• ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ
  • Έδρασε σε δυο γήπεδα ο Ροβέρτος με παράβαση των κανονισμών του VAR

Έδρασε σε δυο γήπεδα ο Ροβέρτος με παράβαση των κανονισμών του VAR

By on 12 Δεκεμβρίου, 2022 0 536 Views

O Ροβέρτος Κώστα ακύρωσε το πέναλτι που παραχώρησε ο διαιτητής υπέρ της Ανόρθωσης γιατί υπολόγισε ότι όταν έγινε το χέρι η μπάλα πέρασε ολόκληρη έξω από την γραμμή της μεγάλης περιοχής. Δεν είχε αμφιβολία? και πως μπορεί να πείσει ότι σε αυτή την φάση πέρασε εκτός γραμμής η μπάλα… Στον ίδιο αγώνα φώναξε τον διαιτητή για φάση πέναλτι που δεν έδωσε ο διαιτητής ο οποίος ακύρωσε τον βαρίστα και σίγουρα αν πήγαινε να δει και αυτή την φάση θα ρωτούσε τον Ροβέρτο που βλέπει ότι είναι εκτός περιοχής η μπάλα. Και την επόμενη μέρα ο ίδιος στο VAR στον αγώνα ΑΕΛ-Άρης, ανακάλυψε κόκκινη σε χέρι αμυντικού πλάγια εκτός περιοχής. Τον ακολούθησε ο  διαιτητής και πλέον δεν θα ξέρουμε τι γίνεται με τους κανονισμούς…Σημειώστε ότι ο VAR επεμβαίνει μόνο ότι κάνει ξεκάθαρο λάθος ο διαιτητής και στους δύο αγώνες του Σ/Κ ο Ροβέρτος Κώστα κάλεσε τον διαιτητή κάνοντας ο ίδιος ξεκάθαρα λάθος σε φάσεις που ο διατητής ήταν σωστός!

Και ενώ στο μουντιάλ βλέπουμε να προσθέτουν  καθυστερήσεις οι διαιτητές στην Κύπρο αφαιρούν! Σφυρά λήξη  αγώνα πριν εκτελεστεί κόρνερ αγνοώντας ότι με λανθασμένη απόφαση του στις καθυστερήσεις έφαγε 2-3 λεπτά για έλεγχο από το VAR και δεν πρόσθεσε τον χρόνο (Ομόνοια-Ακρίτας)ενώ στο Τσίρειο ο άλλος έληξε τον αγώνα όταν παίκτης του Άρη εκτός της περιοχής της ΑΕΛ ήταν έτοιμος για  σουτ ή σέντρα. Αυτές οι λεπτομέρειες κάνουν ένα καλό ξεχωριστό διαιτητή ή βαρίστα ή τον κατατάσσουν στην μετριότητα και στην σκοπιμότητα. Και άμα δημιουργούν την προκατάληψη τίποτα δεν τους σώζει στην συνέχεια…

Τέτοια κόκκινη σαν αυτή του Άρη θα τολμήσουν να δείξουν σε ομάδα που έχει στο πλευρό της χιλιάδες κόσμο και πιο μεγάλο εκτόπισμα;;;