17 Μαΐου, 2024
  • 17 Μαΐου, 2024

Ξέσπασε στον Ολυμπιακό η Ομόνοια.Άνετη τεσσάρα

By on 11 Νοεμβρίου, 2022 0 531 Views

H Ομόνοια νίκησε τον Ολυμπιακό με 4-0 στο «Γ.Σ.Π», έφτασε τους 16 βαθμούς και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας μία εβδομάδα πριν τον αγώνα με το ΑΠΟΕΛ. Λοίζου, Χούπερ, Μάταβζ και Κακουλής οι σκόρερ για τους «πράσινους». Παραμένει στους 6 βαθμούς και την προτελευταία θέση ο Ολυμπιακός.

Ο αγώνας:

Δεν είχαν το καλύτερο ξεκίνημα οι δύο ομάδες στο παιχνίδι, με την Ομόνοια να έχει ανούσια κατοχή μέχρι και το μισάωρο.

Στο 9ο λεπτό ο Χούμπερ βρήκε τον Λοίζου μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακόυ, αυτός τελείωσε την φάση, όμως είδε το πλασέ του να φεύγει λίγο έξω.

Η επόμενη ευκαιρία ήταν και γκολ για τους γηπεδούχους. Στο 31′ ο Μπρούνο έφυγε από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα στην περιοχή, εκεί ήταν ο Λοίζου που με ένα κοντρόλ απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και πλάσαρε εύστοχα στα δίκτυα του Μολ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του τελική προσπάθεια στον αγώνα, με το σουτ του Σλόγκαρ να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

Μπρούνο, Λοίζου και Μπάρκερ συνεργάστηκαν στο 42′ μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ο Βραζιλιάνος βρέθηκε σε πολύ καλή θέση για το 2-0, όμως ο Μολ έδιωξε με το σώμα.

Ο Χέντρικς στο 45′ προσπάθησε να νικήσει τον Ουζόχο με ανάποδο ψαλίδι, όμως ο Νιγηριανός κίπερ ήταν σε ετοιμοότητα.
Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το σουτ του Μπάρκερ να καταλήγει κόρνερ μετά την παρέμβαση του Μολ.

Β’ ημίχρονο:

Δεν άλλαξε το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η Ομόνοια ήταν αυτή που είχε την μπάλα και τις προϋποθέσεις για γκολ.

Στο 60′ ο Μπάρκερ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Χούπερ από κοντά με ένα άγγιγμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μολ για δεύτερη φορά.

Ο Γιανίκ Φερέρα προχώρησε σε αλλαγές και δύο από τον πάγκο βρήκαν γκολ.

Στο 73΄′ ο Μάταβζ με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 3-0 και ο Κακουλής λίγα λεπτά αργότερα ανέβασε τον δίκτυ του σκορ στο τελικό 4-0.

OMONOIA (Φερέρα): Ουζόχο, Ψάλτης (81′ Παναγιώτου), Μίλετιτς, Λανγκ, Κίτσος, Κούσουλος, Χαραλάμπους (81′ Μιξ), Μπρούνο, Μπάρκερ (65′ Παπουλής), Λοΐζου (65′ Κακουλλής), Χούπερ (65′ Μάταβς).
Στον πάγκο: Παναγή, Χριστοδουλίδης, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Σάββα, Κυριακίδης, Μπεζούς.

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πετράκης): Μολ, Κυριάκου (77′ Πεχλιβάνης), Μπάρτι, Καρτασιάν, Ιωάννου (35′ Χατζημιτσής), Ψύχας, Μάρκοβιτς, Κα (77′ Χριστοδούλου), Ευτυχίδης (54′ Σάλι), Σλόγκαρ (77′ Ζευκής), Χέντρικς.
Στον πάγκο: Τσαρλς, Πισίηας, Λιασίδης, Ντεσιρέ, Δόσης, Νάνι, Αντωνίου.

ΣΚΟΡΕΡ: Λοΐζου (31′). Χούπερ (61′).Μάταβς(73΄) Κακουλλής(78΄)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπάρκερ, Μπρούνο (3η) / Σλόγκαρ, Μάρκοβιτς (3η), Κυριάκου (3η), Σάλι (3η).
ΘΕΑΤΕΣ: 5.437 εισιτήρια.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας