πάρει δεύτερη θέση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.) του Conference League (16/2-23/2).

Η ΑΕΚ εξήλθε ισόπαλη 3-3 με τους Ουκρανούς και για πρώτη φορά στην ιστορία της θα βρεθεί σε φάση νοκ-άουτ μεγάλης ευρωπαϊκής διοργάνωσης.Ενώ έδειχνε άνετη η επιτυχία όταν πήρε προβάδισμα 3-1 στα τελευταία λεπτά καρδιοχτύπησε και ευτυχώς το ματς τελείωσε μετά το 3-3 με μια καλή απόκρουση του Πίριτς που κράτησε το Χ Χάθηκαν 400 χιλιάδες φυσικά αλλά θα βγουν περισσότερα με την πρόκριση

Ήταν μια μεγάλη βραδιά που θα μείνει χαραγμένη στο μυαλό των έξι και πλέον χιλιάδων που βρέθηκαν στην «Αρένα» αλλά και όλων των υπόλοιπων.

Στο 26’ ο Άλτμαν με μια γκολάρα άνοιξε το σκορ και έβαλε… φωτιά στην «Αρένα». Στην τελευταία φάση του α’ ημιχρόνου η Ντιναμό ισοφάρισε με τον Βανάτ στο 45+1’ αλλά ο Ράφα Λόπες… κάρφωσε τους Ουκρανούς στο 53’ και έκανε το 2-1.

Όταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ Όμρι Άλτμαν έκανε το 3-1 στο 71’ πάρτι είχε ήδη αρχίσει αλλά ήταν απίστευτο αυτό που ακολούθησε.

Ο Γκαρμάζ μείωσε στο 82’ σε 3-2 και ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σε 3-3. Καρδιοχτύπησε η ΑΕΚ, είχε και τον Πίριτς που πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση στο 90+2’  αλλά τέλος καλό, όλα καλά.

AEK:Πίριτς, Ροσάλες (88′ Γκονζάλεθ), Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Εγγλέζου, Πονς, Λουίς Γκουστάβο, Φαράζ (83′ Χριστοφόρου), Άλτμαν (83′ Ολατούντζι), Γκιούρτσο (88′ Ναούμ), Λόπες (65′ Μάμας)
Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Ανδρέου,

ΝΤΙΝΑΜΟ: Νεσχέρεντ, Τίμοτσουκ, Ζαμπάρνι, Σίροτα, Βιβτσαρένκο, Τσιγκάνκοφ, Σίντορτσουκ, Σεπέγιεφ (83′ Ντιαλό), Καμπάγεφ (65′ Γκαρμάζ), Μπουγιάλσκι, Βάνατ (83′ Μπεσεντίν)
Στον πάγκο: Ιχατένκο, Αβραμένκο, Πόποφ, Μπούρντα, Πάρις, Καραβάεφ, Κραβτσένκο,  Κετζιόρα

ΣΚΟΡΕΡ: 26′ Άτμαν, 53′ Λόπες, 71′ Άλτμαν/ 45+1′ Βανάτ, 82′, 90+2′Γκαρμάζ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ροσάλες/Σεπέγιεφ, Σίντορτσουκ, Ζαμπάρνι, Ντιαλό

ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 6.000

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Διαιτητής ο Σκωτσέζος Τζον Μπίτον, με βοηθούς τους Ντάνιελ Μακ Φάρλεϊν και Ντάγκλας Πότερ, με 4ο τον Στίβεν ΜακΛιν. Στο VAR ο Αυστριακός Τζάρεντ Ζιλέτ με βοηθό τον Άγγλο Πίτερ Μπανκς.