5 Μαΐου, 2024
  • 5 Μαΐου, 2024
  • Ακλόνητη στην κορυφή η Πάφος.Πέρασε με νίκη από την καυτή έδρα της Ν.Σαλαμίνας(0-2)

By on 29 Οκτωβρίου, 2022 0 472 Views

Ούτε στο «Αμμόχωστος» έκανε στάση το… τρένο της Πάφος  FC! Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ έφτασε στην 7η νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας στη Λάρνακα της Νέας Σαλαμίνας με 2-0 χάρη σε γκολ του Ναμ στο 26’ και του Βαλακάρι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων! Η παφιακή ομάδα συνεχίζει όχι μόνο να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, αλλά έχει πλέον τη δυνατότητα να αυξήσει και τη διαφορά από τους διώκτες της!
Η Ν.Σαλαμίνα  η οποία δέχθηκε τη δεύτερη συνεχόμενη της ήττα, το πάλεψε στο β’ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ήταν καλύτερη, είχε ευκαιρίες με μεγαλύτερη το δοκάρι του Φελίπε στο  50’, με την Πάφις  FC να έχει επίσης δοκάρι στο 90+3’ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σεμέδο.

Η Πάφος έκανε νωρίς δυο αναγκαστικές αλλαγές αφου αποχώρησαν τραυματίες οι Αμπντουραχίμι και Ντράγκομιρ

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Οφόρι, Άδωνη, Κατσικάς, Μαργκάσα (46′ Φράγκος), Μάντζεκ, Κουμούρης (46′ Κλίμοβιτς), Φελίπε, Τιάγκο (71′ Μποτεάκ), Φλοριάν (63′ Ντορεγκαράι).
Στον πάγκο: Κίσσας, Τσίκο, Λιμπόμπε, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Μποτεάκ, Νικολάου, Ντορεγκαράι, Λέουκο, Βίκτωρος, Φιάκας, Ντιακιτέ.
ΠΑΦΟΣ FC: Αντός, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Κανέ, Ικόκο, Ντράγκομιρ (40′ Χότσκο), Τάνκοβιτς, Σεμέδο, Ναμ (68′ Βαλακάρι), Αμπντουραχίμι (40′ Αλ Γκαντιούι).
Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Κχαραμπάτζε, Χότσκο, Αλ Γκαντιούι, Δημητρίου, Χέσταντ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Ζοάο Πέδρο, Πελάζιο.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τιάγκο, Μαργκάσα, Μάντζεκ, Σεργίου, Φράγκος / Αλ Γκαντιούι, Ικόκο, Τάνκοβιτς