18 Μαΐου, 2024
  • 18 Μαΐου, 2024
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπόρνμουθ 3-0: Το σερί νικών την έστειλε στην 3η θέση μαζί με τη Νιούκαστλ

By on 3 Ιανουαρίου, 2023 0 522 Views

H Γιουνάιτεντ δε δυσκολεύθηκε να περάσει το εμπόδιο της Μπόρνμουθ, επικράτησε 3-0 εντός έδρας της Μπόρνμουθ και αύξησε τη διαφορά από την 5ην Τότεναμ.

Η Γιουνάιτεντ έκανε ακόμα ένα βήμα τετράδας, επικράτησε 3-0 της Μπόρνμουθ εντός έδρας και βρέθηκε στο +5 από την 5η Τότεναμ, ενώ έπιασε στην 3η θέση τη Νιουκάστλ (και με ματς λιγότερο). Τέταρτη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Τεν Χαγκ, πέμπτη στα έξι τελευταία και η Μάντσεστερ δείχνει πως βαδίζει στο σωστό δρόμο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, πίεσαν και είχαν στο 11′ μεγάλη ευκαιρία με τον Μαρσιάλ να ανοίξουν το σκορ. Βέβαια, στπ 23′ οι «Κόκκινοι» βρήκαν δίχτυα. Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Έρικσεν και ο Κασεμίρο με υπέροχη προβολή πέτυχε το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά από την ωραία σέντρα του Μπρούνο, ο Ράσφορντ δεν κατάφερε να σκοράρει. Το ημίχρονο θα έκλεινε ιδανικά για τη Μάντσεστερ, αν ο Φαν ντε Μπέεκ δεν τραυματιζόταν και έμενε στα αποδυτήρια.

Εκανε ό,τι ήθελε η Γιουνάιτεντ!

Ιδανικό ξεκίνημα στην επανάληψη για τη Γιουνάιτεντ, αφού στο 49′ «σφράγισε» το τρίποντο με ένα υπέροχο τέρμα. Ο Σο άρχισε την κούρσα, ο Μπρούνο μοίρασε ιδανικά στον Γκαρνάτσο και ο Αργεντινός μοίρασε για τον Αγγλο μπακπου δεν αστόχησε. Στο 55′ θα μπορούσε να έρθει κι ένα τρίτο γκολ, αλλά ο Μαρσιάλ δε βρήκε στόχο. Λίγο από τη δόξα των συμπαικτών του… έκλεψε και ο Ντε Χέα, αφού στο 59′ είχε τριπλή επέμβαση.

Η Μάντσεστερ είχε τον έλεγχο και όταν ανέβαζε ρυθμό απειλούσε, όπως στο 78′ με το δοκάρι του Γκαρνάτσο και στο 80′ με την επέμβαση του Τράβερς στην προσπάθεια του Νταλότ. Με 16 τελικές η Γιουνάιτεντ αποτύπωσε στον αγωνιστικό χώρο την ανωτερότητά της, αν και το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 86ο λεπτό. Μεγάλη μπαλιά του Σο, άψογη ασίστ με τη μια από τον Μπρούνο και ο Ράσφορντ σκόραρε σε τέταρτο διαδοχικό ματς διαμορφώνοντας το 3-0.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Μπρέντφορντ – Λίβερπουλ 3-1 (19′ Κονατέ αυτ., 42′ Γουίσα, 84′ Εμπουεμό – 50′ Τσάμπερλεϊν)
  • Άρσεναλ – Νιούκαστλ 0-0 ()
  • Έβερτον – Μπράιτον 1-4 (90+2′ Γκρέι / 14′ Μιτόμα, 51′ Φέργκιουσον, 54′ Μαρς, 57′ Γκρος)
  • Λέστερ – Φούλαμ 0-1 (17′ Μίτροβιτς)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπόρνμουθ 3-0 (23′ Καζεμίρο, 49′ Σο, 86′ Ράσφορντ)
  • 04/01 21:30 Σαουθάμπτον – Νότιγχαμ
  • 04/01 21:45 Λιντς – Γουέστ Χαμ
  • 04/01 22:00 Άστον Βίλα – Γουλβς
  • 04/01 22:00 Κρίσταλ Πάλας – Τότεναμ
  • 05/01 22:00 Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι