• 7 Μαΐου, 2024
  • ΔΙΕΘΝΗ
  • Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 0-1: Πέρασε από το «Στάμφορντ Μπριτζ» και μείωσε τη διαφορά από την Άρσεναλ

By on 6 Ιανουαρίου, 2023 0 912 Views

Η Μάντσεστερ Σίτι με όπλο το βάθος του πάγκου της νίκησε την μαχητική Τσέλσι των πολλών απουσιών με 1-0 και μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Άρσεναλ στους πέντε βαθμούς. Σκόραρε το γκολ της νίκης ο Μαχρέζ από ασίστ του Γκρίλις, τρία λεπτά μετά την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Η Τσέλσι των πολλών προβλημάτων και απουσιών έβαλε δύσκολα στη Μάντσεστερ Σίτι, είχε τις ευκαιρίες της, όμως οι Πολίτες εκμεταλλεύτηκαν το βάθος του πάγκου τους και με τους «game changers» Τζακ Γκρίλις και Ριγιάντ Μαχρέζ πήραν τη νίκη με 1-0 στο Λονδίνο. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα χάρη στο «διπλό» στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και την ισοπαλία της Άρσεναλ με την Νιούκαστλ μείωσε τη διαφορά της από τους πρωτοπόρους Κανονιέρηδες στους πέντε βαθμούς.

Ο Γκρέιαμ Πότερ δεν είχε στη διάθεση του τους γνωστούς τραυματίες ΤσίλγουελΦοφανάΤζέιμς, Λόφτους Τσικ, Μεντί, Καντέ και Μπρόγια, ενώ έχασε μέσα στο πρώτο ημίχρονο τον Στέρλινγκ (5′) και τον Πούλισικ (16′). Ο Άγγλος εξτρέμ τραυματίστηκε στον τετρακέφαλο μετά από μονομαχία του με τον πρώην συμπαίκτη του στη ΣίτιΣτόουνς, ενώ ο Αμερικανός χτύπησε στον αστράγαλο μετά από δυναμικό τάκλιν του Στόουνς, o οποίος τον σταμάτησε πριν εκτελέσει μέσα από την περιοχή.

Από εκείνο το διάστημα μέχρι τη λήξη του πρώτου 45λεπτου η κάθε ομάδα είχε από μια φάση για να ανοίξει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να ανοίξει το σκορ στο 38′ όταν ο Γκιντογάν έκανε την διαγώνια πάσα προς τον Χάλαντ που μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ με το εξωτερικό με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι του Κέπα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 44′ με τον Τσουκουεμέκα να κάνει την ενέργεια από τα δεξιά και το σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Έντερσον.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Γκουαρδιόλα προχώρησε σε διπλή αλλαγή για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και τα κατάφερε καθώς οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλύτερο πρόσωπο, απείλησαν περισσότερο και εν συνεχεία βρήκαν και το γκολ με το οποίο έφτασαν στην επικράτηση. Στο 48′ ο Χάλαντ με ένα σουτ εκτός περιοχής προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ήταν άστοχος.

Στο 51′ η Μάντσεστερ Σίτι στάθηκε άτυχη καθώς είχε και αυτή δοκάρι. Σε σέντρα από τα αριστερά ο Άκε πήρε την κεφαλιά και σημάδεψε τη συμβολή των δύο δοκαριών. Η Τσέλσι απάντησε στο 56′ όταν ο Τιάγκο Σίλβα βρέθηκε σε θέση βολής εντός περιοχής, έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας.

Αλλαγές… και γκολ

Η Σίτι συνέχισε να πιέζει και στο 59′ ο Ντε Μπρόινε βρέθηκε εντός περιοχής και δεξιά, έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο. Ένα λεπό αργότερα ο Γκουαρδιόλα έκανε νέα διπλή αλλαγή με τους Γκρίλις και Μαχρέζ να μπαίνουν στο ματς.

Οι δύο τελευταίοι μάλιστα τέσσερα λεπτά αργότερα συνδυάστηκαν για να έρθει το 0-1 που έμεινε μέχρι το τέλος. Ο Γκρίλις από τα αριστερά έκανε παράλληλη μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Κέπα για κάποιο λόγο είδε απλά τη μπάλα να περνάει από μπροστά του και ο Μαχρέζ ήρθε από πίσω για να την σπρώξει στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του αγώνα κράτησαν χωρίς δυσκολία το υπέρ τους σκορ με τους μπλε να απειλούν μόνο στις καθυστερήσεις με σουτ του Χολ μέσα από την περιοχή το οποίο έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Έντερσον.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Μπρέντφορντ – Λίβερπουλ 3-1 (19′ Κονατέ αυτ., 42′ Γουίσα, 84′ Εμπουεμό – 50′ Τσάμπερλεϊν)
  • Άρσεναλ – Νιούκαστλ 0-0
  • Έβερτον – Μπράιτον 1-4 (90+2′ Γκρέι / 14′ Μιτόμα, 51′ Φέργκιουσον, 54′ Μαρς, 57′ Γκρος)
  • Λέστερ – Φούλαμ 0-1 (17′ Μίτροβιτς)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπόρνμουθ 3-0 (23′ Καζεμίρο, 49′ Σο, 86′ Ράσφορντ)
  • Σαουθάμπτον – Νότιγχαμ 0-1 (27′ Αγουονίγι)
  • Λιντς – Γουέστ Χαμ 2-2 (27′ Γκνότο, 70′ Ροντρίγκο – 45′ πεν. Πακετά, 46′ Σκαμάκα)
  • Άστον Βίλα – Γουλβς 1-1 (78′ Ινγκς – 12′ Ποντένσε)
  • Κρίσταλ Πάλας – Τότεναμ 0-4 (48′, 53′ Κέιν, 68′ Ντόχερτι, 72′ Σον)
  • Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (63′ Μαχρέζ)

Τσέλσι (Γκρέιαμ Πότερ): Κέπα – Αθπιλικουέτα, Τιάγκο Σίλβα, Κουλιμπαλί, Κουκουρέγια (69′ Χολ) – Ζακάρια, Κόβασιτς – Πούλισικ (22′ Τσουκουεμέκα), Ζίγιες (69′ Γκάλαχερ), Στέρλινγκ (5′ Ομπαμεγιάνγκ – 68′ Ζιρόντ Χάτσινσον) – Χάβερτς.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον – Γουόκερ (46′ Ακάνζι), Στόουνς, Άκε, Κανσέλο (46′ Λιούις) – Ρόδρι, Γκιντογκάν – Μπερνάρντο Σίλβα (60′ Μαχρέζ), Ντε Μπρόινε, Φόντεν (60′ Γκρίλις) – Χάαλαντ.